ההורים סירבו לקלוט יוצאי אתיופיה שבית ספרם נסגר

משרד החינוך החליט לסגור בתי ספר שמרבית תלמידיהם אתיופים כדי לשלבם במוסדות אחרים, אך בכמה יישובים מסרבים לקלוט את התלמידים

טלילה נשר
רועי צ'יקי ארד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלילה נשר
רועי צ'יקי ארד

באוגוסט אשתקד הודיע בחגיגיות שר החינוך, גדעון סער, על שינוי מדיניות משרדו, במסגרתו יפוזרו בהדרגה כל 17 בתי הספר בארץ שתלמידיהם, כולם או רובם, הם בני העדה האתיופית. סער הנחה אז את מנהלי המחוזות במשרד החינוך "לגבש תוכנית רב-שנתית לסגירת מוסדות החינוך", על מנת לקבוע לוח זמנים אחראי ליישום יעיל של המהלך הכולל.

במסגרת התוכנית נעל בשנה שעברה משרד החינוך את שעריו של בית הספר "נר-עציון בפתח תקווה", בלחץ בני העדה לשלוח את ילדיהם למוסד, שרק תלמיד אחד בו אינו נמנה עמה. במקביל ניסה המשרד לסגור גם את בית הספר הממלכתי-דתי (ממ"ד) "רשב"י" שבבאר יעקב. אולם שם, דווקא ההורים היו אלה שפעלו להמשך פעילותו של בית הספר, ש-95% מתלמידיו הם בני העדה. במועצה המקומית הסבירו כי למעשה קיים רק בית ספר ממ"ד אחד, ולכן משמעות החלטת משרד החינוך היא שתלמידים שהוריהם חפצים בחינוך זה יוסעו אל מחוץ ליישוב. "הורי התלמידים כולם הביעו את התנגדותם להחלטה והם אף רואים בה משום גזירה הנכפית עליהם", הסבירו אז במועצה. ההורים סיפרו כי בית הספר מקיים פעילויות ייחודיות ומשמש בית חם לתלמידים.

עמדת ההורים והרשות אמנם "ניצחה" בשנת הלימודים הקודמת, אולם בהחלטת משרד החינוך ייסגרו בעוד שבוע שערי בית הספר רשב"י בפעם האחרונה. כתוצאה מהחלטת המשרד, היות ולא קיים בית ספר ממ"ד נוסף בבאר יעקב, החליטו חלק מההורים לוותר על חינוך דתי ולשלוח את ילדיהם לחינוך ממלכתי בתוך היישוב.

בית הספר רשב"י בבאר יעקב, ספטמבר אשתקדצילום: אילן אסייג

ל"הארץ" נודע כי שאר התלמידים בני העדה, שביקשו להמשיך ללמוד בחינוך הדתי, שובצו בבית ספר "ישורון" בראשון לציון, שבו כבר היום שליש מהתלמידים הם בני העדה האתיופית. בעקבות החלטת המשרד לשלוח את התלמידים לבית ספר שכיום כ-100 מתלמידיו (מתוך 321) הם בני העדה, החליטה עיריית ראשון לציון כי רק 18 מתלמידי באר יעקב ישובצו ב"ישורון", והיא תפזר עצמאית את ה-15 הנוספים.

"לפני כמה ימים לקח משרד החינוך את ההורים מהעדה האתיופית מבאר יעקב לראות את בית הספר החדש של ילדיהם", מספרת זיוה מקונן, מהאגודה למען יהודי אתיופיה, "הם הגיעו ושאלו ‘בשביל מה סגרו את בית הספר שלנו, כדי לצרף לבית ספר שגם בו מתגבש רוב של יהודי אתיופיה?".

ממידע שהגיע ל"הארץ" עולה כי קודם לשיבוץ הילדים בבית הספר בראשון לציון, ניסו במשרד החינוך לבחון גם קליטה של חלק מהתלמידים בבית הספר הממ"ד רמב"ם בבית דגן, מועצה מקומית מבוססת יחסית הנמצאת במרחק כ-10 קילומטר מבאר יעקב. אולם בהחלטת ראש המועצה, אלי דדון, התקיימה הצבעה בקרב הורי בית הספר בשאלה אם להסכים למהלך. למעט שלושה הורים, מעיד אחד מהם, כולם הצביעו נגד וכך ירדה אפשרות זו מהפרק.

בתגובתה הרשמית של בית דגן נטען, בין היתר, כי "אין עסקינן במגזר כזה או אחר אלא בעיקרון של קליטת תלמידי חוץ ותו לא". עוד הסבירו כי "התושבים נוטלים חלק פעיל בתהליכי קבלת ההחלטות הנוגעות ליישוב ולעולמות התוכן שבו והם חברי קבע בוועדות הסטטוטוריות הקיימות ביישוב".

ועד הורי בית הספר, מספר אחד האבות, כונס במתנ"ס המקומי, ובדיון הפתוח נוצר רוב גדול נגד השילוב. מבין הרבים שהגיעו, סיפר, הורים בודדים הסכימו לקבל את הילדים יוצאי העדה לכיתות ילדיהם. "זו חרפה לדעתי", סיפר אב ששמע על תוצאות ההחלטה בדיעבד לאחר שנבצר ממנו להגיע להצבעה, "הם עשו את כל הדרך הזאת לישראל, כדי לקבל יחס כזה?". אשתו, כך סיפר, היתה בין המצביעים נגד האינטגרציה מחשש שכיתות בית הספר תגדלנה. "אי אפשר להגיד שהילדים האתיופים לא יודעים את השפה", המשיך, "זה בית ספר יסודי, אז כמעט כל הילדים נולדו בארץ".

במשרד החינוך הבהירו שהחלטה על שיבוץ התלמידים בבית הספר בראשון לציון היא "פדגוגית לחלוטין" וכי ללא קשר למה שהתרחש בבית דגן, הוחלט על בית הספר המתאים ביותר לקליטת תלמידים בני העדה. "לא מדובר בהחלטה יוצאת דופן בבית דגן", טוענת מקונן. לדבריה, "כל בתי הספר בסביבה דחו את הילדים האתיופים, והפניות הגיעו עד מזכרת בתיה. פשוט לא רוצים אותם".

ממשרד החינוך נמסר כי "בהתאם למדיניות השר פועל המשרד לסגירת בתי ספר בהם קיים ריכוז גבוה של תלמידים בני העדה האתיופית. בהתאם לכך נסגר בית הספר ‘נר-עציון' וייסגרו בשנת הלימודים הקרובה 3 בתי ספר. מחוז מרכז במשרד החינוך בחן חלופות שונות לקליטת תלמידי ‘רשב"י' מתוך מטרה לאמץ את הפתרונות הטובים ביותר עבור התלמידים". עוד הוסיפו כי "משרד החינוך מתנגד לקיום ‘סקרי דעת קהל' בסוגיית קליטתם של תלמידים בני העדה האתיופית ובוודאי שלא נותן יד לדבר כזה. אם הרשות פעלה כך הרי שהיא עשתה זאת על דעתה".

ממנהל מחלקת החינוך בבית דגן, עמירם אלבו, נמסר בתגובה כי מדובר ב"יישוב קהילתי קטן בו שני בתי ספר יסודיים בלבד, האחד ממלכתי והשני ממ"ד. כל תלמידי בית דגן על כל גוניהם מקבלים מענה מיטבי במסגרות החינוך. קליטת ‘תלמידי חוץ' בבית הספר נדונה, במעורבות הורי התלמידים, כמקובל ביישובנו. יודגש ויובהר כי אין עסקינן במגזר כזה או אחר אלא בעיקרון של קליטת תלמידי חוץ ותו לא. כ-40% מהורי התלמידים בממ"ד אינם דתיים ובחרו לרשום את ילדיהם בבית הספר בשל המספר הקטן יחסית של הכיתות ומספר התלמידים בכל כיתה". לדבריו, כדי לשמר את שני בתי הספר "עלינו לשמור על איזונים מספריים, ללא כל קשר לשאלה מגדרית".

מהמועצה המקומית באר יעקב נמסר כי "כל התלמידים שממשיכים בחינוך הדתי ילמדו בבית הספר 'ישורון' בראשון לציון. 90% מהתלמידים שהוריהם החליטו על המשך לימודיהם בבית ספר ממלכתי יעשו זאת בבית הספר ביישוב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ