נדחו כל בקשות הגיור של המהגרים האפריקאים בשנה האחרונה

גורמים באגף הגיור טוענים כי עשרות אפריקאים מגיעים למשרד בת"א ומבקשים להצטרף להליך. פעילי הסיוע: שמועות שמגיעות דווקא בעיתוי הנוכחי

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

עשרות רבות של מהגרים אפריקאים השוהים בישראל פנו בשנה האחרונה לאגף הגיור במשרד ראש הממשלה בבקשה לעבור תהליך גיור ונדחו. כך טוענים גורמים במשרד. עם זאת, הגורמים התקשו לגבות את דבריהם בנתונים מדויקים.

בשולי הכנס השנתי של אגף הגיור, שנערך בירושלים בשבוע שעבר, סיפרו גורמים באגף ל"הארץ" על תופעה גדלה והולכת שבה מהגרים אפריקאים חסרי מעמד בישראל מבקשים להצטרף לתהליך הגיור. "הם לא פונים בכתב", אמר, "אלא עשרות אפריקאים מגיעים ישירות למשרדים שלנו בתל אביב ומנסים לשכנע אותנו לאפשר להם להגיש בקשה שתיבחן בוועדת החריגים. כל הבקשות הללו נדחות". לדברי הגורם, ידוע לו על שלושה או ארבעה מהגרים מאפריקה שקיבלו אפשרות להתגייר, אך המקרים אירעו לפני גל ההגירה של השנתיים האחרונות. פעילים התומכים במהגרים לא הכחישו את קיומה של התופעה, אך אמרו שהדיווחים על כך מלווים בשמועות ומגיעים דווקא בעיתוי הנוכחי, בעת המבצע לגירוש המהגרים, אך ורק מסיבות פוליטיות.

מנתוני משרד ראש הממשלה עולה כי חלק מיוצאי מדינות שונות אינם זכאים להתאזרח בישראל מתוקף חוק השבות, וכי השתלבותם בתהליך הגיור מותנית באישור ועדת חריגים הפועלת במשרד ראש הממשלה. על פי רוב, מדובר בבני זוג של ישראלים, שנכנסו לארץ כתיירים או כעובדים זרים. הרב ד"ר שאול פרבר, מנכ"ל מכון עיתים, המסייע למי שנזקק לשירותי דת בישראל, אמר כי אין הצדקה לגייר אנשים ששוהים בישראל שלא כחוק, ובכך לנצל את תהליך הגיור לצרכי התאזרחות. לדבריו, מוקד המחלוקת הוא ועדת החריגים, שרוב הפונים אליה הם בני זוג לא יהודים של ישראלים, אשר לרוב לא הגיעו מאפריקה.

מהגרים מדרום סודאן מגורשים בחזרה לארצם, אתמול בנתב"גצילום: עופר וקנין

בכנס בשבוע שעבר הוצגו נתונים המעידים על האמון המידלדל בתהליך הגיור של אוכלוסיית היעד - "חסרי דת", המונים יותר מ-320 אלף אזרחים ישראלים. מ-2007 ועד 2011, שנים בהן אוכלוסיית חסרי הדת גדלה, נרשמה מגמת ירידה במספרן הכולל של "תעודות ההמרה" שהונפקו בישראל למתגיירים שטבלו כיהודים והשלימו את התהליך. מספרן הכולל של התעודות ב-2011 היה 4,293 תעודות (לעומת 4,645 שנה קודם לכן). התברר כי מספר נמוך יותר של יוצאי אתיופיה ויוצאי חבר המדינות סיימו את התהליך, אבל יחסית ל-2010 עלה רק מספרם של יוצאי "מדינות אחרות", מ-673 ל-710.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ