שגריר אריתריאה בכנסת: "לא נקבל אזרחים שלא יחזרו מרצונם"

השגריר הופיע בפני וועדה העוסקת בעובדים זרים וטען: "בעולם עושים לאריתריאה דמוניזציה כמו לישראל". הוא תקף מהגר מארצו: "חיפשת חיי רווחה"

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

שגריר אריתריאה בישראל, טספאמרים טקסטה, הופיע היום לראשונה בדיון הוועדה לפתרון בעית העובדים הזרים בכנסת. במהלך הדיון דחה השגריר את האשמות הנוכחים בדבר פגיעה בזכויות אדם במדינתו והאשים את המערב בניהול קמפיין נגד ארצו. "אנחנו מנהלים את המדיניות שלנו ומשתמשים במשאבים העומדים לרשותנו ללא עזרה מהעולם המערבי", אמר טקסטה, "המערב כפה על מדינות רבות באפריקה משטר דמוקרטי והתוצאה היא שפיכות דמים ומלחמות פנימיות. לפני 21 שנים קיבלנו עצמאות ואני בטוח שבעתיד יתקיימו בחירות באריתריאה.בעוד 10 שנים אריתריאה תהיה הדמוקרטיה המכובדת ביותר באפריקה", טען בפני הוועדה.

עוד אמר השגריר כי בשנת 2007, כאשר הגיעו ראשוני אזרחי אריתריאה לישראל, ביקש להחזירם לארץ מוצאם, אך נתקל בחוסר שיתוף פעולה מהרשויות. "היום נקבל רק את אזרחי אריתריאה שיביעו את רצונם לחזור לאריתריאה. לא נקבל אזרחים שיגורשו לאריתריאה ויפריעו לנו בבניית המדינה". הוא הוסיף כי המספרים של נתיני אריתריאה בישראל אינם נכונים משום שלדבריו נתיני מדינות אחרות כגון סודאן ואתיופיה מצהירים על עצמם כאריתראים על מנת לזכות בהגנה לה זכאים אזרחי המדינה. השגריר טקסטה הדגיש כי המערב והארגונים הבינלאומיים עושים לאריתריאה דמוניזציה מבלי שכף רגלם דרכה במדינתו, "אף אחד לא ילמד אותי על זכויות אדם. אם הייתי מאמין לכל מה שאמרו על ישראל, לא הייתי מגיע לכאן. עושים מישראל גיהינום, אבל אני קורא בין השורות". השגריר הזמין את נציג אמנסטי שהביע ביקורת על המשטר האריתראי, לבקר במדינתו, אך הפציר בו להגיע "ללא דעות קדומות".

שגריר אריתריאה בכנסת, היוםצילום: שירן גרנות

אבי גרנות, סמנכ"ל אפריקה במשרד החוץ אמר בדיון,כי ישראל מקיימת יחסים עם אריתריאה ב-21 השנים האחרונות מאז היווסדה. "זה לא אומר שאנחנו חולקים את אותן הדעות במגוון הנושאים העומדים על הפרק", המשיך גרנות, "אנחנו רוצים לראות יותר שיתוף פעולה ואחריות מצד אריתריאה. שמענו מהשגריר שאין כל רצון לקבל אנשים שיוחזרו בכפייה, זה מצמצם את רוב הפליטים, כי רובם לא חוזרים מרצון". גרנות הוסיף כי ממשלת ישראל רוצה לדעת שהחוזרים לאריתראה יקבלו את כל ההגנות והזכויות כמתחייב מהאמנות הבינלאומיות, "יש לנו אחריות כלפי האנשים הללו, ומצד שני יש לנו אחריות להחזירם למדינת מוצאם – זוהי הדילמה העיקרית שלנו". הוא ציין כי במשרד החוץ מחפשים מדינה שלישית שתסכים לקבל את אזרחי אריתריאה, אך ללא הצלחה. "יש 20 מיליון פליטים ומהגרים לא חוקיים באפריקה עצמה, מבלי שמחשיבים את הפליטים בעולם המערבי. יש 200,000 אריתראים באתיופיה בלבד. זוהי בעיה למצוא מדינה שלישית באפריקה שתסכים לקלוט אותם".

יו"ר הוועדה, ח"כ ניצן הורוביץ, הבהיר כי הגישה הישראלית ביחס למצב באריתריאה ולאזרחי אריתריאה הנמצאים בישראל, נגזרת ממחויבותה לאמנות הבינלאומיות, להחלטות האו"ם, ובהתאם למדיניות הקהילה הבינלאומית. "ישראל ומשרד החוץ שלה לא המציאו דבר. ישראל פועלת בעניין הזה על-פי הסטנדרטים הבינלאומיים, שהם מאוד ברורים. הדו"חות הבינלאומיים ביחס לאריתריאה הם קשים וחד-משמעיים".

ח"כ דב חנין (חד"ש) פנה לשגריר ותהה על עמדתו, "המדינה שלכם נחשבת למדינה ממנה מותר לאנשים לברוח. המצב שם כל כך גרוע שאנשים מורשים לברוח ממנה כדי להציל את עצמם. העמדה שלכם היא לא כל כך קלה להבנה, זה כמו שהשגריר הסורי יגיע לפרלמנט הטורקי ויגיד שאזרחי מדינתו יכולים לחזור אליה בחזרה", חנין המשיך "אני מצפה ממך, "שתשכנע אותנו שהאזרחים שלכם יכולים לחזור למדינתם מבלי שיאונה להם כל רע, שתתנו לקהילה הבינלאומית אישורים ובטחונות".

ד"ר אירית בק, מומחית לאפריקה מאוניברסיטת תל אביב, אמרה מול הוועדה כי "אריתריאה היא אחת הדיקטטורות הגרועות בעולם, אפילו במונחים אפריקאים". לדבריה, הסיבה לגישה המרוככת של הקהילה הבינלאומית כלפי הממשל באריתריאה היא בשל מיקומה האסטרטגי לחופי הים האדום. בתגובה אמר השגריר האריתראי: "זאת הבעיה עם האקדמיה, כף רגלך מעולם לא דרכה באריתריאה".

גם יונתן גר, מנכ"ל אמנסטי ישראל, הצליח להוציא את השגריר משלוותו כשנקב בפשעים שמבצעת לדבריו ממשלת אריתריאה. "אין תקשורת בינלאומית שיכולה לדווח על פשעי המשטר, אין חופש פולחן, שירות החובה כולל עבודות פרך, אין חופש ביטוי, יש חברות עם ארגוני טרור והחזרת אריתראים למדינתם עלולה לעלות להם בחייהם".

השגריר האריתראי דחה את הטענות והשיב כי מדובר בקמפיין שמנוהל נגד מדינתו, "אנחנו שומעים את ההאשמות הללו במשך שנים רבות. אנחנו קורבנות של טרור המתמודדים עם איומים מצפון ומדרום. התמודדנו עם בן לאדן עוד כשהיה בסודן, היינו הראשונים להילחם בטרור". השגריר פסל גם את ההאשמה בדבר היחסים עם ארגון הטרור "אל-שבב" ואף קיבל גיבוי לדבריו מאבי גרנות, איש משרד החוץ.

אסייס, אזרח אריתריאה המתגורר בישראל בגינת לוינסקי פנה לוועדה ואמר כי השגריר לא מייצג את אריתריאה כי הוא "נציג של ממשלה בלתי חוקית". אסייס טען כי "הממשלה מובלת על ידי קבוצה של אנשים שמשליטים דיקטטורה. לא היה לי חלום להגיע לישראל, הגעתי כי לא היתה לי ברירה ולא יכולתי לחיות בארצי. אני אוהב דמוקרטיה, אני אוהב זכויות אדם, בגלל זה אני כאן. אני אוהב את מדינתי, אבל הממשלה באריתריאה הורגת חפים משפע".

"תודה לך שאתה בוגד במדינתך", ענה לו השגריר האריתריאי והוסיף, "דבריך הם דברי הבל. אילו רצית לתקן את המצב באריתריאה היית נלחם עבור שחרור המדינה ולא חוצה כל כך הרבה גבולות ומתרחק ממנה. אין לך אומץ לחזור או להישאר בסודאן ולמחות. חיפשת מדינה בה תוכל לחיות חיי רווחה ולהרוויח כסף". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ