מחאה אלימה בתל אביב

במשטרה מודים: ייתכן שלא נערכנו כראוי להפגנה

נגד לפחות 37 מעצורי ליל אמש יוגשו כתבי אישום. מפקד המחוז: "שוטרים שלנו ספגו אבנים, סלעים, יריקות ומכות". סתיו שפיר: אלו שקרים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים380

גורמים במחוז תל אביב במשטרת ישראל טוענים הבוקר (ראשון) כי ייתכן שהמחוז לא נערך בכוחות מתאימים . משיחות עם הגורמים עולה כי במשטרה לא העריכו נכון את מספר המפגינים הצפוי ובעיקר לא את האלימות שתופעל, גם מצד המפגינים.

במשטרה החליטו להגיש כתבי אישום נגד פעילים רבים מתוך 85 העצורים שנעצרו אמש. הוחלט כי נגד לפחות 37 מהם יוגשו כתבי אישום. 15 מהם יובאו להארכת מעצרם אחר הצהרים בבית משפט השלום בתל אביב. עשרות עצורים שוחררו בתנאים מגבילים.

סתיו שפיר, ממארגנות המחאה, הגיבה הבוקר לטענות המשטרה כי ההפגנה אמש נערכה ללא אישור. "הם פשוט לא נותנים אישורים", אמרה שפיר ל"הארץ". "בחודשים האחרונים הבנו את הסיפור: מושכים אותנו, תוקעים אותנו ונותנים לנו לחכות זמן רב. וכך זה קורה שוב ושוב ושוב חודשים ארוכים. הם הפכו את המחאה ללא חוקית. העניין שלנו הוא לא המשטרה - המשטרה מקבלת הוראות ממקום אחר.

"כנראה שיש יד מכוונת וממשלת ישראל החליטה להפוך את הפגנת הצדק החברתי ללא חוקית. הודיעו שלא נקבל אישורים להפגנות, והודיעו לנו באיומים, בחיפושים, במעצרים ובאלימות מאוד קשה שכבר ידענו בפריפריה, שהם לא הולכים לתת לזה להמשיך. הדבר היחידי שחוקי במדינת ישראל על פי ממשלת ישראל הוא שנמשיך לעבוד ולעבוד ולעבוד ושנהיה כמה שיותר בשקט".

צפו: שוטרים מכים מפגין שנעצר

בהתייחסה לאלימות המשטרתית כלפי האזרחים אמרה שפיר כי "היתה אלימות קשה מאוד, נוראית. היו מפגינים שראשם הוטח ברצפה. ראינו מפגינים מדממים בפנים. אני חושבת שאם תבחן את הזרועות של המפגינים, תראה שלכל מי שנעצר סימנים כחולים. ראינו סביבנו את החברה הישראלית היפה ביותר, שכירים, אנשי היי-טק, מלצרים, סטודנטים, אנשים מבוגרים, וכמה אנשים בכיסאות גלגלים - וכל אלה בלי יוצא מן הכלל חטפו מכות מהמשטרה שאמורה להגן עליהם".

לגבי טענות המשטרה על אלימות מצד מפגינים, אמרה שפיר כי "אני חושבת שאלה שקרים. מביך אותי לחשוב שהמשטרה מספרת על אלימות מפגינים כלפיה. הייתי רוצה לראות במשטרה גוף אמין ובטוח אבל מתברר שהיא עוסקת בלהכפיש את האזרחים הכי טובים במדינה".

מפקד מחוז תל אביב במשטרה, ניצב אהרון אקסול, התייחס לטענות מנהיגי המחאה כי המשטרה ממעטת לאשר הפגנות וכי את מעט ההפגנות שכן מאושרות ניתנות הגבלות חמורות. "אנחנו כמשטרה נאשר כל הפגנה וכל מחאה שמתואמת איתנו, בדיוק כפי שהיה בשנה שעברה", אומר אקסול. "פה מדובר בצורה שיטתית שאנשים שמו להם למטרה להתעמת עם כוחות הביטחון. נחצו פה כל הקווים האדומים האפשריים. ביצענו הרבה מעצרים ונשתדל להגיש נגדם כתבי אישום בזמן הקצר ביותר ולא נאפשר לעשות את מה שהיה פה. נמשיך לשמור על העיקרון הדמוקרטי אבל זה יהיה רק באמצעות החוק".

אקסול טען כי השוטרים הגיבו לאלימות מצד המפגינים ולא יזמה אותה. "היתה קבוצה שחסמה את נתיבי איילון וגם שם לא עצרנו אותם אבל הם המשיכו להתפרע. אני לא חושב השפיע על מה שקרה, מי שהיה פה הגיע כדי להתעמת עם המשטרה. כל העצורים ייחקרו ורובם יובאו לבית משפט ויוגשו כתבי אישום. ההנחיות שלנו לשוטרים היא הפעלת כוח ברמה סבירה אבל השוטרים שלנו ספגו אבנים, סלעים, יריקות ומכות. אני לא מכיר שיטה שבה אתה יכול לפנות אנשים מהכביש שלא רוצים ללכת משם בלי הפעלת כוח".

11 מתוך 11 |
צילום: מוטי מילרוד
1 מתוך 11 |
מפגינים ושוטרים הלילה בתל אביבצילום: תומר אפלבאום
2 מתוך 11 |
הפגנה בתל אביב, הלילהצילום: מוטי מילרוד

במהלך ליל אמש, כאשר הבינו במשטרה שלא יצליחו לשלוט בכמות המפגינים שהתגודדו ברחבת הבימה, הוחלט לאפשר להם לצעוד בצירים הראשיים של כמה רחובות מקבילים. בתחילת הצעדה שהתרכזה ברחוב אבן גבירול, לא נרשמו אירועים מיוחדים, פרט לעומסי תנועה. השינוי במגמה אירע כאשר הצועדים הגיעו לצומת הרחובות צייטלין ואבן גבירול וכמה מהם ניסו להיכנס לסניף בנק דיסקונט. חלקם הצליחו להיכנס לחדר כספומטים שהיה מחוץ לסניף והחלו לשבור את המכשירים, האחרים ניסו לשבור את שמשות הבנק ולפרוץ לסניף עצמו. לאחר האירוע הזה החליטו במשטרה להפעיל כוח, וכוחות גדולים נכנסו לתוך הבנק תוך כדי פיזור המפגינים.

לאחר מכן, המפגינים חצו את הכביש ושברו עוד שני סניפי בנקים - הפועלים ולאומי. מרגע זה המשטרה הפכה אלימה משני הצדדים. השוטרים החלו במעצרים המוניים. העצורים נלקחו לקניון גן העיר ומשם הועברו לתחנות המשטרה, גלילות ולב תל אביב. בשלב מאוחר יותר, קבוצה של כ-300 מפגינים החלה ללכת לכיוון נתיבי איילון, שם הם חסמו את התנועה בצומת השלום ללא התערבות המשטרה. לאחר מכן הם חזרו לגן העיר והמשיכו להתעמת עם השוטרים.

מפקד המחוז אקסול, הסביר את השתלשלות האירועים מנקודת הראייה של המשטרה. "אתמול התקיימה מחאה של הקהילה ההומו-לסבית בשדרות רוטשילד. למחאה הזו חברו קבוצה של אנשים שטענו שהם מהצדק החברתי. הקבוצה הזו החלה בתהלוכה לאורך הצירים הראשיים של תל אביב, תוך כדי שהם זורקים אבנים על השוטרים", אומר אקסול.

"נמנענו מלהשתמש בכוח ואפשרנו את המחאה למרות שמדובר היה בהפגנה בלתי חוקית. החלטנו לאפשר זאת מתוך כוונה שהקבוצה שרוצה למחות תבין שנתנו לה את כל האפשרויות למחות", טוען מפקד המחוז. "כשהגענו לרחוב אבן גבירול החלו אותה קבוצה ,שאני קורא לה 'פורעים' ולא צדק חברתי. הם החלו לשבור בנקים, פועלים דיסקונט, לאומי ועוד שלושה סניפים. מדובר היה בחבורה של פורעים שלא מייצגים את המחאה החברתית של השנה החולפת".

מפכ"ל המשטרה רב ניצב יוחנן דנינו לא נכח אתמול בתל אביב אולם הוא קיבל עדכונים באמצעות המפקדים הבכירים בשטח. דנינו יקיים היום דיון בנושא עם הגורמים הרלוונטיים במשטרה במסגרתו ישקלו את המשך צעדי המשטרה מול מפגיני המחאה.

במשטרה מעריכים שההפגנות השנה יהיו קטנות במימדיהן, אולם קשות הרבה יותר מבחינת האלימות שתופעל מצד המפגינים. גם אתמול שקלו במשטרה לעשות שימוש בסוסים ושוקרים חשמליים לפיזור המפגינים, אולם בסופו של דבר הוחלט לתת למפגינים להמשיך את המחאה, גם בשל העובדה שלמחוז תל אביב לא היו את הכוחות המתאימים לעצור את אותו המון.

איציק שמולי: מה שקרה אתמול הוא מופע אימים

ברחבי הרשת נפוצו הבוקר עדויות מליל אמש המתארות אלימות קשה מצד השוטרים. מפגינה בשם גל חן תיארה בבלוג שלה כיצד הותקפה כאשר ניסתה להרים כפכף שנפל מרגלה. “בעוד שאני מתכופפת, עבר אחד המג"בניקים בריצה", כתבה חן. "כמעט בלי לעצור הוא הדף אותי בכוח לרצפה, והמשיך לרוץ. השני דחף אותי שוב, ובעוד שאני מנסה לקום, בא שלישי בדחיפה כואבת במיוחד שהייתה יכולה לסתום את הגולל על הנושא, אלמלא הגיח הרביעי ובעט בי. בעיטה רצינית כזו, מהסוג שמשאיר סימן. סתם בעיטה, על הדרך. נראה לי שכבר היה ברור שאני לא בדיוק הטיפוס שיקום ויכניס אחת לשוטר. בהנחה שהכפכף האבוד שלי לא סיכן את ביטחון הציבור, זה היה סתם ככה".

הפעילה החברתית מאיה רימר סיפרה כי "היו דחיפות, משיכות, בעיטות, הטרדות, אנשים שנעצרים לפני הפגנות. ראינו אלימות הרבה יותר גדולה כנגד נשים: אם בשנה שעברה היתה עדינות מסוימת, השנה אין הבדל בין גבר לאישה. אנו רואים נשים שמושכים להן בשיער, שגוררים אותן על הרצפה, שבועטים בהן. אנו מקבלים מהמשטרה את המסר הברור שהשנה לא נרים את הראש, מה שכמובן מניב רצון נגד להרים את הראש. אגיד שבסוף הערב אחרי שהכל שכך והפצועים כבר התפנו לקבל טיפול השוטרים שעוד היו באזור קיבלו מים מהפעילים שנשארו. ברור לנו שהשוטרים שלנו הם לא בעיה. הם לא האויבים. אחד סיפר לי שהם לא מקבלים כסף בשעות הנוספות. שוטר אחד סיפר שאם היו יכולים להפגין שלא במדים אז כמובן שהיו איתנו".

יושב ראש התאחדות הסטודנטים, איציק שמולי, יצא נגד אירועי אמש. בהודעה שפרסמה התאחדות הסטודנטים מטעמו נכתב כי "הרבה מאוד תסכול וכעס הצטברו בחודשים האחרונים בעקבות המענה הכושל והציני שנתנה הממשלה לבעיות שהציפה המחאה החברתית. גם ההתנהגות הברוטאלית של המשטרה מול המפגינים ביום שישי האחרון לא מסייעת במיוחד ועדיין... למופע האימים של אמש שכלל גל של הרס ואלימות אין הצדקה. זה אינו המשך ישיר של המחאה אלא פגיעה קשה במידת הלגיטימיות שלה. המאבק הוא מוצדק, מטרותיו ראויות אך אופן הפעולה הזה של אלימות הוא פסול. במקום שבו יהיה בדל של אלימות לא יהיו סטודנטים, יש דרכים מספיק אפקטיביות להשפעה על המדיניות מעבר לניפוץ חנויות ומכות עם שוטרים".

המחאה מתחדשת - סיקור נרחב |  | ) | | | |

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ