בניגוד להוראת השר, המשטרה חקרה פעילי מחאה

מפכ"ל המשטרה הבהיר שתיאום ציפיות עם מפגינים אין משמעו זימונים לחקירות, אך כמה פעילים כבר נשאלו על תוכניותיהם לקיץ

אילן ליאור ויניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

המשטרה חקרה בימים האחרונים פעילים בולטים במחאה החברתית, בניסיון לגלות מה תכניותיהם לקיץ הקרוב. בשבוע שעבר קיבלו כמה פעילים הודעות על ביטול חקירתם, אך מתברר כי אחרים זומנו לתחנות המשטרה, למרות הוראת השר לביטחון הפנים, יצחק אהרונוביץ'. גם המפכ"ל, יוחנן דנינו, הבהיר אתמול כי כאשר נודע לו על החקירות, הורה לבטלן.

הפעיל החברתי תמיר חג'ג', תושב כפר סבא, סיפר ל"הארץ" כי נחקר ביום חמישי במשך כחצי שעה. "קצין המודיעין ביקש לדעת את התכניות שלי", הוא משחזר את השיחה בתחנת המשטרה בנוכחות שלושה אנשי מודיעין. "הוא אמר לי ‘אתה חייב לשתף אותנו כדי שתהיה אינטראקציה בינינו'. אמרתי לו, כשאני ארצה לעשות משהו אני אגיד לך".

חג'ג' אומר כי החקירה אינה מרתיעה אותו, אך לדבריו פעילים אחרים דווקא חוששים. "אני שומע הרבה אנשים שרואים את מה שאני עובר ואומרים לי ‘מחאה לא מחאה - מה אני צריך את הברדק עם המשטרה? יפתחו לנו תיקים'. אני מכיר אנשים שפרשו מהמחאה בגלל הפחד. זה חמור מאוד".

הפגנה של פעילים חברתיים בכיכר רבין, בשנה שעברה

שלשום נחקר במשטרה גם משה כהן, אחד מפעילי השכונות הבולטים, שהקים את מאהל בבת ים. את הזימון קיבל ביום חמישי האחרון, ימים לאחר הודעתו של השר לביטחון הפנים כי הורה לבטל את החקירות. "זה היה מעין בירור. הם חשבו שאנחנו הולכים לפגוע בחברי כנסת, שרים, ראשי ערים. אמרתי להם ‘מה אתם רציניים? יש לנו ילדים בבית'", הוא מספר.

"אי אפשר להפחיד אותי", מוסיף כהן. "אנחנו סך הכל אנשים שאיכפת להם מהקושי בשכונות, מ-60 שנה של ההזנחה. אין לנו כוונה לפגוע. אני מקווה מאוד שאני האחרון בתור".

מפכ"ל המשטרה התייחס אתמול במהלך כנס לציון 20 שנה ליחידה האווירית לחקירות שעוררו ביקורת ציבורית. בכינוס אמר דנינו כי הנחה "לחדד את הוראות החוק והנהלים בדבר כללי המותר והאסור בסוגיית המחאות וההתקהלויות, על מנת לוודא עמידה בהוראות החוק - אזרחים ושוטרים כאחד".

לדברי דנינו, "זימונים כאלה אינם מקובלים עלי, ואינם מתיישבים עם ההנחיות שניתנו כבר לפני מספר חודשים ובכוונתי לוודא ביצוע ההנחיות". עם זאת, הוסיף, "היערכות להכלת אירועים כוללת, בין היתר, פעילות מקדימה מסוג הידברות ומפגשים עם המארגנים על מנת לאמוד את היקף האירועים ועוצמתם ולאפשר היערכות מראש, לצד העמדת מבקשי המחאה על זכויותיהם וחובותיהם. עם זאת, תיאום ציפיות כאמור אין משמעו זימונים מיותרים לחקירות. והדברים ברורים דיים".

בינתיים מתרבות היוזמות לחדש את המחאה החברתית. יוזמת המחאה בקיץ שעבר, דפני ליף, הודיעה כי בכוונתה לפתוח שוב אוהל בשדרות רוטשילד בתל אביב ביום שישי בצהריים וקראה לציבור להצטרף אליה. עד אתמול בערב אישרו יותר מ-1,300 איש את השתתפותם. למרות זאת, בעיריית תל אביב מבהירים כי לא יאפשרו שוב הקמת אוהלים בשדרה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ