אלפי חרדים הפגינו בי-ם נגד החלופה המתגבשת לחוק טל

"עצרת תפילה ותחנונים לביטול גזירת הגיוס הצבאי והאזרחי" התקיימה על רקע עבודתה של ועדת פלסנר. "צריכים למסור את הנפש נגד גיוס בני הישיבות"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

אלפי חרדים הפגינו הבוקר (שני) בכיכר השבת תחת הכותרת "עצרת תפילה ותחנונים לביטול גזירת הגיוס הצבאי והאזרחי". הפגנת האלפים התקיימה על רקע עבודתה של ועדת פלסנר לשוויון בנטל שעתידה לגבש את החלופה לחוק טל. העצרת נקבעה לשעה רבע לחמש לפנות בוקר לצורך אמירת "פרקי סליחות" ותפילה משותפת של המפגינים. מאות נשים השתתפו גם הן בעצרת, ורחוב צדדי בשכונת מאה שערים הוקצה לשם כך.

את העצרת ארגן הפלג הקנאי "העדה החרדית", אך הצטרפו אליו גם רבנים חרדים מהזרם המרכזי ובראשם הרב שמואל אוירבך, מהמנהיגים הרוחניים של אגודת דגל התורה. במהלך ההפגנה אמר אוירבך כי "צריכים למסור את הנפש נגד גיוס בני הישיבות. בדבר ששייך ללב של עם ישראל אין שום פשרות".

פיני רוזנברג, אחד הדוברים בעצרת, אמר: "במקום להכין את בתי הכלא למהגרים מסודאן, אנו מציעים לאותם שונאי דת להכין 50 אלף מקומות כליאה עבור בני הישיבות שיסרבו להתגייס". ההפגנה התפזרה בשקט וללא אירועים מיוחדים למעט תקרית בה נזרקו אבנים לעבר כתבות קול ישראל וגלי צה"ל, דקלה אהרן וטל יחזקאלי, שסיקרו את האירוע. אהרן ויחזקאלי לא נפגעו.

לפני כחודש החלה ועדת פלסנר את עבודתה במטרה לגבש חלופה לחוק טל. היעד להשלמת החקיקה בנושא הוא 25 ביולי, הן בשל החלטת בג"ץ בנושא והן בשל הרצון להשלימה לפני יציאת הכנסת לפגרה לקראת סוף החודש הבא.

5 מתוך 5 |
עצרת מחאה נגד ועדת פלסנרצילום: שירן גרנות
1 מתוך 5 |
עצרת מחאה נגד ועדת פלסנרצילום: שירן גרנות
2 מתוך 5 |
עצרת מחאה נגד ועדת פלסנרצילום: שירן גרנות

חוק טל, שנחקק ב-2002 בעקבות פעילותה של ועדת טל בראשותו של השופט בדימוס צבי טל, ניסה להסדיר את גיוס החרדים לצה"ל. החוק ביקש ליצור תחליף להסדר הקרוי הסדר תורתו-אומנותו, לפיו אדם העוסק באופן בלעדי בלימוד תורה, יכול לדחות את שירותו הצבאי מדי חצי שנה, עד גיל הפטור משירות צבא. עד שנת 1977 נכללו בהסדר זה 800 אברכים בלבד. בשנת 2005 כבר נכללו בו 40 אלף איש.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ