לראשונה בישראל |

בדואי נבחר לכהן כנשיא מוסד אקדמי

פרופ' עליאן אל-קרנאווי, חוקר בעל שם במדעי החברה, יעמוד בראש המכללה האקדמית אחווה בבאר טוביה. "מאוד התרגשתי מהבחירה", סיפר ל"הארץ"

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלילה נשר

פרופסור עליאן אל-קרנאווי, בן 54 מרהט, נבחר הערב (שלישי) ברוב קולות לנשיא הבדואי הראשון של מוסד אקדמי בארץ – המכללה האקדמית אחווה, שבמועצה האזורית באר טוביה.

אל-קרנאווי כיהן בעבר כראש המחלקה לעבודה סוציאלית באוניברסיטת בן-גוריון בנגב וכראש המרכז לחקר והתפתחות החברה הבדואית במוסד. ב-2009 קיבל מענק למחקר באוניברסיטת קלגרי בקנדה, שבה עסק בחקר זהות מתבגרים מעדות שונות. מ-2010 הוא מכהן כדיקן בית הספר לעבודה סוציאלית באוניברסיטת ממוריאל שבקנדה.

מחקרו העיקרי הוא בתחום בריאות הנפש בחברות מסורתיות, רב תרבותיות ושוני תרבותי ואתני, והתאמת בריאות הנפש אליה, חקר פוליגמיה ותפקוד נפשי של משפחות פוליגמיות. בקרוב יראה אור ספרו "שחקני המחר", העוסק בישראלים ובפלסטינים מתבגרים המושפעים מאלימות הפוליטית.

על פי המלצת ועדת האיתור והוועד המנהל של אחווה, נבחר הערב אל-קרנאווי על ידי חבר הנאמנים של המוסד, ברוב של 29 קולות בעד, 2 נמנעים וללא מתנגדים.

בראיון ל"הארץ" מקנדה, אומר פרופסור אל-קרנאווי: "אין ספק שזה יום משמעותי במדינת ישראל. אני מרגיש ישראלי גאה. המינוי הזה מצביע על כך שאם יש לך כישורים, שום דבר לא עובר בדרך שלך. היו אנשים שאמרו לי 'עזוב, עם המוצא שלך זה יהיה בעייתי ומורכב', אבל הגישה הזו לא היתה מקובלת עליי. אני לא התמודדתי כבדואי או כמוסלמי, אלא כחוקר בעל כישורים ויכולות".

לדברי הפרופסור, "הבחירה הזו מאוד מרגשת בעיניי, ואני מודה שמאוד התרגשתי שאני נמצא במרחק מיליוני קילומטרים ממדינת ישראל ושר החינוך, גדעון סער, ויושב ראש ות"ת (הוועדה לתכנון ולתקצוב של המוסדות האקדמיים, ט"נ), פרופסור מנואל טרכטנברג, התקשרו לברך אותי כי הם יודעים שמדובר ביום מיוחד".

לדברי אלקרנאי, "היום הזה הוא חגיגה לדמוקרטיה הישראלית, בכך שנבחר לעמוד בראש מוסד אקדמי אדם שהוא לא יהודי. אני והמשפחה שלי ישראלים כמו כולם, גאים להיות ישראלים, אני מאמין ברב תרבותיות, בצדק חברתי, ולא מסתכל או בוחן אנשים על פי מוצא.

עוד ציין כי מדובר באיתות גם בעבור החברה הערבית: "אני בהחלט חושב שזו צריכה להיות פריצת דרך בעבור בדואים וערבים בכלל באקדמיה. זה מראה שהתקדמנו, ושצריך להפסיק לומר לעצמנו 'למה כל הזמן לא מגיע לי או לא יתנו לי כי אני ערבי', וללכת לפי הכישורים, אני ראיתי את הרקורד שלי ואמרתי לעצמי 'למה לא? בקנדה אני יכול ובמדינה שלי לא? למה שלא אוכל להתמודד ולהיות בצוות המוביל של ההשכלה הגבוהה בישראל?'.

פרופ' אל-קרנאווי ביקש להוסיף כי "תפקידי כחוקר, לפני שאני נשיא, הוא להשמיע את הקול הדומם של ילדים שגדלים במציאות מורכבת כמו זו הישראלית-פלסטינית, להשמיע את קולם של ילדים ונשים על ידי כתיבה ושימת הדברים על השולחן. זו השליחות שלי".

המכללה לחינוך אחווה היא הראשונה מבין כל המכללות לחינוך בארץ שאוחדה היום רשמית עם המכללה האקדמית אחווה. בכך היא תהיה הראשונה שעוברת לתקצוב ולפיקוח של המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג) ולתקצוב של ות"ת, במקום של משרד החינוך.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ