הם מפחדים |

רה"מ משתמש בכוח, לפני שהמחאה תתחזק

נתניהו זיהה חולשה, ושלח את כוחות הביטחון להפעיל כוח. אבל עוד לא מאוחר מדי. ב-2012 אפשר למסמס את המחאה, ואפשר גם לטפל במצוקות הציבור

רותם שטרקמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רותם שטרקמן

המחאה החברתית נכנסה בסוף השבוע לשלב חדש באמצעות חציית שני קווים שלא נחצו עד כה. הקו הראשון - הבנקים שנשארו מחוץ לעניין בקיץ 2011 סומנו לראשונה אתמול כמטרה של המחאה. והשני - האלימות, אלימות מצד המשטרה ביום שישי ואלימות של המפגינים בשבת, ניפוץ חלונות והתפרצות לסניפי בנקים.

חולאי המערכת הפיננסית הישראלית - משכורות העתק של הבנקאים, התחרות המועטה שמביאה למחירים גבוהים וההפקרות שבה מנוהלים חסכונות הפנסיה של הציבור בהיקף של כטריליון שקל - ידועים ועולים לא מעט בעיתונות הכלכלית. ואולם העובדה שמדובר בנושאים שלא קל להבין אותם הרחיקה עד היום את אנשי המחאה מהם ולכן גם את הטיפול הממוקד של הממשלה. אין ספק, במחיר הקוטג' יותר קל להתעסק. מה גרם לבנקים לעלות על השולחן דווקא אתמול? יתכן שהיה זה השינוי הדרמטי שהתחולל בחודש האחרון בשוק הסלולר ויתכן שזה היה סתם אירוע מקרי של סניף בנק שעמד בדרך כאשר העצבים היו בשיא. כך או כך נראה שאתמול נכנסה המערכת הפיננסית לראשונה לחזית המאבק, ולראשיה לא יהיה קל לצאת צודקים.

ברור שהאלימות נגד הבנקים ובכלל אלימות אסורה ומזיקה לכולם. ראשי המחאה חייבים לקחת בחזרה את ההובלה הנקייה והמכובדת שאנחנו זוכרים מהקיץ שעבר ולעצור את ההתפרעויות. הם צריכים להפגין בגרות גם כשזה לא פשוט. אבל נראה שמי שהתחיל את השלב האלים ואולי שיחק לידיים של כמה שרצו שזה יגיע לכך היה דווקא הצד השני. ראש הממשלה בנימין נתניהו יודע לזהות חולשה ולהגיב אליה. גם אם מדובר בחולשה של עצמו. לא לחינם הוא ביטל בשבועיים האחרונים את הופעותיו הפומביות, כולל ועידת הנשיא, נמנע מלהגיע לכנסת, והעביר את ישיבות סיעת הליכוד והממשלה למקומות שבהם אי אפשר לצלם. מאז נתנו יועצי התקשורת שלו ביטוי תקשורתי מרחיק לכת אך חד פעמי למתיחת הגיד ולגיבוס רגלו של נתניהו (כן כולם כבר יודעים, זה היה "במשחק כדורגל בין ילדים יהודים וערבים כדי לקדם את התיירות והשלום") - ראש הממשלה נעזר בקביים כדי לנוע. נתניהו ועוזריו חוששים כנראה מנזק תקשורתי לא ברור שתעשה תמונה של צליעתו עם גבס וקביים, ולכן למעשה הורידו אותו למחתרת.

מפגינה מול שוטרים, בהפגנה אמשצילום: תומר אפלבאום

לפני שנה, כאשר נתניהו הבין שהוא לא יוכל לחסל את המחאה בקלות הוא החליט "להכיל אותה". בצעד כמעט מבריק הוא מינה את הפרופסור עמנואל טרכטנברג לעמוד בראש ועדה לתיקון הכשלים ובמקביל הוא החל להמריץ את ועדת הריכוזיות שכבר פעלה ברקע אך לא עשתה כמעט כלום. נתניהו השתמש בפלטפורמה הזאת כדי להוציא המלצות חריגות יחסית גם בלי שהוא או חבריה התכוונו לכך מראש. זאת היתה תגובה מצוינת של ראש הממשלה שגם הצילה את הכסא שלו. אלא שנתניהו, שמבין לא מעט ביחסי חולשה וכוח זיהה את חולשת המחאה ולכן הוא מסמס בשנה האחרונה חלק גדול מדו"ח טרכטנברג. בשבוע שעבר הוא גם העביר הקלות בעניין חוק הריכוזיות.

כן, כשנתניהו מזהה שהכוח אצל אחרים, הוא יודע להתקפל. לכן, למשל, הוא החליט להתכופף בפני הלחץ של המתנחלים בעניין הבתים הלא חוקיים בשכונת האולפנה. לכן הוא הבטיח "עשר דירות על כל דירה שתפונה", ולכן הוא מוכן להשקיע מכספי ציבור עשרות מיליוני שקלים בניסור הבתים שלהם. המסר הזה עובר מצוין בקואליציה שלו.
מכאן גם נובעת ההתקפלות מול החברות הרב לאומיות בעניין רווחי המיליארדים ומכאן נובעים החוקים האנטי-דמוקרטים, חוקים שפוגעים בארגונים חלשים.

אותו קו של התקפלות בפני כוח והשפלת החלשים יכול לסביר גם את ההתבטאויות החשוכות של חברי הכנסת אנסטסיה מיכאלי ואורי אריאל (יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, כן) נגד ההומואים, והגזענות של מירי רגב ואלי ישי נגד המסתננים. מה אכפת לרדת על מיעוטים מוחלשים שלא מבינים דבר בכוח ושלא יכולים להזיק בבחירות? אין חמלה, אין צדק. המנצח לוקח הכל.

יומיים אחרי פרסום דו"ח מבקר המדינה המזעזע (הכרמל) שחשף שוב ששום דבר לא נעשה כאן עם תכנון ושהפקרות האזרחים בישראל בשיא, ועשרה ימים לאחר דו"ח המבקר (המרמרה) שגילה שנתניהו והקבינט שלו לא ממש משתדלים לחשוב לפני קבלת החלטות גורליות - מצאו בכוחות הבטחון את המקום הנוח להפעלת כוח. הנימוק שדפני ליף לא בקשה רישיון להפגין, הוא רק תירוץ.

בסוף השבוע שבו נורו עשרות רקטות לדרום הארץ, התברר שראש הממשלה שסיסמת הבחירות שלו ב-2006 היתה "חזק מול החמאס" משתמש בכוח מול המחאה החברתית המתחדשת כי היא עדיין קטנה וכי הוא חושש שהיא תגדל ותצבור כוח. ואיפה יו"ר קדימה שאול מופז שהכריז על עצמו כמנהיג המחאה של קיץ 2012? אה, גם הוא מבין רק כוח ולכן העדיף להתחבר לאיש שחושש שיראו אותו עם גבס. אבל זה לא מאוחר מדי. גם בקיץ 2102 אפשר "להכיל את המחאה" ולהרגיע אותה. ואפשר גם לטפל במצוקות של הציבור בישראל. גם הפעם יש פלטפורמה לטיפול במערכת הפיננסית - ועדת התחרותיות בבנקים שפועלת כבר כמה חודשים בחסות בנק ישראל.

המחאה מתחדשת - סיקור נרחב | התמונות שאסור לשכוח: כך תעשה המשטרה למובילי המחאה החברתית (אור קשתי) | במשטרה מודים: אולי לא נערכנו כראוי | אלימות בחסות המדינה (מאמר המערכת) | לעצור את המשטרה (גדעון לוי) | למה דפני ליף מעוררת בי אנטגוניזם (רפאל בלולו) | נתניהו משתמש בכוח לפני שהמחאה תספיק להתחזק (רותם שטרקמן) |

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ