ההרחבות של הקיבוצים קורצות וקרית שמונה מאבדת תושבים

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי אשכנזי

השבוע פגש חבר מועצת קרית שמונה, בנצי יעקב, חבר ותיק מהעיר. "תבוא לבקר אותי בבית החדש", הזמין אותו החבר. "כששאלתי מה כתובתו, הוא אמר לי שעבר להרחבה הקהילתית בקיבוץ השכן, כפר בלום. הבנתי: הנה, איבדנו עוד משפחה צעירה שעזבה את קרית שמונה לגור בקיבוץ. גם אחי וכל החברים הטובים שלי כבר עברו".

לטענת יעקב, קיבוצי המועצה האזורית הגליל העליון מתחזקים על חשבון קרית שמונה, ההולכת ונחלשת. מעבר של משפחות צעירות מהעיר ל"בתי חלומות" צמודי-קרקע בקיבוץ הוא רק ביטוי אחד, לטענתו, לפער בין עיריית קרית שמונה למועצה האזורית הגליל העליון. לדבריו, זה פער שיש לצמצם, בחלוקה מחדש של שטחי תעשייה המניבים ארנונה גבוהה.

הדרישה שמעלה יעקב, וכמוהו גם יגאל בוזגלו, חבר נוסף באופוזיציה העירונית, לשנות הסכם שנחתם לפני שנתיים עם המועצה האזורית הגליל העליון, ולהעביר לקרית שמונה את כל שטח אזור התעשייה הדרומי, עלתה לאחרונה לשיח הציבורי בקרית שמונה. השבוע היא עלתה גם לדיון במועצת העיר, בפעם השנייה, והוחלט שההסכם בין העיר למועצה האזורית יידון שוב. "ראש העיר מדבר על חלוקה של 50% בארנונה בשטח התעשייה הדרומי, שנמצא בידי הגליל העליון, ואני אומר 'הכל שלנו'", תימצת יעקב את הפער.

המתח בין העיר למועצה האזורית המתעורר בצפון בשל הסכם יוצא דופן שגובש לפני שנתיים, בין קיבוצי הגליל העליון לקרית שמונה. אהרון ולנסי, ראש המועצה האזורית, אמר בעבר שהצורך בשיתוף פעולה התעורר לאחר מלחמת לבנון השנייה. "הבנתי שיש לקרית שמונה קשיים גדולים ושאנחנו, תושבי הפריפריה, צריכים לאחוז ידיים". לפני כמה שבועות הוזמן ולנסי לישיבת מועצת קרית שמונה, ונאלץ לעזוב אותה בבושת פנים לאחר שהושפל והוטחו בו מלים קשות.

פרט לטענת מתנגדי ההסכם על הצורך בחלוקה חדשה של הארנונה באזור התעשייה, יש עוד שני עניינים טעונים בין העיר למועצת הגליל העליון. בקרית שמונה ממתינים שנים ששטח חקלאי של כפר גלעדי, הגובל בצפון העיר, יעבור לידיה כעתודת קרקע יחידה שנועדה לדיור ברמה גבוהה למשפחות צעירות.

גם שליטת המועצה האזורית באתרי הטבע, נחלי הגליל ושמורות טבע, יוצרת תחושת קיפוח בעיר. "אנחנו מבקשים להתחלק באותם משאבים", אומר יעקב."היום הקיבוצים שולטים על שערים של אתרי התיירות, פותחים וסוגרים אותם ונהנים מארנונה, ומכניסה מוזלת אליהם".

ראש עיריית קרית שמונה, הרב נסים מלכה, היה שותף מלא להסכם עם ולנסי. השניים אמרו אתמול שחתמו על ההסכם "כדי לסיים את חילוקי הדעות המתמשכים בין קרית שמונה ליישובי הגליל העליון. להסכם נוספו בשנתיים שחלפו הבנות והסכם נוסף, שעיקריהם חלוקה שווה של הארנונה בחלק מאזור התעשייה המצוי בתחום המועצה אזורית הגליל העליון; הקמת מינהלת לבניית אזור תעשייה משותף והקמת צוותים ליישום פרויקטים ופעילויות משותפות בתחומי איכות הסביבה, החינוך והתרבות".

אבל יש שרואים בהסכם טעות קשה. יעקב ובוזגלו סבורים כי ההחלטה לוותר על ועדת חקירה לענייני גבולות מטעם משרד הפנים, כחלק למימוש ההסכם בין הרשויות, גרמה לעיר נזק גדול כי הוועדה היתה מעניקה להם יותר שטחים. "כבר הוקמה ועדת חקירה והיה ברור שהוועדה היתה מחליטה שנגרם כאן עוול לאורך שנים", אומר יעקב. "האם זה הגיוני שאנחנו אוכלים את הסירחון והזיהום של אזור התעשייה הדרומי והם מקבלים את הארנונה? אני לא רוצה מלחמה, אני רוצה צדק. לא הוגן שיש רשות אחת רזה ואחת שמנה. אנחנו חנוקים מכל הכיוונים ולא יכולים להתפתח".

גם בוזגלו סבור שההסכמה לחלוקה שווה בארנונה באזור התעשייה בדרום העיר היתה ויתור שלהם. "הם קנו אותנו בכסף, פשוט סיבנו אותנו", הוא אומר. בוזגלו טוען כי "במועצה האזורית נלחצו: הם הבינו שכל אזור התעשייה הדרומי, כמו גם מכללת תל חי ושטח נוסף למגורים, כל אלה יועברו אלינו. לכן הם החליטו למשוך זמן ולא משחררים לנו אדמות. רק אחרי שימלאו את כל ההרחבות בקיבוצים הם ישחררו לנו קרקע לבנייה. עד היום עברו כאלף איש, מהחזקים ביותר, מקרית שמונה לקיבוצים".

תגובות