בעקבות אירועי אמש |

עשרות הפגינו בת"א; מעצרים בי-ם

הפעילים כתבו בפייסבוק: "אתמול עשינו מהומות, היום נעשה מהומות". מפגינים בירושלים ניסו לחסום את הרכבת הקלה. הפגנה גם בחיפה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

פעילי המחאה החברתית הודיעו כי יחדשו הערב (ראשון)  את פעילותם בעקבות האירועים האלימים שאירעו בהפגנה אמש בה התעמתו שוטרים ופעילים ונעצרו 85 בני אדם. באירוע בפייסבוק אישרו קרוב ל-150 איש את השתתפותם בהפגנה, אך רק עשרות בודדות הגיעו למקום ההפגנה סמוך לה"הבימה".

מארגני ההפגנה כתבו כי"אנחנו לא מאמינים לשקרים שלהם על דמוקרטיה, לא מאמינים לשקרים שלהם על שוק חופשי, לא מאמינים לשקרים שלהם על חופש הביטוי. אתמול עשינו מהומות, היום נעשה מהומות, בסוף נעשה גם מהפכה. אתמול נעצרו 89 חברות וחברים, לוחמי ולוחמות צדק. היום נראה לממשלה ולמשטרה שאנחנו לא מפחדים, העיקר לא לפחד כלל!".

במקביל כ-100 מפגינים התקבצו במרכז חורב בחיפה לאות הזדהות עם אירועי המחאה אתמול בתל אביב. כ-200 מפגינים משתתפים בהפגנה בירושלים, בה החלו עימותים עם המשטרה, לאחר שכמה עשרות מפגינים התיישבו על מסילת הרכבת הקלה ברחוב יפו. הפעילים פונו בכוח, בין השאר על-ידי פרשים. המשטרה, שנערכה בכוחות גדולים, הכריזה על ההפגנה לא חוקית ועצרה שני מפגינים. הפעילים העבירו את ההפגנה למגרש הרוסים למחות על המעצרים.

המחאה בחיפה נערכה על דעת המשטרה שאפשרה תהלוכה קצרה במקום. כוחות משטרה ויס"מ הגיעו למקום ואף בגג מרכז חורב הציבה המשטרה מצלמת וידיאו שתיעדה את אירוע המחאה.

יוס ברוך, אחד מפעילי המחאה בחיפה, הגיב על אירועי האלימות בהפגנה אתמול ואמר: "לא ראינו תמונות של מפגינים אלימים כלפי שוטרים, אבל כן ראינו תמונות של שוטרים אלימים כלפי מפגינים. אירועי האלימות הם כישלון של משטרת תל אביב. בחיפה האירוע מתנהל על מי מנוחות".

בתשובה לשאלה האם לא מדובר בעליית מדרגה של המחאה, אמר ברוך כי "עליית המדרגה צריכה להיות מעבר לפעולה פוליטית ממוקדת ולא הסלמה באלימות. להתנגח בשוטרים זה קל, אבל הם בסך הכל זרוע. אנחנו צריכים לשאוף בטווח של עשר השנים הבאות לחזור להיות בשלטון. התנגחות עם המשטרה היא פעולה ברמה הנמוכה ביותר".

הרוחות התלהטו אתמול כאשר כמה אלפי אנשים צעדו במחאה על מעצרם של דפני ליף ו-11 פעילי המחאה החברתית שלשום. במהלך הערב התפתחה המחאה למהומות שכללו חסימות כבישים, הסתערות על בנקים ועימותים עם שוטרים.

במשטרה החליטו להגיש כתבי אישום נגד פעילים רבים מתוך 85 העצורים שנעצרו אמש. הוחלט כי נגד לפחות 37 מהם יוגשו כתבי אישום. אולם בית משפט השלום בתל אביב הורה לשחרר את הצעירים שנעצרו. השופט דחה את בקשת המשטרה, שדרשה באופן חריג להאריך את מעצרם עד תום ההליכים, בנימוק כי מדובר בצעירים ללא עבר פלילי. השופט הזהיר מפני פגיעה בחופש הביטוי והזכות להפגין: "חופש הביטוי והזכות להפגין הן זכויות בסיסיות ויש להקפיד שאינן נפגעות". במהלך הדיון העלה התובע המשטרתי טענות של ביזה אולם השופט קטע אותו במהלך דבריו בטענה שטיעוניו אינם חלק מכתב האישום.

הבוקר הודו גורמים במחוז תל אביב כי ייתכן שהמחוז לא נערך בכוחות מתאימים להפגנה. משיחות עם הגורמים עולה כי במשטרה לא העריכו נכון את מספר המפגינים הצפוי ובעיקר לא את האלימות שתופעל, גם מצד המפגינים.

המחאה החברתית מתחדשת - סיקור נרחב | שמולי גייס תרומות מדנקנר | שיחטפו קצת מכות, לא נורא (קרני אלדד) | | התמונות שאסור לשכוח: כך תעשה המשטרה למובילי המחאה החברתית (אור קשתי) | במשטרה מודים: אולי לא נערכנו כראוי | אלימות בחסות המדינה (מאמר המערכת) | לעצור את המשטרה (גדעון לוי) | למה דפני ליף מעוררת בי אנטגוניזם (רפאל בלולו) | נתניהו משתמש בכוח לפני שהמחאה תספיק להתחזק (רותם שטרקמן) |

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ