הצעת חוק: מהגרים יוכלו להצהיר על נאמנות ולזכות במעמד

סיעת קדימה תגיש הצעת חוק שאפתנית שמטרתה להסדיר את נושא ההגירה לישראל, במבחן כוח חקיקתי ראשון שלה מאז שהצטרפה לקואליציה

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

לראשונה מאז כניסתה לממשלה, קדימה צפויה לנסות ולקדם הצעת חוק מרחיקת לכת, עליה חתומים כל חברי המפלגה. הצעת החוק, שתעלה ביום ראשון לדיון בוועדת השרים לענייני חקיקה, מתעתדת להסדיר, לראשונה, מדיניות הגירה סדורה לישראל שאמורה להבטיח את קיומה כמדינה יהודית ודמוקרטית. החוק כולל התייחסות מקיפה לקליטתם של מהגרי עבודה בישראל, לקליטתם של מהגרים לשם איחוד משפחות, ולקליטת מהגרים המבקשים לזכות במעמד חוקי בישראל.

הצעת החוק היא למעשה מבחן כוח חקיקתי ראשון של קדימה מאז הצטרפה לממשלה לפני כחודשיים, ומידת הצלחתה תעיד אם היא כוח דומיננטי בקואליציה או שמא סיעה נוספת מני רבות. חברי קדימה ניסו להעלות את הצעת החוק בעבר אך חזרו בהם לאחר שהבינו כי בעודם באופוזיציה אין לחוק סיכוי לעבור. בהסכמים הקואליציוניים בין קדימה לליכוד קדימה לא קיבלה שום נציגות בוועדת השרים לענייני חקיקה, ולכן העברת החוק מותנית ביכולת השכנוע של חבריה.

על פי ההצעה, תחול הקשחה משמעותית במתן אישורי כניסה לישראל למהגרים, לצד הקלה במדיניות, לאחר שהמהגרים נכנסו לישראל ושהו בה כחוק, לרבות אפשרות לרכישת מעמד במדינה. במקרים של איחוד משפחות, החוק מתיר לבני זוג להתאחד ולהתגורר בישראל מגיל 23 ומעלה, תמורת הצהרת נאמנות למדינה ובהנחה שיצליחו להשתכר בחודש שכר שאינו פחות מהשכר הממוצע במשק. על פי ההצעה, כל אישור כניסה לישראל יהיה מותנה באישור מערכת הביטחון.

ישיבת סיעת קדימה, לפני כחודשייםצילום: אמיל סלמן

הצעת החוק מתבססת על עיקרון המכונה על ידי מנסחיו "קשה בחוץ, קל בפנים": הסיסמה מקפלת בתוכה את המתווה שלפיו תונהג מדיניות כניסה נוקשה ובחינה קפדנית של בקשותיהם של המהגרים, לצד יחס הומני ומתחשב כלפי המהגרים לאחר שאלו כבר נכנסו כחוק לישראל. באשר למהגרי עבודה, החוק החדש מציע לקבוע מכסות, בהתאם לצרכיה של המדינה, בעיסוקים שבהם לא ניתן למצוא עובדים ישראלים שיוכלו לבצע את העבודה. לא תינתן אשרת כניסה אלא אם נוכח שר הפנים כי המבקש אינו מתכוון להשתקע בישראל.

מתוך תפישה שהגירת עבודה היא זמנית, מוצע כי אשרת העבודה ככלל תהיה מוגבלת לתקופה של שנתיים וניתנת להארכה עד חמש שנים. לאחר עשר שנים של שהייה כחוק יוכל המהגר לבקש מעמד, אותו יוכל לקבל כעבור שלוש שנים. מדובר בתקופה ארוכה שלהערכת מנסחי החוק לא תיצור תמריץ למהגר העבודה להישאר בישראל על מנת לרכוש בה מעמד. בנוסף על כך, מהגר העבודה המבקש מעמד יחויב להוכיח שלא נזקק לשירותי הרווחה בתקופת בחינת המעמד. מהגר העבודה יידרש, כמו כל מבקש מעמד אחר, להוכיח "ידיעת-מה" בשפה העברית ולהצהיר נאמנות למדינה.

על פי ההצעה, אשרת הכניסה ורישיון השהייה והעבודה יתוחמו לעיסוק מסוים ולאזור מסוים, אך מהגר העבודה יהיה רשאי לעבור בין מעסיקים שונים, באותו תחום עיסוק ובאותו אזור, בכפוף לאישור שר הפנים. הצעה זו מבטלת כליל את הסדר הכבילה שהיה נהוג בעבר שנקבע בבג"ץ כי הוא בלתי חוקתי. "לאחר שתונהג מדיניות הגירה כוללת לגבי מהגרים ובני משפחותיהם, ניתן יהיה לבחון בצורה אוהדת הסדרי מעבר לגבי ילדי מהגרי עבודה הנמצאים בארץ שלא כדין ואשר הוצאתם ממנה תהיה הגליה תרבותית", נכתב בדברי ההסבר להצעת החוק.

לפי אומדנים שונים, נכנסו לישראל בעשור האחרון בין 250,000 ל-400,000 עובדים זרים. בנוסף על כך, בעשור האחרון קלטה ישראל למעלה מ-130,000 מהגרי משפחה, רובם פלסטינים שנכנסו לישראל במסגרת איחוד משפחות, וחלק ניכר מהם קיבל מעמד קבע בישראל.

עבודות לבניית "עיר עמים", אתמולצילום: אליהו הרשקוביץ

הגירה מסיבית זו מתרחשת ללא מדיניות הגירה ברורה בנושא, דבר הגורם לאי-בהירות משפטית ולהחלטות אד הוק המובילות לפגיעה באינטרסים של המדינה, ולעתים אף לפגיעה בזכויות אדם. היעדר מדיניות סדורה מקשה על מימוש הפוטנציאל החברתי והכלכלי המצוי בהגירה ועל התמודדות עם האתגרים שהיא מציבה, נכתב בדברי ההסבר להצעה.

דיני ההגירה של מדינת ישראל מוסדרים כיום בכמה חוקים מרכזיים: הראשון הוא חוק הכניסה לישראל מ-1952, המסדיר את הכניסה והישיבה בישראל, הדרכים להענקת אשרות ורישיונות לישיבה ולגירוש מישראל. השני הוא חוק האזרחות, גם הוא מ-1952, המסדיר את הדרכים לרכישת אזרחות בישראל ולאיבודה. בנוסף לחוקים אלו, חוק האזרחות והכניסה לישראל (הוראת שעה) מ-2007, המסדיר את היתרי הכניסה והישיבה בישראל מאזורי סיכון ומדינות אויב. באשר למהגרי עבודה, חוק שירות התעסוקה מסדיר היתרים ומכסות להעסקת עובדים אורחים, וחוק עובדים זרים קובע כעבירה פלילית העסקת עובד שלא כדין ומסדיר את התנאים הסוציאליים לעובדי חוץ.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ