אשה חרדית הסתירה במשך יום שלם תינוק שילדה כדי לא להפר תענית דיבור

אפילו שלושה רבנים, שהתירו את נדר השתיקה שגזרה על עצמה, לא הצליחו לשכנע את היולדת למסור את התינוק לטיפול רפואי

עוז רוזנברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עוז רוזנברג

אשה כבת 30 הסתירה במשך יום שלם תינוק שילדה, כשחבל הטבור שלו מחובר אליה, כדי לא להפר תענית דיבור שגזרה על עצמה עד צאת השבת. האשה ניסתה להסתיר את הלידה מבעלה והחביאה את התינוק בקפלי שמלתה. הדבר נודע לבעל כעבור כמה שעות. האיש, בן 30, סיפר על כך לרב בית הכנסת שלו, שהזעיק כוחות הצלה ומשטרה. אלה נאלצו להשתמש בכוח כדי לחלץ את העובר מידי האם, והבהילו אותה ואת התינוק לבית החולים, לקבלת טיפול רפואי.

המקרה אירע בשכונת גבעת שאול החרדית. האשה, שהיתה בהריון מתקדם, גזרה על עצמה "תענית דיבור" – שתיקה למשך כל השבת מטעמי דת. אבל בבוקר יום שבת, סמוך לשעה 8:00, כשבעלה היה בבית הכנסת, היא ילדה תינוק בחדר השינה. כדי שלא לקטוע את התענית, החליטה לא לספר לבעל על הלידה עד מוצאי השבת, והסתירה את התינוק.

לדברי הבעל, בשעות הצהריים חשד שאשתו מסתירה ממנו את העובדה שילדה, אך לא התעמת איתה. זמן קצר אחר כך, כששב לבית הכנסת לתפילת המנחה, ביקש מהרב שיברך אותו, כי אשתו ילדה והיא יושבת בבית עם התינוק. הרב נדהם והזעיק אמבולנס.

כוחות מד"א ואיחוד הצלה שבאו לבית ניסו לחלץ את התינוק מידי האם, ללא הצלחה. לדברי יוני הכהן, פרמדיק של מד"א בירושלים, "מיד כשנכנסנו אמרנו שצריך להביא לפה שירותים סוציאליים. בתוך חדר השינה ישבו בני הזוג ולא נתנו לנו להיכנס לחדר. חשבתי שזה אולי מטעמי צניעות, אז ביקשתי מאחת החובשות שתיכנס לשם לבד ושהאבא ייצא. אבל כמה דקות אחר כך, החובשת יצאה ואמרה שהאשה לא מתקשרת אתה".
הכהן ואנשיו נכנסו לחדר כדי לבדוק אם התינוק חי. "הצלחתי לראות שהתינוק ורוד, זאת אומרת חי... ניסינו לדבר אתה שתתן לנו לטפל בו אבל היא לא רצתה להוציא הגה מהפה".

בעצת אחד השכנים הוזמנו למקום שלושה רבנים, שיהוו בית דין שיתיר לה את נדר השתיקה. השלושה עמדו מעל מיטתה ואמרו את נוסח התרת הנדרים, אבל היולדת עמדה על שלה. היא גם לא הניחה למיילדת מוסמכת מבית החולים שערי צדק להתקרב אליה.

"כשחשבתי שיש פה סכנה לתינוק החלטתי להזמין משטרה", אמר הכהן. למקום באו שתי שוטרות ממרחב מוריה בירושלים, שאחת מהן גם עובדת סוציאלית. תחילה ניסו לדובב את היולדת בדרכי נועם. כשנכשלו, הבינו כוחות ההצלה שעליהם להפעיל כוח. השוטרות תפסו את ידי היולדת, בעוד אנשי מד"א חתכו את חבל הטבור וחילצו את התינוק. הוא הובהל עם אמו לבית החולים שערי צדק. משהגיעו לבית החולים, יצאה השבת והאשה שבה לדבר והודתה לצוותי החירום. אריאל אטיאס, מתנדב איחוד והצלה שהיה במקום, אמר ש"המקרה היה יכול להיגמר בקלות בצורה מאוד טרגית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ