ועדת פלסנר תמליץ להטיל סנקציות על המגזר החרדי אם לא יעמוד ביעדי הגיוס

המתווה הוא סטייה חדה מחוק טל, ואם הוא ישולב במסקנות הסופיות של הוועדה כפי שמסתמן, אלה הן חדשות רעות לקואליציית נתניהו בהרכבה הנוכחי

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

הוועדה לקידום השוויון בנטל בראשות ח"כ יוחנן פלסנר אומרת כן להטלת מכסות על מספר הפטורים שהמדינה תיתן בכל זמן נתון לחרדים ש"תורתם אומנותם", ואומרת כן לסנקציות שונות ומגוונות – אישיות, מוסדיות ואף כאלה שיושתו על המגזר החרדי כולו – אם הנהנים מהפטורים לא יעמדו בתנאים שייקבעו. הוועדה, שאמורה להגיש את המלצותיה לראש הממשלה בתוך כשבועיים, קיבלה אתמול את מה שחברים בה הגדירו כהחלטה הדרמטית ביותר עד כה, לאמץ מתווה שהציג בפניה בישיבתה אתמול משרד האוצר. פלסנר התבטא בוועדה, ואמר כי "אי אפשר להגדיל את שיעור הגיוס עם גזרים גמדיים וקיסמים. צריך גזרים ענקיים ונבוטים".

המתווה הוא סטייה חדה מחוק טל, שיסיים את דרכו בסוף יולי, ואם הוא ישולב במסקנות הסופיות של הוועדה כפי שמסתמן, אלה הן חדשות רעות לקואליציית נתניהו בהרכבה הנוכחי. לא רק שהחרדים ידחו את העקרונות שהתקבלו אתמול על הסף ויאיימו בפרישה, אלא שדיווחים מסביבת ראש הממשלה נתניהו מעלים כי הוא עצמו מתנגד לעיצומים. דבר כזה עשוי להוביל להתנגשות בינו ובין קדימה, שותפתו הבכירה.

את מודל משרד האוצר הציג אתמול בפני הוועדה מאיר בינג, סגן הממונה על התקציבים במשרד האוצר. לפי המודל, בחורי ישיבות ייהנו מדחיית שירות במשך ארבע שנים בלבד ממועד גיוסם המקורי, טרם יצטרכו להתגייס לשירות צבאי או אזרחי או להצהיר על כוונתם לעשות זאת. רק 20% מבחורי הישיבות והאברכים בכל מחזור יוכלו להאריך את תקופת הפטור וליהנות מההטבות הכרוכות בכך מעבר לגיל 22-23, וזאת רק בתנאי שיוכרו כ"עילויים". לא ברור מי ייתן הכרה שכזאת, ואולם בוועדת פלסנר אומרים כי אין מניעה שזו תינתן על ידי ועד הישיבות, או על ידי גורם פנים-חרדי אחר. אותם עילויים, מכל מקום, ייהנו ממלגה כפולה מכפי שמשולמת כיום, כלומר 950 שקלים לחודש לכל בחור ישיבה ו-1,660 שקלים לכל אברך נשוי.

המדינה לא תכפה גיוס בכוח: המודל בנוי כך שכל ישיבה תפסיד כסף אם רוב תלמידיה לא יתנדבו לשירות כנדרש, וכך גם כל בחור באופן אישי. במצב הנוכחי, ישיבה מתוקצבת על כל בחור שרשום בדיווחיה. האוצר מציע, כי עבור כל בחור או אברך שמיצה את ארבע שנות הפטור ולא הצהיר על רצונו להתגייס – הישיבה והכולל שלו יקבלו רק 40% מהתקצוב. לעומתו, בחור שהצהיר על רצונו להתגייס יקבל 120% מהתקצוב כל עוד הוא נשאר בישיבה, ואילו בזמן שהוא מממש את התחייבותו להתנדב לצה"ל או לשירות אזרחי, גם הישיבה תיהנה ותקבל 150% מהתקציב. באוצר אומרים, כי בחישוב הכולל של תקציב הישיבות, לא יירשם גידול. פלסנר כינה את ההטבות הללו, "גזרים גדולים".
במקביל, המודל מציע עיצומים גם על המגזר החרדי כולו אם זה לא יעמוד ביעדי הגיוס הכלליים של כל מחזור. כך, האוצר מציע לכרסם במלגה הכפולה שיקבל כל "עילוי", אם מספרם הכולל של המתגייסים מהמגזר החרדי לא יענה ליעדים שנקבעו.

תלמידים מפגינים מול משרד רה''מ בירושלים במחאה על חוק טלצילום: אוליבייה פיטוסי

הרמה השלישית של הסנקציות היא ברמת הפרט: בחורים ואברכים שלא יתגייסו, ואינם מוכרים כעילויים, יאבדו לחלוטין את זכויותיהם למלגות מטעם המדינה וכן יישללו מהם הטבות כמו הנחות בארנונה וזכאות לרכוש דירות במחיר למשתכן. המודל מתייחס גם לאפשרות שבחורים יצהירו על כוונתם להתגייס בחלוף ארבע שנות הפטור, ולא יעמדו בכך. כאן מציע האוצר להטיל קנסות אישיים, על פי סרגל אישי שיכול להגיע לעשרות אלפי שקלים, לפי הוותק של הבחור בישיבה במימון המדינה. בד בבד, ל"הארץ" נודע, כי בוועדת פלסנר עלו בימים האחרונים הצעות מרחיקות לכת, לשלול גם את קצבאות הילדים ממי שלא יתגייס, אך אלה נדחו.

בוועדת פלסנר אמרו, כי הרעיונות של משרד האוצר הופכים את פלסנר ל"מתון". עם זאת, פלסנר ויתר חברי הוועדה אמרו כי הם נוטים לאמץ את המודל. "זה המתווה שעליו נמליץ", אמרו ל"הארץ".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ