הרב עמאר פנה למאות רבנים: עצרו ההכרה ברבנים לא אורתודוקסים

"בארץ ישראל מחפשים הכרה בעוקרי הדת כאנשי דת", כתב הרב הראשי לישראל במכתב שנשלח לקראת כנס חירום שיקיים בשבוע הבא, והפציר: "איש בל ייעדר"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

"לא עת לחשות", ו"היה לא תהיה", כך קורא הרב הראשי לישראל שלמה עמאר במכתב ששלח למאות רבנים אורתודוקסים בישראל, נגד הכוונה להכיר ולהעניק מימון ממשלתי גם לרבנים רפורמים וקונסרבטיבים. הראשון לציון מבקש לקיים בשבוע הבא בבית הרבנות הראשית בירושלים כינוס חירום של רבני ערים, יישובים וקהילות, בניסיון לגרום לדרג הפוליטי לסכל את פסיקת בג"ץ בנושא.

בחודש שעבר הסכים היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין להתיר לרשויות מקומיות לממן 15 רבני קהילות לא-אורתודוקסים, הסכמה שקיבלה מעמד של פסק דין במסגרת עתירה שנדונה בבית המשפט העליון. בינתיים, מימון הפסיקה מתעכב גם בוועדת הכספים של הכנסת, שם העלה השר לשירותי דת יעקב מרגי האשמות ולפיהן חלק משופטי בג"ץ שדנו בעתירת התנועה הרפורמית לקבל הכרה, לא היו נקיי כפיים.

לקראת הכינוס בשבוע הבא, כתב הרב עמאר למאות הרבנים: "הננו בזה לגלות צערנו וכאבנו הנורא על כבוד שמיים שנתחלל ועל רמיסת התורה ונתינת יד לעוקרי והורסי היהדות, שכבר הביאו חורבן נורא ואיום על עם ישראל בתפוצות בגרימת התבוללות נוראה ועקירת כל יסודי התורה".

הרב שלמה עמארצילום: תומר אפלבאום

בהמשך כתב הרב עמאר כי "עתה מחפשים גם הכרה בארץ ישראל שיהיו עוקרי הדת מוכרים כאנשי דת. אוי לנו שכך עלתה בימינו, כי משנאי ה' נשאו ראש (...) ואנו מצהירים קבל עם ועולם: היה לא תהיה!". הרב הזמין את מאות הרבנים להשתתף בכנס, והפציר בהם "איש בל ייעדר".

לדברי גורמים ברבנות, המהלך של הרב עמאר הוא ציבורי בעיקרו ואין לו השלכות מעשיות מיידיות, אך "הציפייה היא כי הממשלה תקשיח בעקבות הכנס את עמדתה ביחס ליוזמת היועץ המשפטי לממשלה, ותסכל אותה". בכוונת הרב הראשי להזמין לכנס גם רבנים שאינם חברי מועצת הרבנות הראשית, בניסיון להציב חזית אורתודוקסית רחבה נגד המהלך. בלשכת הרב עמאר מדברים על "תסיסה" בקרב רבנים אורתודוקסים בעקבות ההכרה ברבנים רפורמים וקונסרבטיבים.

הרב גלעד קריב, מנכ"ל התנועה הרפורמית בישראל, אמר כי כוונת הרב הראשי "מוכיחה עד כמה איבדה הרבנות הראשית את תפקידה הממלכתי ועד כמה היא מנותקת מהמיית הלב של הציבור הישראלי הרחב שמאס במונופול האורתודוקסי. יואיל נא הרב עמאר להתפטר מתפקידו הממלכתי ואזי יוכל לנהל קרבות ציבוריים ופוליטיים ככל אזרח במדינת ישראל. עד אז מן הראוי שיפנים את עקרונות הדמוקרטיה ויימנע מניצול מעמדו הממלכתי על מנת להסית כנגד ציבור של עשרות ומאות אלפים, המזדהה עם גישתה ודרכה של היהדות הרפורמית".

.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ