בניגוד לחוק |

בתי ספר במזרח י-ם מענישים תלמידים שלא שילמו שכ"ל

על רקע המחסור בכיתות לימוד במזרח העיר, מנהלים גובים סכומים גבוהים, ומטילים סנקציות בשל אי התשלום. "התלמידים בני ערובה", אומרים ההורים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

עשרות בתי ספר במזרח ירושלים מונעים מתלמידים לקבל תעודות סיום ומטילים עליהם אמצעי ענישה נוספים מאחר שהוריהם אינם עומדים בתשלום שכר הלימוד, בניגוד מוחלט לחוק, כך נודע ל"הארץ". "בתי הספר מחזיקים את התלמידים כבני ערובה", אומר פארס חאלס, יו"ר ועד ההורים בשכונות של מזרח ירושלים.

כך קרה באחרונה ל-כ', אשר שניים מילדיו לומדים בבית הספר "Jerusalem School" בבית חנינא. "בסוף השנה התלמידים אמורים לקבל תעודות סיום", סיפר. "אבל השנה הודיעו להם שמי שלא שילם צריך ללכת לגזברות. ביוני הילד שלי בא הביתה ואמר שהוא לא יקבל תעודה עד שאני אשלם חוב של 25 אלף שקלים לבית הספר. לא היתה לי ברירה אלא לקחת הלוואה. שלחתי חלק מהסכום והתחייבתי לשלם את שאר החוב עד השנה החדשה".

מדובר ב-60 בתי ספר מוכרים ולא-רשמיים הפועלים במזרח העיר, שפיקוח משרד החינוך עליהם נמוך מאוד, אומר חאלס. מאחר ובמזרח ירושלים חסרות למעלה מאלף כיתות לימוד, כך לפי דו"ח מבקר המדינה משנת 2009, הורי 30 אלף התלמידים שנפלו בין הכיסאות נאלצים לפנות למוסדות הלימוד הלא-רשמיים כדי למנוע מילדיהם להסתובב ברחובות.

לדברי חאלס, כמעט חצי ממנהלי בתי הספר הללו מנצלים את המצוקה ומפקיעים מחירים, לעתים עד פי שישה מהמחיר שמשלמים הורים בבתי הספר הממלכתיים הרשמיים במזרח ירושלים. "בית ספר מוכר לא-רשמי מקבל תקציב ממשרד החינוך של 75% מסכום הלימודים", הוא אומר. "הוא יכול לגבות מההורים את ה-25% הנותרים, סך של 1,800 עד 2,000 שקלים בשנה. העניין הוא שאין חוזר מנכ"ל שמגביל את בתי הספר האלה, אז כל מנהל מוסד מנצל את הנקודה הזאת וגובה כמה שהוא רוצה. זה יכול להגיע גם ל-8,300 שקלים בשנה נטו. תוסיף לזה סכום של 600 שקלים שהם גובים לבריכת שחיה, ועוד כמה אלפים לספרי לימוד, למבחנים וכדומה. אתה מגיע בקלות ל-12 אלף שקלים בשנה... כל מנהל בית ספר עושה מה שבא לו, והרבה תלמידים נופלים קורבן לשיטה הזאת".

בית ספר בכפר עקב שבמזרח ירושליםצילום: דניאל בר און

לבד ממניעת קבלת תעודות סיום, נוקטים חלק גדול ממנהלי המוסדות הללו בסנקציות נוספות כלפי התלמידים שאין ידם משגת, למשל מניעתם מלגשת לבחינות הסיום. הדבר סותר את סעיף 11.2 לחוזר מנכ"ל משרד החינוך, הקובע במפורש כי "מוסד חינוך לא ינקוט באמצעי ענישה נגד תלמיד בשל מעשה או מחדל של הוריו". המסמך אף מפרט דוגמאות: "אין להוציא תלמיד מהכיתה או להרחיקו מהלימודים עקב אי-תשלום; אין למנוע מתלמיד לגשת לבחינות פנימיות בבית הספר בגין אי-תשלום חובות כספיים ואין למנוע בחינות בגרות או גמר מתלמיד ששילם עבורן, בגין חובות כספיים אחרים לבית הספר; אין למנוע מסירת תעודת שליש, סוף שנה או תעודת גמר בגין אי-תשלום", ועוד. אלא שבמזרח ירושלים הדבר לא נאכף. במשרד החינוך טוענים כי יטפלו בכל הורה שיפנה אליהם, אולם לא התייחסו לשאלת הפיקוח היזום מצדם במוסדות הללו.

כך קרה גם ל-ז', תושב א-טור, אשר ארבעה מילדיו לומדים בבית הספר הנוצרי "אל-פריר" בעיר העתיקה, מוסד לא-רשמי ששכר הלימוד בו מגיע ללמעלה מ-10,000 שקלים בשנה. ז' מצא עצמו במהרה בחוב של כ-50 אלף שקלים, והנהלת בית הספר הודיעה לו כי תחל בהענשת ילדיו עד שישלם את הסכום. "לפני ארבעה חודשים אמרו לילד שמי שלא ישלם לא יקבל את התעודה", סיפר ל"הארץ". "הבן שלי ביקש לראות לפחות מה הציונים שלו, אבל הם לא הסכימו. דיבר איתי המנהל של בית הספר. הציע שאשלם 2,500 שקלים כל חודש. אמרתי לו שאני פועל, ולא יכול לשלם יותר מ-1,500. העניין נשאר פתוח, ולא רצו לתת לילדים את התעודות. אמרתי לו שאני אפנה למשרד החינוך, והוא אמר – תדבר עם מי שאתה רוצה, אף אחד לא יקשיב לך".

טענותיו של המנהל התבדו. ז' פנה למשרד החינוך שדווקא סייע לו. אלא ש-ז' איננו מקרה מייצג. לדברי חאלס, רוב ההורים במזרח ירושלים חוששים לפנות למשרד החינוך שמא המנהלים יתנקמו בהם, במקרה הטוב, ובמקרה השכיח יותר, פשוט אינם מודעים לזכויותיהם בנושא. ז' מאשר את הדברים. "זה לא רק באל-פריר, אני מכיר הרבה בתי ספר שפועלים באופן הזה", הוא אומר. "אחרי שזה קרה לי והסתדר אני רוצה שאנשים אחרים יידעו, שיבינו שיש חוק, שאי אפשר לשלם כל כך הרבה כסף לבתי הספר האלו. כשהלכתי לקבל את התעודות של הילדים שלי, ראיתי שם ערימות של תעודות של ילדים שלא קיבלו אותן בגלל חובות".

מעיריית ירושלים נמסר כי הטיפול בנושא כולו מונח על כתפי משרד החינוך. ממשרד החינוך נמסר כי "מנהל מחוז ירושלים במשרד הורה זה מכבר לבתי הספר במזרח העיר, באופן חד משמעי, כי אין לשלול תעודות מתלמידים בעקבות אי תשלום ההורים". עוד נמסר כי "המחוז טיפל בתלונתו של ז' ויטפל בכל תלונה אשר תובא לידיעתו".


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ