עימותים בתל אביב |

85 עצורים בתום הפגנות אלימות של פעילים חברתיים

השוטרים התעמתו עם המפגינים שחסמו רחובות, הסבו נזק לרכוש ופרצו לבנקים באזור גן העיר. יונתן לוי, ממובילי המחאה: "יש תחושה חזקה שהמשטרה קיבלה הוראה מהדרגים הכי גבוהים שהמחאה לא תתקיים"

בעקבות מעצר דפני ליף ו-11 פעילי המחאה החברתית שלשום, התחדשו אמש (שבת) הפגנות המחאה החברתית בשדרות רוטשילד בתל אביב, תחת הכותרת "הפגנת חירום! מחזירים את השלטון לעם". במהלך הערב התפתחה המחאה למהומות שכללו חסימות כבישים, הסתערות על בנקים ועימותים עם שוטרים.

בתחילה צעדו יותר מ-6,000 מפגינים מכיכר הבימה לרחוב אבן גבירול ומשם צפונה, וקראו "העם דורש צדק חברתי" ו"דמוקרטיה". לטענת המשטרה, המפגינים לא קיבלו אישורים מתאימים. כוחות גדולים של משטרה ויס"מ הגיעו למקום, התעמתו עם מפגינים ועצרו 85 מהם. העצורים הובאו לתחנת גלילות בלילה, ועל פי המסתמן העשרות שיוחלט להגיש נגדם כתב אישום יובאו להארכת מעצר בבית משפט השלום בתל אביב.

יונתן לוי, ממובילי המחאה החברתית, אמר הבוקר לגלי צה"ל כי בקרב הפעילים "יש איזו תחושה חזקה מאוד שהמשטרה קיבלה הוראה מהדרגים הכי גבוהים במערכת הפוליטית בישראל שהמחאה לא תתקיים בקיץ הזה". לדבריו, "אנשים הגיעו אמש להפגנה שלווים, רגועים ושמחים - בדיוק כמו בכל אחת ההפגנות שהיו כבר, ונתקלו באלימות חסרת תקדים מצד השוטרים".

במהלך ההפגנה התקהלו מאות בני אדם מול עיריית תל אביב וקראו "מדינת משטרה". המשטרה גידרה את המקום וחסמה את כל רחוב אבן גבירול בניסיון לפזר את ההפגנה. מוקדם יותר ועוד לפני תחילת ההפגנה, טענו הפעילים כי משה מנקין, פעיל חברתי, נעצר לאחר שנכנס לבניין נטוש באזור השדרה, בו נערך הכוח המשטרתי.

7 מתוך 7 |
מפגינים חוסמים את נתיבי איילוןצילום: בן הארטמן, טוויטר
1 מתוך 7 |
חלון סניף בנק הפועל שנופץ, הלילהצילום: מוטי מילרוד
2 מתוך 7 |
מפגין סמוך למרכז עזריאלי, הלילהצילום: תומר אפלבאום

מפקד ימ"ר ירקון הודיע לכ-500 מפגינים שהגיעו לגן העיר כי ההפגנה היא בלתי חוקית ומי שישאר במקום ייעצר. עשרות בני אדם נעצרו לאחר שהמשטרה ריכזה מפגינים בתוך סניף בנק לאומי במקום. מוקדם יותר המפגינים הלמו על חלונות של סניפי בנק דיסקונט, הפועלים ולאומי, וניפצו שמשות של שלושתם. המוחים פרצו למבנים אך פונו מהם בידי המשטרה לאחר עימותים ממושכים.

מאות מפגינים שחסמו את נתיבי איילון, התקדמו לעבר כיכר רבין וחסמו את צומת הרחובות אבן גבירול ופרישמן. מספר מפגינים שפכו פחי זבל באבן גבירול.

במהלך העימותים נפצע ברק כהן, אחד מהמפגינים במקום. הוא תיאר כיצד אחד השוטרים הכה אותו באמצעות ברכו. "ירדנו לכביש, באנו כדי לייצר את העימות, לא כדי לעמוד מולם" אמר כהן. "בנאדם נלחם על החיים שלו וצריך להילחם בהם בלי פחד. הם יכולים לעשות מעצר, לסגור רחובות, אבל בחירות שלנו, בנפש, הם לא יכולים לפגוע".

סאני ארזי, אחד המפגינים, אמר כי "המשטרה עשתה הכל כדי להפסיק את המחאה, וזה הצליח. הדרום בוער, ואם ההפגנה הזו מצליחה, ימשיכו לירות בדרום. יעשו הכל כדי להפריע למחאה".

שי פליישון, מפגין אחר, אמר כי "אמרו לנו להיות בשקט, שתהיה ועדה ונדבר איתה, אבל הבהירו לנו שאם לא ניקח את המחאה הזו בצורה יותר אגרסיבית, לא נקבל כלום. מניסיון של 15 שנים בהפגנות, מה שקורה כאן זה שינוי כללי המשחק. אני היום מפחד לרדת לכביש. לא ראינו אף פעם אלימות שכזו (מצד המשטרה, ג"כ)".

אורן פסטרנק, ממארגני ההפגנה, אמר ל"הארץ" לפני ההפגנה, "אנחנו קוראים לכולם לבוא לרוטשילד ולמחות על הדמוקרטיה במדינת ישראל. ביום שישי היתה הרגשה שעצרו לנו את הזכות להיאבק. אנחנו נאבקים על הזכות לחינוך, על הזכות לבריאות, ולא רק שהעם לא מקבל את הזכויות האלו – אנחנו עומדם לפני איומים על קיצוצים בתקציב ואמירות של ביבי ושל שטייניץ ש'הקופה ריקה'. ההרגשה היא שהמצב לא רק שלא השתנה מכיוון הממשלה, אלא הורע. אנחנו באים לדרוש את הזכויות הבסיסיות, לאור זה שעוצרים בחורה כמו דפני, שלא יכולה לפגוע בזבוב ואומרים שהיא תוקפת שוטרים. אנחנו לא באים באלימות, אלא באים לזעוק ולהיאבק".

ביום שישי נעצרו 12 פעילים, לאחר שניסו לחדש את המחאה החברתית ולהקים אוהלים בשדרה. המחאה החלה בסביבות 12:00. כעבור שעתיים החלה המשטרה לעצור פעילים, ובהם ליף, תוך שימוש באלימות רבה. ליף נשכבה על המדרכה, והשוטרים גררו אותה לניידת בכוח. במשך כמעט שעתיים הפעילים התעמתו עם השוטרים, חסמו את הכביש תוך פיזור אשפה וזבל, ומנעו את מעבר הניידת בה היא הוחזקה. רק כעבור שעה ארוכה הצליחה הניידת לעבור.

יוזמת מחאת האוהלים, דפני ליף, אמרה בראיונות לתקשורת כי היא נותרה עם חבלות בכל גופה, וכי "מישהו במשטרת ישראל חייב לתת את הדין" על ההתייחסות למפגינים "כאילו הם אויבי העם". לדברי ליף, היא הסכימה להתפנות ולא היה צורך להפעיל עליה ועל חבריה כוח רב כל כך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ