המחאה החברתית |

אחרי האלימות, שלב הלקחים וההידברות

משטרת ישראל והעומד בראשה לא יוכלו להתעלם מהתלונות על האלימות בהפגנות המחאה האחרונות. בינתיים נדמה כי הם פועלים בכיוון הרצוי

אמיר אורן
אמיר אורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר אורן
אמיר אורן

מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב יוחנן דנינו, מצא עצמו אתמול בבוקר במצב עדין למדי. סדר היום שלו הוכתב על ידי אירועים שמחוץ לשליטתו: ההסלמה בדרום, שבמרחביו סייר; פציעת אנשי משטרה בירי מעזה, ולפיכך ביקור חולים; וההכנות לביקור נשיא רוסיה ולדימיר פוטין בישראל. אבל אלה עניינים שהארגון המשטרתי יודע להתמודד עם שכמותם. הוא פחות רגיל להתגונן מפני הטענות שהוטחו בפניו בעקבות הפיזור הכוחני של מחאת סוף השבוע בשדרות תל אביב וברחובותיה.

עדינותו של מצב המפכ"ל נובעת מהצורך לתמרן בין גיבוי לפקודיו לבין המאמץ לתיקון הנזק שגרמו תמונות הסתערויותיהם של גברתנים במדים, בין המכות לבין ההכאה על רבע-חטא; אמנם משהו מכך התקזז ברתיעה הציבורית מפני האלימות וההשחתה של סניפי הבנקים במוצאי שבת. אך דנינו אינו יכול להרחיק עצמו משרשרת הפיקוד של מפקד המחוז, ניצב אהרון אקסול, מפקד המרחב, תת-ניצב יורם אוחיון, ומפקד תחנת לב תל אביב, סגן-ניצב דני לוי. די שיתקבל רושם קל שבקלים של היעדר גיבוי - ורטינותיהם של שוטרים אלמונים תמצאנה את דרכן המהירה לתקשורת.

דנינו נזקק, לפיכך, לתמהיל של טפיחה על השכם וצביטה בלחי - לשדר פנימה שהמדיניות נכונה ושבסך הכל בוצעה היטב, אך גם לשדר החוצה שהמשטרה אינה מהססת לבדוק את עצמה, להודות בתקלות ולפעול לשיפור התפקוד.

בצהרי היום כינס דנינו, בקומה החמישית של מטה מחוז תל אביב, שמצחו ברחוב סלמה ועורפו באצטדיון בלומפילד, את אקסול, אוחיון וקציני החקירות (תת-ניצב ורדה שחם), המודיעין (תת-ניצב רוני ריטמן) והמבצעים (ניצב-משנה אמנון אלקלעי) מהמטה הארצי, לליבון אירועי סוף השבוע. דנינו ציין שהקצינים, רובם ככולם, מילאו תפקידים אלה גם בקיץ שעבר, כאשר 200 אירועי מחאה עברו ללא פגע; לא הם השתנו, ולדעתו גם לא המדיניות. מדוע, אם כן, התלקח העימות ברוטשילד כדרך שהתלקח, והגביר את התסיסה במקום לשכך אותה?

תשובה מלאה אמורה להינתן בעוד ימים אחדים, בתום פעולתו של צוות בדיקה פנימי שאמור אקסול למנות בראשות קצין בכיר, ככל הנראה בדרגת ניצב-משנה, שזהותו טרם נקבעה. אחד המועמדים המתבקשים הוא קצין אגף המבצעים המחוזי, שמעון לביא, אך ניצב משנה לביא שוהה בחו"ל.

כשלעצמו, ביקש דנינו לצפות בסרטים המתעדים את האירוע.

תשובות הביניים מתייחסות למודיעין, לניתוח מגמות המחאה ולאופן התפקוד. כבר ב-19 באפריל הובלט במסמך של המטה הארצי ההבדל בין מחאת אשתקד לזו שבצבצה באביב השנה - "מרד חברתי" ולא רק "צדק חברתי". משום אופייה העממי, ההמוני, היתה מחאת 2011 מתונה יותר, מרכזית יותר, שווה יותר לכל נפש המוכנה לצאת מהבית לעצרת ולתהלוכה. הפעם המחאה חריפה יותר משום שהיא נשענת על פעילים, הקנאים לדבר, וייצוגם של סטודנטים (הנחשבים מתונים) בין מוביליה צומצם. מכאן גם ההערכה, שהתממשה ללא שהות, כי בין היעדים יהיו גם בנקים, כסמל להון ולאי-שוויון.

מניתוח האירוע ביום שישי עולה כי עשרות הפעילים ברוטשילד עמדו להתפזר ללא עימות כאשר נוספו אליהם מאות מעטות של אנשי שכונות, מניפי האוהלים שראש העירייה רון חולדאי סירב לאפשר להם לטעת במדשאות השדרה (אך הסכים שיקימו באתרים אחרים, והם סירבו). בנקודה זו הפך החיכוך לאלים, כאשר השוטרים נחפזים לפעול יחד עם פקחי עיריית תל אביב. הלקח לעתיד: לתאם עם הפיקוח העירוני אך לא להיגרר אחריו. לעתיד רחוק יותר, יש בכך כדי להעיב על רעיון המשטרות העירוניות, הכפופות למפקד המחוז ולראש העירייה גם יחד.

בקשת התביעה במחוז להאריך עד תום ההליכים את מעצרם של החשודים בהתפרעות במוצאי שבת, שנדחתה בידי בית המשפט, נומקה בעצמאות התביעה המשטרתית. לא משכנע: גם התביעה פועלת במסגרת מדיניות.

הבשורה המעודדת של אמצע השבוע, בין ההפגנות ללא רישיון - מתוך כוונה מוצהרת שלא לבקשו - לבין אירועי סוף השבוע הקרוב, ברישיון ובתיאום, היא שפיקוד מחוז תל אביב יוזם את חידוש ההידברות עם מובילי המחאה ובכלל זה דפני ליף. ככל שזה תלוי באקסול, הפגישה הבאה של ליף עם המשטרה תהיה קרובה יותר לבלומפילד מאשר לרוטשילד, ובאווירה רגועה יותר.

המחאה החברתית מתחדשת - סיקור נרחב | שמולי גייס תרומות מדנקנר שיחטפו קצת מכות, לא נורא (קרני אלדד) | | התמונות שאסור לשכוח: כך תעשה המשטרה למובילי המחאה החברתית (אור קשתי) | במשטרה מודים: אולי לא נערכנו כראוי | אלימות בחסות המדינה (מאמר המערכת) | לעצור את המשטרה (גדעון לוי) | למה דפני ליף מעוררת בי אנטגוניזם (רפאל בלולו) | נתניהו משתמש בכוח לפני שהמחאה תספיק להתחזק (רותם שטרקמן) |

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ