יוזמה כתחליף לשירות לאומי: צעירים ערבים יתנדבו בקהילה

על רקע דיוני ועדת פלסנר, מגבשים ראשי הראשויות הערביות תוכנית התנדבות ארצית, בתחומי החינוך והרווחה. היוזמה זוכה לתגובות מעורבות במגזר

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

ועד ראשי הרשויות הערביות מגבש לראשונה תוכנית למיסוד התנדבות צעירים בחברה הערבית בישראל. היוזמה, הנרקמת בצל דיוני ועדת פלסנר על גיוס חרדים לצה"ל, מבקשת לשתף את הרשויות הערביות בקביעת מסגרת התנדבותית לצעירים מסיימי תיכון ומעלה ביישובים הערביים.

התוכנית, שטרם הוצגה למשרדי הממשלה, נדונה בשבוע שעבר בכינוס ועד הרשויות הערביות בנצרת. הוועד מייצג את כל העיריות והמועצות המקומיות הערביות למעט הדרוזיות והבדואיות. ראשי הרשויות ששוחחו עם "הארץ" אמרו כי הם מעוניינים במיסוד ההתנדבות בחברה הערבית, אך הדגישו במקביל כי הם דורשים מעורבות ופיקוח הדוק באופן בו תתבצע.

יו"ר הוועד וראש העיר נצרת, ראמז ג'ראיסי, מסר כי נבחרי הציבור הערביים מוכנים לדון בפיתוח והרחבת פרויקטים של התנדבות בחברה הערבית, אולם בתנאי שהדברים יתנהלו בתיאום מלא עם הרשויות, וכי לא יהיה להם קשר למשרד הביטחון אלא רק למשרדים אזרחיים כמו החינוך והרווחה.

נערות בשירות לאומי בבית החולים בנהריהצילום: ירון קמינסקי

"אנחנו מתנגדים בתוקף לשירות הלאומי או האזרחי במתכונתו הנוכחית והשלכותיו הביטחוניות, בהיותה תוכנית שנרקמה במשרד הביטחון ומהווה חלופה לשירות צבאי", אמר ג'ראיסי. "כל ניסיון להוביל מהלך של שירות חובה לכולם בחקיקה הוא ניסיון פסול כי אי אפשר לקשור זכויות אזרח במה שמגדירים כחובות המוטלות על האזרחים הערבים. זה מנוגד ליסוד הדמוקרטיה. לכן אנו מציעים חלופה שתהיה מקובלת על כולם".

בניסיון לקדם את היוזמה, יקימו ראשי הרשויות בתקופה הקרובה פורום מיוחד בשיתוף נציגים בעמותות אזרחיות ומומחים. ההתנדבויות אמורות להתבצע בבתי ספר, מתנ"סים, מרפאות וכו'.

השירות הלאומי מהווה סוגיה רגישה ושנויה במחלוקת בחברה הערבית, וזכה להתנגדות נחרצת מצד ועדת המעקב העליונה של ערביי ישראל. הסוגיה חזרה בחודשים האחרונים לשיח הציבורי בעקבות הדיונים בוועדת פלסנר, שהוחרמה על ידי ועדת המעקב. הסיבה העקרונית להתנגדות היא הזיקה בין השירות הלאומי לשירות בצה"ל. רבים בחברה הביעו חשש מהשלכות של השירות על עיצוב אישיותם של המתנדבים הצעירים, ומתייחסים אליה כאל "ישראליזציה".

ועדת המעקב הקימו ועד פעולה נגד השירות הלאומי וקיימו מפגשים הקוראים לבני נוער שלא לצאת למסלול. ואולם במקביל, צמחו עמותות ערביות הפועלות לגיוס צעירים לשירות הלאומי. בעוד שבמינהלת השירות הלאומי מצביעים על עלייה גדולה במספר המתנדבים בשנים האחרונות, בוועדת המעקב טוענים שההתנגדות לשירות בקרב צעירים עומדת על 80 אחוזים. בפועל אין סתירה בין הנתונים, מאחר ומספר המשרתים היו אחוזים בודדים מסך כל הצעירים הערבים מעל גיל 18.

יוזמת הרשויות הערביות צפויה לזכות לתגובות מעורבות בחברה הערבית, חרף ההתנגדות העקרונית לגיוס לצה"ל ושירות לאומי. נדים נאשף מעמותת "בלנדא" שמובילה קמפיינים נגד השירות הלאומי, אמר ל"הארץ" כי ראשי הרשויות "לא המציאו את הגלגל", והתנדבות ופעילות חברתית כבר קיימת בחברה הערבית. לדבריו, מוטב שראשי הרשויות ידאגו לתקציבים ומשאבים בהקמת פרויקטים חברתיים וחינוכיים חדשים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ