בנחישות ובנחישות |

התמונות שאסור לשכוח: כך תעשה המשטרה למובילי המחאה החברתית

הניצוץ שמחאת הקיץ היתה זקוקה לו הגיע. צעדת המחאה המתוכננת להערב היא תגובה לברוטליות השלטונית שהפגינו השוטרים אתמול ברוטשילד

אור קשתי
אור קשתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אור קשתי
אור קשתי

את התמונות האלה אסור לאפשר לשר יצחק אהרונוביץ, למפכ"ל יוחנן דנינו וגם לתא"ל (במיל.) רון חולדאי לשכוח: חמישה שוטרי יס"מ - אולי שישה, קשה לספור במדויק - גוררים את דפני ליף מתוך קבוצת מפגינים בשדרות רוטשילד בתל אביב אל המדרכה שממול. ליף, בחולצה כחולה, נזרקת אל הרצפה, מתחת לרגלי השוטרים שעומדים סביבה. כמה מטרים משם, אנשי הפיקוח העירוני והסיירת הירוקה של חולדאי מסייעים לשוטרים להדוף את המפגינים. מפעם לפעם ליף מנסה להרים את ידיה כדי להתגונן מהדחיפות והבעיטות, ללא הצלחה. ברקע צועקים המפגינים מילה אחת בלבד - דמוקרטיה. מחזה האימה הזה נמשך דקות ארוכות, עד שליף מובלת בכוח אל ניידת משטרה קרובה. את התמונות האלה אסור לאף אחד להדחיק.

אם מחאת הקיץ המתחדשת היתה זקוקה לניצוץ קטן, אשר יחזיר את האנשים לרחובות, כועסים וזועמים, באו היס"מניקים והפקחים העירוניים של חולדאי וסיפקו אותו בזרוע נטויה ובנפש חפצה. חוסר הפרופורציה שבהפעלת הכוח - מול ליף, אישה אחת מול חמישה-שישה שוטרים, וגם לאחר מכן, מול מפגינים אחרים - זעק אתמול (שישי) מהאירועים בשדרות רוטשילד. הברוטאליות השלטונית היתה לא רק ישירה, אלא בעיקר גלויה, כזו שאינה מתביישת. ככה ייעשה למובילי המחאה החברתית, המשך ישיר מ"הבירור" המשטרתי של תוכניות הפעילים לקיץ הקרוב. מהקלישאה של "ברגישות ובנחישות" נשאר רק החלק השני: נחישות שלא לאפשר את המחאה, כמעט כל מחאה (ההנחה שמורה בעיקר לצד פוליטי מסוים). לא מדובר ב"אפס סובלנות", אלא במינוס מקפיא ומפחיד.

CORONA TIME - ועידת החינוך של TheMarker

7 מתוך 7 |
השחקן והזמר תומר שרון נעצר, אתמול
1 מתוך 7 |
שוטרים עוצרים את דפני ליף
2 מתוך 7 |
שוטרים רוכנים מעל דפני ליף, אתמול

לאחר המעצרים אתמול, טענה המשטרה כי 11 המפגינים שנעצרו "קיללו, ירקו וזרקו חפצים לעבר השוטרים". האם צעקות כמו "שוטר - על מי אתה מגן?" ו"הון, שלטון ומשטרה" הן בבחינת קללות שאסורות עתה? ולמה בדיוק הכוונה ב"זריקת חפצים"? אולי למקרה אחד או שניים, בשיא החום והתלהטות הרוחות, שבו מפגין התיז בקבוק מים אל עבר פקעת שוטרים ומפגינים. והיו גם מראות אחרים, מוכרים מאירועי הקיץ שעבר, בהם הגישו המפגינים פרחים לשוטרים. לא בטוח שדברים כאלה הצליחו לתעד מצלמות המשטרה, כמו גם אירועים אחרים, כמו תרועת הניצחון של פקח עירוני לאחר שהצליח לחדור לקבוצת מפגינים ולמשוך אוהל קטן שהחזיקו באוויר, או שני שוטרים שפירקו אוהל שהונח על גג מכונית.

כ-300 הפעילים שנשארו ברוטשילד לאחר המעצר של ליף ועשרת המפגינים האחרים, החליטו על תגובה מהירה להשתקת הפיות: תהלוכת מחאה כבר הערב, שאחד מיעדיה העיקריים הוא ראש העיר חולדאי. בזמן הקרוב מתוכננות הפגנות נוספות, אבל גם מובילי המחאה יודעים שאירועי השנה שעברה לא יכולים לחזור על עצמם. הם גם לא צריכים. הם כבר יקבלו ביטוי עדכני. המחאה עדיין כאן, כי מעט מאוד, אם בכלל, השתנה מאז הקיץ שעבר.

מפקד תחנת לב תל אביב סנ"צ דני לוי מאיים על מפגין שישבור את ידו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ