המדינה מקימה עיר מהגרים בלי תשתיות

בשל לוח הזמנים, מתקני השהייה יאוכלסו בקיץ גם ללא מבני ציבור ותשתית ביוב. פעילי זכויות אדם: אנשים יכלאו במשך שנים, בתנאים קשים ואקלים קיצוני

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן

המועצה הארצית לתכנון ובנייה דנה היום (שלישי) באפשרות להעניק פטור כמעט גורף מתקנות התכנון והבנייה בדרך להקמת ערי האוהלים בדרום למהגרי עבודה, כדי "להתמודד עם מצוקת לוחות הזמנים למימוש החלטת הממשלה ומימוש התוכנית". משמעות ההצעה היא שמתקני השהייה יאוכלסו ככל הנראה לפני שהוקמו למענם מבני הציבור הנדרשים, ללא שניתן פתרון ראוי לפינוי שפכים וביוב. בנוסף מבקשים במשרד לבטל את הצורך באישור הרשות המקומית, ובחתימת מהנדס הוועדה המקומית לתכנון ובנייה, באופן שימנע אפשרות להתנגד לתוכנית.

בעמותת "במקום" טוענים כי אישור השינויים ייצור "מחנה ענק בתנאים ירודים, ויאפשר לכלוא אלפי אנשים באוהלים לשלוש שנים ויותר, בתנאי שטח קשים ובאקלים קיצוני".

ממשרד הביטחון נמסר כי "מתקני השהייה הם צורך מיידי שלא ניתן לעכב את הקמתו". לטענתו, ההצעה עומדת בדרישות התמ"א שאושרה, כולל הקמת מבני ציבור. העבודות ידרשו לכל הפחות אישור של מתכננת מחוז הדרום במשרד הפנים וכי תוכנית הביוב הזמנית והקבועה הוכנה בתיאום עם משרד הבריאות, ונותנת מענה לצרכים.

למעשה, נכון להיום תוכנית המתאר הארצית שאושרה לשם הקמת המתקן (תמ"א 46) אינה מאפשרת כלל מגורים באוהלים.

העבודות באזור שבו תוקם עיר האוהלים, בשבוע שעברצילום: אליהו הרשקוביץ

במשרד הביטחון מציעים לאפשר "שינויים בפריסת השימושים על מנת לאפשר את הפריסה המיידית", וכך ניתן יהיה להקים את מרכז השהייה והטיפול במסתננים בפריסה מיידית, לרבות על בסיס אוהלים. לדברי גורם במשרד הביטחון, "אין זמן להליך תכנון עבור אוהלים. בגלל המהירות הנדרשת, הדבר היחיד שנעשה זה אוהל במקום להקים מבנה. בהמשך, השאיפה היא שהם יגורו במבנים".

ואולם, מבקשת המשרד עולה כי יתבקשו "עידכונים" בתנאי התמ"א, שמאלצים הקמת מבני ציבור לצורך אכלוס המהגרים במתקן. כך למשל, בעקבות בקשה להעביר לאזור אחר במתחם את מתקן הקליטה למהגרים, שכולל על פי התוכנית גם מרכז בריאות למהגרים, צפויה דחייה בהקמתו לפחות עד ספטמבר. זאת, כאמור, בזמן שלפי ההצהרות, המתחם יאוכלס בקיץ. כפתרון ביניים מתכוונים במשרד להמשיך ולהשתמש במתקן הקיים בסהרונים. לפי גורם במשרד הביטחון, בכוונתם לבקש במקרים קיצוניים דחייה של עד שלושה חודשים גם בהקמת מבני ציבור כגון כיתות וחדרי אוכל.

בנוסף, בעת אישור תמ"א 46, קבעה המועצה הארצית כי בשל מצוקת טיהור השפכים במקום, ניתן יהיה לאכלס את מתקני השהייה עד ל-6,000 איש, כאשר נושא הביוב יטופל באגן החמצון בקציעות. ואולם לפי השינוי שמציע משרד הביטחון מתגלה כי לפי התכנון, צפוי לאכלס מתחם האוהלים כולו כ-9,000 שוהים. במשרד מציעים לבחור שטח למתקן טיהור שפכים אזורי בסמוך לבריכות החמצון שבקציעות, ואולם משמעות הדבר היא כי מתקני השהייה למהגרים יאוכלסו עוד הרבה לפני הקמת פתרון ביוב ראוי, משום שתהליך הקמתו יכול להתארך עד למספר שנים.

לפי התכנון, בשטח הראשון, שייבנה על ידי משרד הביטחון בחלק מהשטחים שכבר יועדו למשמורת של מהגרים על בסיס תוכנית המתאר, יוקמו תשתיות לאוהלים לכ-5,000 שוהים. בשטח נוסף, שיוקם בתוך מחנה קציעות, תוקם תשתית לאוהלים ותשתיות שירותים לכ-4,000 איש. עם זאת, במערכת הביטחון גילו כי אזור קציעות אושר בוועדה למתקנים ביטחוניים כמתקן צבאי, ולכן אין אפשרות להמיר אותו לשימוש אחר - ולפיכך מבקשים לערוך בו שינוי.

ניר שלו, חוקר בעמותת "במקום" הפיץ אתמול מכתב לחברי המועצה הארצית בקריאה שלא לאשר שינויים אלו. לדבריו, מתן הפטור הגורף רומס לחלוטין את חוק התכנון והבנייה, ויאפשר למערכת הביטחון לבנות ללא כל אישור של גורמי תכנון. "תוכנית היא החלטה של מוסד תכנוני, שאמור לשמוע דעות שונות, כשבמקביל ניתנת אפשרות לתקוף את ההחלטה. אך אם הפטור יאושר, רק משרד הביטחון ידון בזה, והשר יחתום", אמר.

ממשרד הביטחון נמסר בתגובה כי בניגוד לנטען, בתוכנית לא בוצעו תיקונים משמעותיים. מספר מבני הציבור לא שונה ונותר ע"פ התמ"א, ומתקני הקליטה והבריאות יוקמו בהתאם להוראות. "משרד הביטחון ימסור את מתקני השהייה, לאחר הקמתם ועם כל האמצעים והמתקנים, לשירות בתי הסוהר שיפעיל אותם. שאלות בנושא שמירה על כללי תברואה יש להפנות אליהם". במשרד הדגישו כי תוכנית הביוב הוכנה בתאום עם משרד הבריאות ועם זאת ציינו כי "הקמת מתקן טיהור שפכים הוא פרויקט מורכב שיימשך 3-2 שנים".

כמו כן נמסר כי "בניגוד לנטען, לא ניתן יהיה לבצע עבודות על סמך אישורים פנימיים של מערכת הביטחון בלבד. העבודות ידרשו לכל הפחות אישור של מתכננת מחוז דרום במשרד הפנים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ