המפגינה שנחנקה בידי שוטר: "צעקתי בושה והותקפתי"

במשטרה סירבו להתייחס באופן פרטני למעשיו של תנ"צ יוסי שפרלינג, שתועד מתנפל על המפגינה מאיה גורקין ואוחז בצווארה: "שיפנו למח"ש"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים101

מאיה גורקין, בת 24 מתל אביב, הותקפה אתמול על ידי קצין משטרה . סרטון שהופץ ברשתות החברתיות מראה כיצד הקצין, סגן ניצב יוסי שפרלינג, מסתובב לפתע לעברה, לופת בצווארה תוך שהוא דוחף אותה באלימות.

"הייתי בהפגנה עם חבר שלי. עמדנו בצד ולא פעלנו בשום צורה אלימה. ראיתי מישהו שאני מכירה שעצרו אותו והכניסו אותו לעירייה [שם אספו את העצורים - אש"ט] אז הלכתי לשם להסתכל, ומשום מקום בא יס"מניק והעיף את חבר שלי קדימה בשיא הכוח על חבורה של יס"מניקים אחרים, והם פשוט כולם קפצו עליו, חמישה או שישה בבת אחת, ונתנו לו מכות. ניסיתי לתפוש לו את היד ופשוט העיפו אותי אחורה. הוא ונעלם מאחורי קיר היס"מניקים, נכנסתי לפאניקה, ניסיתי לחפש אותו ורצתי קדימה אל הכניסה של העירייה וניסיתי להתקרב ולראות משהו. כמובן העיפו אותי אחורה, ואז עמד שם הקצין הזה. והוא ראה אותי ונתן לי דחיפה רצינית אחורה, אז אמרתי לו, 'אתה לא מתבייש לדחוף אשה?'. אז הוא אמר 'לא, אני לא מתבייש'. הוא הסתובב והמשיך ללכת והמשכתי לצעוק שזה בושה, ואז הוא הסתובב אלי ותפש לי את הצוואר, קרא לשני יס"מניקים לעצור אותי. הם הכניסו אותי לעירייה ופשוט העיפו אותי על הקיר”.

גורקין הוכנסה עם עוד תשעה עצורים למחסן אופניים חשוך. זמן קצר לאחר מכן, נתקלה במפגין ש"מככב” בסרטון אחר שהופץ ביממה האחרונה ברשתות החברתיות, בו רואים שני מג”בניקים מחזיקים אותו, כלשפתע אחד מהם מכה אותו בעוצמה בפניו, פעמיים. “הם עברו את החדר כדי שלא נראה, ושמענו אותם נותנים לו מכות. הוא פשוט היה שק. היה לו שטף דם בעין שלא טיפלו בו במשך שמונה שעות ולא נתנו לרופא לראות אותו”. גורקין בילתה את הלילה במעצר.

החבר של גורקין סבל ממכות בכל הגוף. "בעטו בו מלמעלה למטה, מעכו אותו על המעקה כמו סמרטוט, ובסוף הפילו אותו על הרצפה. יש לו הרבה סימנים על הגוף. יש לו חבורה מתחת לעין ובלסת וכל הבטן מלאה סימנים אדומים ויש לו פצע בכתף”.

עכשיו, היא מספרת, "אני הלם אני מודה שלא האמנתי שדבר כזה יכול לקרות. לא האמנתי שאראה במו עיני כזאת אלימות. לא עצרו אותי אף פעם ואף פעם לא הייתי מעורבת ברמה כזאת. זה נראה כאילו באו לפוצץ לאנשים את הצורה כי זה מה שאמרו להם לעשות - לגמור אנשים כי זה משאמרו להם. ראיתי מקרים אחרים שבהם שוטר בא ודחף מישהו על שוטרים אחרים”.

במשטרת ישראל העלו אתמול לאתר הארגון סרטונים בהם רואים חלק מהמפגינים מגדפים את השוטרים ואחרים שמנסים לשבור את שמשות הבנקים שלאורך רחוב אבן גבירול. את סרטוני האלימות המשטרתית הם כמובן לא העלו. במשטרה מתייחסים נכון לעכשיו לאלימות שהפגין שפרלינג בשלוות נפש. בניגוד לצה"ל, שם מיהר הרמטכ"ל להשעות את סא"ל שלום אייזנר, שתועד מכה מפגין, במשטרת מחוז תל אביב מסרו בתגובה עי "אין לנו כוונה להתייחס לכל אירוע באופן פרטני ומי שנפגע עומדת לו הזכות לפנות למח"ש". יש לציין כי מח"ש יכולה לפתוח בחקירה על סמך הסרטונים לבדם. למרות זאת, "למשרדי מח"ש לא הגיעו מתלוננים להגיש תלונות לעת זו", טענו במח"ש. "ככל שיתקבלו תלונות, בכל דרך שהיא, מח"ש תבחן כל תלונה ותלונה".

ביום שלאחר ההפגנה כבר מנסים במשטרה להפיק לקחים. גורמים במשטרה טענו כי ההיערכות להפגנה לא מספיקה יחסית למספר המפגינים. במשטרה טענו כי כאשר החליטו המפגינים לצעוד לתוך הרחובות הסמוכים, לא ניתן היה לעצור אותם, ולכן ניתנה להם האפשרות ללכת לאורך רחוב אבן גבירול. במשטרה טענו עוד כי מבחינת המשטרה, כמו גם הדרך האלימה שבה היא נעצרה, למול המצלמות.

מתחדשת - סיקור נרחב | | | |  |  | ) |  |  |  |


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ