חסימות צירים והתבצרות בבתים: כך מתכוננים במשטרה לפינוי גבעת האולפנה

כאלף שוטרים השתתפו אתמול בתרגיל שדימה את פינוי השכונה בבית אל, שלפי הערכת המשטרה צפוי להיתקל בהתנגדות עזה

יניב קובוביץ וחיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ וחיים לוינסון

המשטרה ערכה אתמול תרגיל רחב היקף, כהכנה לפינוי שכונת האולפנה בבית אל. את ההחלטה על הפינוי ועל תזמונו יקבל שר הביטחון, אהוד ברק. דבר קיומו של התרגיל נחשף לראשונה ב"הארץ", ומאוחר יותר התגלו אודותיו עוד פרטים.

אזור השכונה באחריות הצבא, אולם הכוחות שיפנו את המתנחלים הם כוחות משטרה. על פי החלטת בג"ץ, יש לפנות את השכונה עד סוף החודש, ובמשטרה כבר קיבלו את ההוראה להיערך עם הכוחות לפינוי.

אתמול, החל משעות הצהרים, החלו לזרום כוחות גדולים של משטרה לבסיס משמר הגבול באזור הבקעה. על אף שמדובר בפינוי של חמישה בניינים בלבד, במשטרה מצפים להתנגדות גדולה מצד פעילי ימין, האמורים לבוא לשכונה בזמן הפעולה ולנסות למנוע מהכוחות לבצע את משימתם או להקשות עליהם.

כוחות משטרה מתרגלים פינוי מאחזים, אתמולצילום: מוטי מילרוד

במשטרה החליטו שלא לקחת סיכונים מיותרים ולפנות את הבתים בעזרת כוחות גדולים. בתרגיל אתמול, למשל, השתתפו יותר מאלף שוטרים.

שיירה ארוכה של כלי רכב משטרתיים ואוטובוסים עמוסים בחיילים עמדו בשער הבסיס ונכנסו בזה אחר זה. השוטרים שייטלו חלק במשימת הפינוי באים כמעט מכל מחוזות המשטרה. מחוז ש"י יהיה המחוז שאחראי על הפינוי, מאחר שבית אל נמצאת באחריותו. ואולם, הכוח שהתאמן אתמול מורכב גם משוטרים שבאו ממחוז המרכז, ממחוז תל-אביב וממחוז הדרום. מרבית צוותי היס"מ מאותם מחוזות הופנו לטובת המשימה.

בכוונת המשטרה היא להיכנס בזמן הפינוי לכל בית בכוחות גדולים, כדי ליצור הרתעה, כלקח שהופק מהפינוי האלים של עמונה. בפינוי ייטלו חלק גם כוחות משטרת התנועה, שיחסמו צירים וינסו למנוע מפעילי ימין, שאינם תושבי האזור, לבוא למקום. המשטרה הקימה בכל מחוז כוח משימתי מיוחד, המורכב משוטרים העסוקים ביום-יום בעבודות שיטור שגרתיות, כמו חקירות, בילוש וסיור.

אתמול ערכו אימון חלק גם מאותם כוחות, שהורכבו לטובת הפינוי ונעשו תרגולות לשם תיאום בין הכוחות השונים ועבודה על שפה משותפת.

באימון לקחו חלק גם כוחות מיוחדים של המשטרה, בהם יחידות לפינוי הפגנות כמו קורל וספיר, שאומנו להתמודד עם אירועים של הפרות סדר ומשימתם תהיה להתמודד עם אותם פעילים, שינסו לחסום את כוחות הפינוי.

במשטרה נערכים גם למצב, שבו חלק מהמפגינים יתבצרו בתוך הבתים ויהיה צורך לפרוץ בכוח למבנים. נוסף לכוחות הרגילים, נערך אימון גם בשיתוף פרשים ומחתזיות שיפזרו צבע או חומר שמדיף ריח צחנה המכונה בואש. לטובת התרגיל אתמול הובאו גם לוחמי משמר הגבול, צעירים שנמצאים בקורסים בתחילת דרכם. אותם לוחמים אמורים להיות כוח חוסם היקפי, וכוח עתודה במקרה הצורך.

בתרגיל נכח חלק מצמרת המשטרה. חלק מאותם ניצבים יהיו גם המפקדים על הכוחות בזמן הפינוי. הפינוי יבוצע על ידי מספר כוחות לא אורגנים כמו צבא, מד"א ועוד. ולכן ההחלטה היא שהקצינים הבכירים יהיו אנשי הקשר והתיאום בין הכוחות האחרים לפינוי.

במשטרה מבינים שהפינוי ייעשה בימים הקרובים וייתכן שעוד לפני פינוי שכונת האולפנה, ייאלצו הכוחות, שהשתתפו בתרגיל, לפנות מאחזים בלתי חוקיים נוספים. הכוונה היא לעשות שימוש בכוח שעומד לרשות המשטרה כעת עד לפינוי האולפנה, כדי לפנות כמה מאחזים בלתי חוקיים שנגדם הוצא צו פינוי והם נמצאים בקרבת שכונת האולפנה.

לפני כשבוע נרשם עימות ראשון בגבעת האולפנה בין קבלנים של משרד הביטחון לבין כמה נערים. במקביל, פרסם רבה של בית אל, הרב זלמן ברוך מלמד, מכתב שבו קרא "לכל הציבור ולחברי הכנסת, נאמני ארץ ישראל, להצטרף למאבק נחוש במסירות ובנכונות להקרבה".

לפני כשבוע פורסם מסמך של משרד הביטחון הקובע כי צה"ל צריך לפנות ולהעביר את בסיס חטמ"ר בנימין ואת בסיס מג"ב הסמוכים לבית אל, כדי לממש את הבטחת ראש הממשלה למתנחלים לבנות 300 יחידות דיור חדשות בהתנחלות, כפיצוי על ההריסה המתקרבת של בתי שכונת האולפנה. המסמך הוגש לפקידים בכירים ושרים בשבועות האחרונים, אך טרם התקבלה החלטה רשמית לגביו.

במסגרת מתווה ראש הממשלה לפתרון סוגיית בית אל, הובטח כי הבתים יועתקו, כי ייבנו עשרה בתים חדשים על כל אחד שייהרס, וכן הובטח מנגנון עתידי להגנה על ההתנחלויות. בינתיים, נראה כי הבתים לא יועתקו, וגם המכתב שהיועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, שלח לנתניהו בעניין המנגנון מעלה כי למעשה אין מנגנון כזה וכל עתירה נדונה לגופה. ההבטחה היחידה שנותרה, איפה, היא בניית 300 יחידות הדיור החדשות.

במסגרת ההכנות לפינוי שכונת האולפנה, נעשתה עבודת מטה במשרד הביטחון לבדוק היכן ניתן, בכל זאת, לבנות בבית אל. מהמסמך של המשרד עולה כי בנייה כזו מסובכת מאוד ומצריכה אישורים משפטיים שספק אם יתקבלו, או תהליכים ביורוקרטיים ארוכים מאוד. במסמך של משרד הביטחון נכתב כי כדי לבנות את יחידות הדיור המובטחות יש "לפנות את שטח הבסיס הצבאי הסמוך. לצרף את השטח לתחום שיפוט הדרג המדיני. לקדם הרשאה לתכנון ולקדם הליכי תכנון". כמו כן מוצע לפנות את שטח בסיס משמר הגבול, שחציו בתחום בית אל וחציו מחוץ להתנחלות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ