סמי מיכאל: ישראל - המדינה הגזענית ביותר בעולם המפותח

בנאום באוני' חיפה, מתח הסופר ביקורת חריפה על ההקצנה הגוברת ועל הממשלה: "התרבות הישראלית מורעלת. אנו מזינים עצמנו בשנאה"

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

הסופר סמי מיכאל מתח אמש (שני) ביקורת חריפה על הגזענות והשסע העדתי בישראל, ביקר את השמאל, ואת מדיניות הממשלה ונשא דברים נגד הקיצוניות הדתית ההולכת וגוברת. "לישראל עומדת סכנה אם המנהיגות הקיימת לא תשכיל להבין שישראל לא שוכנת בצפון השאנן של אירופה, אלא במרכז התוסס של המזרח התיכון המיוסר", אמר מיכאל. "אין לנו מקום במזרח התיכון לאחר שהמאסנו את עצמנו עליו, לאחר שיום ולילה הדגשנו שהוא מאוס עלינו. אנו עלולים לאבד הכל. מדינת ישראל עלולה להיות תופעה חולפת בדומה לבית הראשון ולבית השני. האסון הנורא הוא ששכנינו שרויים באותו מצב ביש, להם אין גנדי ולנו אין באמצע אפילו מיני רוזוולט".

מיכאל נשא דברים במסגרת אירוע הפתיחה של הכנס הבינלאומי של ה- AIS, האגודה הבינלאומית ללימודי ישראל, שמתקיים השנה באוניברסיטת חיפה. במסגרת הדברים התייחס גם להעמקת השסע העדתי בישראל. "עד היום, יותר מ-60 שנים אחרי הקמת מדינת ישראל, הקרע בין היהדות האירופאית לבין יהדות המזרח לא התאחה. מנטאלית הוא קיבל צורה של גזענות וחברתית הוא מתבטא בפער מעמדי. כמה מוזר, שני זרמים שונים זה מזה, כה שקדו בטיפוח השסע הזה. השמאל הסלוני, שמעולם לא יצא מן הסלון, התנער מיהדות המזרח בתור חומר גלם. עד היום במוסדות המדינה החשובים ובמיוחד מוסדות אקדמיה ותרבות אנו עדים לתת-ייצוג של יוצאי עדות ערב.

"השמאל בישראל המשיך במדיניות הגזענית עד התאבדותו והפיכתו לכת אליטיסטית בחברה הישראלית. מעוז אחר של הגזענות שכן במגזר מפתיע באוכלוסיה היהודית. אם השמאל נקט אמצעי הכחשה, הרי שהגוש החרדי האשכנזי היה קולני ובוטה בגזענותו. בעיני החרדים יהדות המזרח היוותה סכנה".

מסכימים עם דבריו של מיכאל? מתנגדים לו נחרצות? דברו על זה בפייסבוק

סמי מיכאלצילום: דניאל צ'צ'יק

מיכאל התייחס גם למדיניות הכיבוש ואמר כי מדובר ב"אסון בהתגלמותו בעבור ישראל. חזון ארץ ישראל השלמה נתן ההתלהבות לכבוש, להשתלט ולהתנחל בלב ליבה של אוכלוסיה פלסטינית צפופה. מכשול סוחף זה טופח דווקא בחיק הציונות הרואה עצמה נאורה, חילונית וסוציאליסטית. המונח ארץ ישראל השלמה צמח לא בליכוד, לא בישיבות של היהדות הדתית, כי אם הוטבע בקיבוץ עין חרוד, על-ידי משוררים, סופרים ואנשי רוח, כמעט על טהרת הזרם החילוני המתון. במרוצת השנים, השמאל והימין הקצינו את עמדותיהם עד אשר יצרו אלה וגם אלה שתי אשליות מנוגדות שמגען עם המציאות רופף למדי. השמאל צייר את הערבים כמלאכים תמימים, הימין טיפח שנאה לוהטת כלפי ערבים, כאילו היו מפלצות חסרות מעצורים".

"לא מעט מגנים את הצהרותיו המזעזעות של שר החוץ אביגדור ליברמן, אבל צודק ליברמן בטענתו כי הוא מבטא בקול רם את שאחרים חושבים. בל נשלה את עצמנו, התרבות בישראל מורעלת זה כבר לא פחות מהזרמים הקיצוניים באיסלאם. מגן הילדים ועד זקנה אנו מזינים את בנינו במטען של שנאה, חשדנות ותיעוב כלפי הזר והשונה ובפרט כלפי הערבים. גם התערערות המצב הביטחוני והתנפצות החלום הבלתי אפשרי להשיג שלום בו בזמן עם כיבוש, מביאות יותר ויותר אנשים להאמין כי רק נס או חסדי שמיים עשויים להצילנו מקטסטרופה. יש לזכור כי למרות עוצמתה ב-45 שנים, ישראל לא זכתה בשום הכרעה בשדה הקרב, אפילו לא בשדה מליציות פשוטות. אחר כך הוקמו ועדות חקירה כדי לבדוק היכן נכשלנו.

"לפני שנים לא מעטות כתב סלמן רושדי כי שתי מדינות תיאוקרטיות יש בעולם, איראן וישראל. בינתיים הרשימה מתארכת עקב האביב הערבי המאכזב, שטפח על פניהם של הצעירים. ידידי הסופר א.ב יהושע טוען כי יהודי יכול להיות נורמאלי רק בישראל, ואני סבור כי חוזה המדינה החילוני מתהפך בקברו למראה המדינה המפקירה מרצון את גורלה לידי שדים. נתניהו נישא לכס השלטון על כנפי הסיסמה של החרדים – "נתניהו טוב ליהודים", משמע לחרדים, כלומר להרס הדמוקרטיה החילונית ולקיומה של מדינת הלכה דורסנית. מצעד הניצחון של הלאומנות הדתית מרשים וגם מפחיד. אלפי בעלי השכלה גבוהה נמלטים מישראל מדי שנה ומעדיפים לנהל חיים אב-נורמאליים, לפי מושגיו של א.ב יהושע, בארצות רחוקות אבל נורמאליות יותר. אני מקנא בהם אבל אני מבוגר מכדי להתנסות שוב בטראומה של מהגר, לכן אני מעדיף להישאר כמהגר בתוך ארצי".

מיכאל התייחס לגילויי הגזענות בבתי הספר בעמנואל ואמר: "בבגדד הרחוקה יהודים ולא יהודים שילמו בחייהם במאבק נגד הגזענות הארורה הזאת. איך גררנו את השרץ של הגזענות אל בתינו כאן? כמה מזעזע להיווכח שעם ששילם מחיר דמים איום במאה הקודמת בשל מתיחת גדרות גזעניות סביבו, מרשה להקים בתוך מולדתו גדר מתועבת שכזו. היטב אנחנו יודעים מתי התרחשה תועבה כזאת והיכן. היטב אנחנו זוכרים איזה מחיר שילם עמנו על הגדרות ועל ההפרדה על-פי צבע. אילו מישהו בארץ אחרת היה מותח גדר מקוממת שכזאת, היינו אנו היהודים מרעישים עולמות וכאן בישראל השמאל ברובו מילא את פיו מים. הממסד השליט לא נקף אצבע, בג"ץ פסק לעקור את הגדר, אך מקימי הגדר הודיעו בפה מלא כי ימשיכו בדרכם, גם אם יעלה להם הדבר במחיר ישיבה בכלא. עתה עם קריסת השמאל המזויף ועליית כוחו של הימין בכלל, ושל הימין החרדי בפרט, השסע הגזעני הפך לעובדה כמעט מוגמרת. הגזענות הולכת ומתאזרחת בחברה הישראלית עם התעצמות כוחו הפוליטי של הימין הדתי".

מיכאל התייחס ליוזמות החקיקה נגד ארגוני זכויות אדם ולהתבטאויות השונות של חברי כנסת נגד המהגרים מאפריקה והקהילה ההומו-לסבית ואמר: "מפלס הגזענות ממשיך לעלות כאשר גורמים בכנסת ובממשלה מעודדים את גילוייה, הן על ידי התבטאויות פסולות בציבור ועל ידי חקיקת חוקים דרקונים נגד הדמוקרטיה, השונה והזר, ונגד ארגוני זכויות אדם. מכל מקום, ישראל יכולה להתהדר בתואר המדינה הגזענית ביותר בעולם המפותח".

בנוסף, מתח מיכאל ביקורת על סגירת התיק נגד מפיצי תורת המלך שלדבריו "נחלצו מהעמדה לדין פלילי בעוון הסתה לגזענות ואלימות". מיכאל אמר כי בכך שהיועץ המשפטי לממשלה יהודה ויינשטיין סגר את התיק נגדם, הוא "התיר את מכירתו של הספר המשוקץ הזה".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ