דפני ליף ו-11 פעילים נעצרו באלימות ברוטשילד כשניסו להקים מאהל

המשטרה: המפגינים תקפו את השוטרים. יו"ר האופוזיציה יחימוביץ': הממשלה נחושה שלא לאפשר מחאה דמוקרטית בקיץ כדי להעביר תקציב אכזרי

כתבי הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כתבי הארץ

יוזמת מחאת האוהלים, דפני ליף, ו-11 פעילים נוספים נעצרו בצהריים (שישי) בשדרות רוטשילד בתל אביב. זאת, לאחר שניסו, יחד עם מאות פעילים נוספים, לחדש את המחאה החברתית ולהקים אוהלים בשדרה. הפעילים התעמתו עם השוטרים, חסמו את הכביש ומנעו את מעבר הניידת בה היא הוחזקה. רק כעבור שעה ארוכה הצליחה הניידת לעבור.

המחאה החלה בשעה 12:00 כאשר כמה עשרות פעילים הגיעו לשדרה וניסו להקים בה מאהל. פקחים של העירייה בשיתוף שוטרים מנעו את פעילותם, ובמשך כמה שעות המשיכו הפעילים להחזיק 5-10 אוהלים מעל הקרקע כדי למנוע את פינויים.

כעבור שעתיים החלה המשטרה לעצור פעילים, ובהם ליף, תוך שימוש באלימות רבה. ליף נשכבה על המדרכה, והשוטרים גררו אותה לניידת בכוח. במשך כמעט שעתיים חסמו הפעילים את הכביש תוך פיזור אשפה וזבל. הם קראו קריאות בגנות ראש העיר, רון חולדאי, וראש הממשלה בנימין נתניהו. לטענת הפעילים, ליף הסכימה להתפנות מרצון, אולם השוטרים הפעילו כוח במכוון.

ליף ברוטשילד, היום. לטענת פעילים שהיו עמה, היא לא התנגדה למעצרצילום: אלון רון

לקראת השעה 16:00 החלו השוטרים לפנות בכוח את המפגינים, כדי לאפשר לניידת לעבור. אחת המפגינות נפצעה ופונתה לקבלת טיפול בבית החולים איכילוב. לאחר העימותים נשארו בשדרה כ-300 פעילים שדנים בחידוש המחאה. לדבריהם, הם מתכוונים להעביר את הלילה במקום.

מהמשטרה נמסר כי ההפגנה היתה בלתי חוקית. "המפגינים סירבו לבקשות הפקחים והחלו לתקוף אותם ואת השוטרים במקום - קיללו, ירקו וזרקו חפצים לעבר השוטרים", נאמר בהודעת המשטרה. לטענתם, "המפגינים חסמו את הכביש בישיבה ממושכת שהם מפריעים למעבר כלי רכב במקום...במשטרה רואים בחומרה את האירועים הללו ולא יאפשרו לקיים הפגנות בלתי חוקיות תוך תקיפה חמורה של שוטרים ופגיעה בשלום הציבור ובטחונו". עם זאת ביקשה המשטרה להדגיש כי יאפשרו את זכות המחאה, "וזאת כפי שנעשה בקיץ האחרון על פי החוק".

יו"ר האופוזיציה שלי יחימוביץ' אמרה אחר הצהריים כי "מצטברות עדויות שהמשטרה נקטה אלימות רבה ביותר כלפי המפגינים. הממשלה גמרה אומר לא לאפשר קיומה של מחאה דמוקרטית בקיץ, כדי שאיש לא יפריע לה להעביר תקציב אכזרי ומחולל פערים".

מעצרה של ליף. צילום: מיכל גרוסברג

ליף סיפרה השבוע על תוכניותיה לחדש את מחאת האוהלים, לאחר שביום שישי שעבר מנעה ממנה העירייה להקים אוהל בשדרות רוטשילד. בראיון ל- TheMarker אמרה: "בשבוע שעבר זה היה אקט ספונטני, שנבע מכך שקיבלתי שיחה עשירית במספר מחבר שבישר לי שהוא עוזב לחו"ל. זה כואב לי. בסופו של דבר, אתה רואה שהעול הכלכלי על החברים שלך, המשפחה שלך, רק גדל והולך. העול שומר על אנשים במעגל העוני ולא מאפשר לצעירים להתקדם".

בתשובה לשאלה האם לדעתה השדרה תתמלא שוב באוהלים, אמרה: "אין טעם לעסוק בהערכות. התוכנית היא להגיע לשם במטרה להישאר. להגיע ולטעת אוהל. לא במקרה מישהו הגדיר את זה 'האקט הספונטני הלא מגויס הראשון מאז הקיץ שעבר'. מאוד חשוב להחזיר ללב השיח הציבורי והשיח התקשורתי את המצוקות, שהן אמיתיות וקיימות. יכול להיות שזה יהיה פחות קל, אבל זה לא אומר שזה לא צריך לקרות. אני נחושה".

השתתפו בהכנת הכתבה: אור קשתי, יניב קובוביץ ויהונתן ליס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ