לקראת פרסום מסקנות ועדת פלסנר |

מתחדש מאבק המילואימניקים נגד חוק טל

מחר יוקם שוב "מאהל הפראיירים" בהשתתפות השר ליברמן. מטה המאבק: הרחבת גיוס תלמידי הישיבות צריך להתחיל באופן מיידי

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גילי כהן
גילי כהן

המאבק נגד חוק טל מתחדש לקראת פרסום מסקנות ועדת פלסנר לקידום השוויון בנטל לקראת סוף השבוע. מחר יקום מחדש מאהל "מחנה הפראיירים" מול תחנת הרכבת בארלוזרוב בשעה 10:00 בבוקר. לטענת מובילי המחאה, שר החוץ, אביגדור ליברמן, צפוי לבוא לטקס חידוש המחאה ולתמוך בעקרונות מטה המאבק לפתרון שיביא לגיוס חרדים ולשוויון בנטל.

ראשי מטה המאבק הזהירו היום (שני) במסיבת עיתונאים מיוחדת בה לקחו חלק מספר ארגונים חברתיים, ביניהם עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, ישראל חופשית, הפורום לשוויון בנטל וחותמי מכתב השמיניסטים. הם הזהירו כי אלמלא יתקבלו דרישותיהם ויעוגנו במסגרת חוק חדש, על פי פסיקת בג"ץ בנושא, הם יקיימו מאבק ציבורי חריף. בין היתר, הם מתכננים כבר עכשיו לקיים הפגנות מחוץ לבתיהם של שר החוץ ליברמן בהתנחלות נוקדים, ושל ממלא מקום ראש הממשלה, שאול מופז, בכוכב יאיר.

עידן מילר מ"המחנה המשותף" הציג גם שורת פעילויות נוספות שעתידות להתקיים בחודש יולי: צעדה רבת-משתתפים מבני ברק אל הבקו"ם, במה שהם מכנים "פתיחת ציר" לגיוס חרדים; עצרת גדולה לקראת סוף יולי; וכן פעילויות מתכוננות מול ראש הממשלה, בנימין נתניהו.

לפי דרישות מטה המאבק, הרחבת גיוס תלמידי הישיבות צריך להתחיל באופן מיידי, גם אם יבוצע בצורה הדרגתית. "במציאות הפוליטית הישראלית, דחייה משמעותה פתרון שרשום על הקרח", אמר סמנכ"ל חדו"ש למחקר ולהסברה, שחר אילן.

ההצעה שמפרטים אנשי המאבק - לגייס מייד עוד גדודים חרדיים ולנקוט גם סנקציות כלכליות כלפי מי שלא יתגייס, עומדת גם במתווה המתגבש בימים אלו בהמלצות הוועדה לקידום השילוב בשירות והשוויון בנטל (קש"ב). לפי התוכנית, יוקמו עוד לפחות שני גדודים חרדיים הומוגניים, האחד תחת פיקוד הדרום, והשני תחת מערך ההגנה האווירית. לצד זאת, יגויסו חרדים נוספים למשטרה, למשרד לביטחון פנים, ולשירות בתי הסוהר, על חשבון מכסות קיימות של חיילים בשירות חובה. ח"כ יוחנן פלסנר, יו"ר הוועדה, אמר בעצמו כי יהיו "תמריצים וסנקציות ברמה הקהילתית וברמת הפרט. מי שלא משתלב בתפקידים שהממלכה מציעה לו", הדגים בעבר, "גם לא ייהנה מפירותיה".

אנשי המאבק דורשים בנוסף גם צוות מעקב אחר יישום גיוס החרדים, שיוקם תחת ועדת חוץ וביטחון, וכן קיצור שירות החובה ושיפור התגמול למשרתים, כאשר מי שייהנה בעיקר מההטבות יהיו המשרתים הקרביים ותומכי הלחימה. לצד זאת, מציעים אנשי המאבק מכסה של כ-1,000 תלמידי ישיבה, שיוגדרו "עילויים בתורה", שיקבלו מפטור משירות, דבר שבעיניהם "לא מובן מאליו ולא שוויוני".

יואב קיש, נציג הציבור בוועדת פלסנר שמייצג את אנשי המילואים, אמר במסיבת העיתונאים כי "יש הזדמנות להגיש דו"ח משמעותי שישנה את המצב. הציבור החרדי חייב להיות חלק מהמהות הישראלית. טיפול במשתמטים כמו שיודעים לקיים במגזר המשרת, צריך להיות גם בקרב החרדים. אם אנחנו לא מסוגלים להביא את הציבור החרדי לאותו עומס שהצד השני נושא בו, אז חייבים לקצץ את הנטל".

קיש הגיב גם להתנגדות חלק ממטה המאבק בעבר לבחירתו כנציג הציבור בוועדה, ולטענה כי הינו מינוי פוליטי מאחר והוא חבר מרכז ליכוד. "זה לא העיקר עכשיו. אני שותף למחאה והגענו לרגע האמת במאבק", אמר. "לפעמים בוועדה שוכחים מאיפה הכל התחיל, מאיפה המחאה. זה מה שהציבור רוצה".

זהרה ברגר-צור, מהפורום לשוויון בנטל, הגיבה גם לנושא שירות הנשים בצבא כאשר היקף המתגייסים החרדים יגדל משמעותית. "אני מבינה את הקריאה הזו, אבל היא מורכבת. שירות החרדים לא קשור לשירות נשים בצבא, ואל לנו להדיר נשים כדי לגייס חרדים, ולהדיר חרדים כדי לגייס נשים".

הבוקר הפגינו אלפי חרדים בכיכר השבת תחת הכותרת "עצרת תפילה ותחנונים לביטול גזירת הגיוס הצבאי והאזרחי". הפגנת האלפים התקיימה גם היא על רקע עבודתה של ועדת פלסנר. העצרת נקבעה לשעה רבע לחמש לפנות בוקר לצורך אמירת "פרקי סליחות" ותפילה משותפת של המפגינים. מאות נשים השתתפו גם הן בעצרת, ורחוב צדדי בשכונת מאה שערים הוקצה לשם כך.

בשבוע שעבר הוועדה הודיעה כי תסכים להטלת מכסות על מספר הפטורים שהמדינה תיתן לחרדים ש"תורתם אומנותם". הוועדה קיבלה את מה שחברים בה הגדירו כהחלטה הדרמטית ביותר, לאמץ מתווה שהציג משרד האוצר. פלסנר אמר כי "אי אפשר להגדיל את שיעור הגיוס עם גזרים גמדיים וקיסמים. צריך גזרים ענקיים ונבוטים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ