ביהמ"ש הורה לשחרר את פעילי המחאה ומתח ביקורת על המשטרה

המשטרה ביקשה להאריך את מעצר 14 הצעירים שנעצרו אמש במהומות בת"א. השופט: "מדובר בצעירים ללא עבר פלילי, היו צריכים להשתחרר בתחנה"

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

בית משפט השלום בתל אביב הורה היום (ראשון) לשחרר את הצעירים שנעצרו אמש במהומות בתל אביב. השופט דחה את בקשת המשטרה, שדרשה באופן חריג להאריך את מעצרם עד תום ההליכים, בנימוק כי מדובר בצעירים ללא עבר פלילי.

השופט צחי עוזיאל מתח ביקורת על המשטרה, וכתב כי "יש ממש בטענת באי כוחם של המשיבים כי היה על המשטרה להורות על שחוררם בתנאים או שלא בתנאים בתחנת המשטרה ולא להביאם לבית המשפט יחד עם בקשה למעצרם עד תום ההליכים".

הוא הוסיף כי "לא מצא שעובדות כתב האישום הן כאלה המעידות על המסוכנות של המשיבים, כולם צעירים וללא עבר פלילי, בעוצמה המצדיקה מעצר של אלו יום אחד נוסף".

השופט הזהיר מפני פגיעה בחופש הביטוי והזכות להפגין: "חופש הביטוי והזכות להפגין הן זכויות בסיסיות ויש להקפיד שאינן נפגעות, אין מדובר בזכויות בלתי מוגבלות ומי שמבקש לממשן או להנות מהן עליו להקפיד שיעשה כן תוך קיום הוראות החוק ומבלי שיהיה בכך לפגוע בסדר ובביטחון הציבורי ולסכן את קיומו". הוא הוסיף כי לאף אחד מהעצורים לא מיוחסות עבירות הקשורות לנזק הנטען שנגרם לבנקים.

במהלך הדיון העלה התובע המשטרתי טענות של ביזה אולם השופט קטע אותו במהלך דבריו בטענה שטיעוניו אינם חלק מכתב האישום.

הפעילים נעצרו בחשד להתקהלות במקום ציבורי, התנהגות פרועה והתנגדות למעצר, סעיפים שבגינם לא נוהגת המשטרה לבקש מעצר עד תום ההליכים. עשרות עצורים נוספים שוחררו הבוקר לביתם בתנאים מגבילים. במשטרה מתכוונים להגיש כתבי אישום נגד לפחות 37 מפגינים.

עשרות מפעילי מחאה הגיעו לבית משפט השלום והפגינו במחאה על מעצרם של חבריהם. הם טענו שמדובר בהליך לא דמוקרטי וקראו: "דמוקרטיה" ו-"לשחרר את העצורים". העצורים עצמם טענו כי לא הם החלו את האלימות.

11 מתוך 11 |
צילום: מוטי מילרוד
1 מתוך 11 |
מפגינים ושוטרים הלילה בתל אביבצילום: תומר אפלבאום
2 מתוך 11 |
הפגנה בתל אביב, הלילהצילום: מוטי מילרוד

עו"ד ברק כהן, המייצג חלק מהעצורים אמר כי "הבקשות האלה לא יוכלו להתקבל, מדובר בעבירות קלות של התקהלות במקום אסור ועצם השתתפות בהפגנה לבקש מעצר עד תום ההליכים מלמד אותנו על שיקול לא מקצועי. אם המטרה של המשטרה היא להרתיע, זה פשוט מגוחך".

מפקד מחוז תל אביב במשטרה, ניצב אהרון אקסול, התייחס לאירועים האלימים אתמול. "מדובר בצורה שיטתית שאנשים שמו להם למטרה להתעמת עם כוחות הביטחון", אמר אקסול. "נחצו פה כל הקווים האדומים האפשריים. ביצענו הרבה מעצרים ונשתדל להגיש נגדם כתבי אישום בזמן הקצר ביותר ולא נאפשר לעשות את מה שהיה פה. נמשיך לשמור על העיקרון הדמוקרטי אבל זה יהיה רק באמצעות החוק".

הבוקר הודו גורמים במחוז תל אביב כי ייתכן שהמחוז לא נערך בכוחות מתאימים להפגנה. משיחות עם הגורמים עולה כי במשטרה לא העריכו נכון את מספר המפגינים הצפוי ובעיקר לא את האלימות שתופעל, גם מצד המפגינים.

סתיו שפיר, ממנהיגות המחאה התייחסה לטענות המשטרה הבוקר ואמרה כי "כנראה שיש יד מכוונת וממשלת ישראל החליטה להפוך את הפגנת הצדק החברתי ללא חוקית. הודיעו שלא נקבל אישורים להפגנות, והודיעו לנו באיומים, בחיפושים, במעצרים ובאלימות מאוד קשה שכבר ידענו בפריפריה, שהם לא הולכים לתת לזה להמשיך. הדבר היחידי שחוקי במדינת ישראל על פי ממשלת ישראל הוא שנמשיך לעבוד ולעבוד ולעבוד ושנהיה כמה שיותר בשקט".

לגבי טענות המשטרה על אלימות מצד מפגינים, אמרה שפיר כי "אני חושבת שאלה שקרים. מביך אותי לחשוב שהמשטרה מספרת על אלימות מפגינים כלפיה. הייתי רוצה לראות במשטרה גוף אמין ובטוח אבל מתברר שהיא עוסקת בלהכפיש את האזרחים הכי טובים במדינה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ