נדחתה עתירת 132 מהגרים מחוף השנהב נגד גירושם

"המצב באזורי המדינה עדיין מסוכן, אך חל תהליך שיפור משמעותי", כתב השופט. העותרים מתכוונים לבקש מהמדינה להעניק להם הגנה אישית

ניר חסון
דנה ויילר-פולק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
דנה ויילר-פולק

בית המשפט המחוזי בירושלים דחה היום (ראשון) את עתירתם של 132 מהגרים מחוף השנהב, שביקשו להותיר על כנה את ההחלטה שלא לגרשם חזרה לארצם. השופט דוד מינץ קבע כי העותרים לא הוכיחו כי חייהם יהיו בסכנה אם ישובו לארצם.

לפי ההערכות, בישראל שוהים כיום 2,000-1,500 מהגרים מחוף השנהב שבמערב אפריקה, בה משתוללת בעשור האחרון מלחמת אזרחים. הסכם שלום שנחתם ב- 2008 שיפר מעט את המצב, אולם בינואר 2011 האו"ם הכריז כי המצב במדינה אינו יציב והמליץ שלא להחזיר אליה את אזרחיה. בדצמבר האחרון החליט משרד הפנים הישראלי, בתום התייעצות עם משרד האוצר, להסיר את ההגנה הקבוצתית שניתנה למהגרים מחוף השנהב ולגרש אותם בחזרה לארצם. רשות האוכלוסין וההגירה הרשות אפשרה לאזרחי המדינה לעזוב את ישראל תוך חודש , הודיעה כי בפברואר תחל בצעדי אכיפה, כאשר מי שייעצר יגורש. 

ברשות הסבירו את פרק הזמן הקצר שניתן לעזיבה בכך שכבר במאי 2011 הודיעו לאזרחים שעליהם להיערך לחזרה למדינתם,על אף שלא ציינו מועד ספציפי. הדבר היווה קושי רב לרבים משום שחלק מאזרחי המדינה שוהים בישראל למעלה מעשור.

יום לפני מועד תחילת הגירוש הוציא בית המשפט צו מניעה לגירוש 132 המשפחות שנכללו בעתירה, במסגרתה ביקשו העותרים להשיב את ההגנה הקבוצתית לשנה נוספת. כך, מחודש פברואר חשופים אזרחי חוף השנהב לאפשרות שיגורשו, למעט המשפחות שנכללו בעתירה. בתקופה האחרונה, בה החלה הרשות בביצוע אכיפה מוגברת כלפי מהגרים בני גירוש, נעצרו אזרחי המדינה ואף גורשו מישראל.

 "העותרים לא ביססו מצב עובדתי לפיו תישקף סכנה לחייו או לחירותו של כל נתין חוף השנהב באשר הוא, אם יוחזר לארץ מוצאו", כתב השופט מינץ, "מכלול הנתונים בדבר המצב הביטחוני בחוף השנהב מלמד כי אף שהמצב בחלק מאזורי המדינה עודנו בעייתי ומסוכן, חל תהליך שיפור הדרגתי אך משמעותי בחודשים האחרונים".

כוח או"ם מגיש סיוע לתושבי חוף השנהב, בשבוע שעברצילום: אי–פי

השופט הוסיף כי דו"חות האו"ם והחלטות מועצת הביטחון אמנם מלמדים על כך שעדיין אין במדינה רגיעה מוחלטת ועדיין מופרות בה זכויות אדם, אולם עדיין קיימת הטבה במצב לקראת חזרה לשגרה נורמלית.

עו"ד תומר ורשה שייצג את העותרים מסר כי בכוונתו להגיש בקשות פרטניות בשם כל אחד מהעותרים, כדי שיקבלו הגנה אישית. "המדינה חייבת לתת להם צ'אנס להוכיח את הצורך בהגנה", אמר. עם זאת, בשלוש השנים האחרונות אושרו רק שתי בקשות מתוך 1,500 של מבקשי מקלט מחוף השנהב. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ