עשרות מעצרים בניגוד לחוק

ביהמ"ש מתח ביקורת על המשטרה ושחרר את עצורי המחאה, אך כעת מתברר שהמשטרה כלל לא טרחה להביא את רוב העצורים בפני שופט - כי השוטרים לא מילאו דו"ח לנימוק המעצרים

יניב קובוביץ וחיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ וחיים לוינסון

בימים האחרונים נפוצו ברשת תמונות וסרטונים רבים המתעדים אלימות שוטרים כלפי פעילי מחאה שלקחו חלק בהפגנה במוצאי שבת בתל אביב. עתה מתברר כי חלק גדול מן העצורים נעצרו בניגוד לחוק האכיפה והמעצרים. בעקבות הכשלים במעצרם, הם שוחררו ולא הובאו לבית המשפט. בסופו של דבר הוגשו כתבי אישום נגד 14 פעילים בלבד, אף שיותר מ-90 בני אדם נעצרו בהפגנה שלשום.

סמוך לחצות במוצאי שבת עיכבה המשטרה כמה עשרות צעירים, שהמתינו בקניון גן העיר להעברתם לתחנת משטרת גלילות. בזמן שהמפגינים עמדו בחזית המבנה, לחניון בחלקו האחורי הגיעו ניידות, והעצורים הועלו עליהן. על פי סעיף 26 לסמכויות אכיפה ומעצרים, חייב כל שוטר שעיכב אזרח למלא דו"ח מעכב שבו הוא מציין את האירועים שהביאו למעצר, ולדאוג שהדו"ח יגיע לבית המשפט בזמן הארכת מעצרו של החשוד. בזמן ההפגנה עמדה שוטרת סיור בפתח הניידת שהסיעה את העצורים לתחנת המשטרה ודרשה מכל שוטר שמעלה עצור למלא את הדו"ח. בשלב מסוים הגיע למקום קצין יס"מ שהחליט לוותר על ההליך ולשלוח את העצורים ללא הדו"חות. השוטרת ניסתה להסביר לקצין שהוראתו מנוגדת לחוק, אולם זה התעלם מדבריה והעצורים הועלו במהירות לניידת ונלקחו מהמקום.

חלק אחר מהעצורים שהו בסניף בנק פועלים אליו פרצו המפגינים. שוטרי משמר הגבול שאבטחו את המקום עיכבו כמה פעילים, אך לאחר שנקראו לטפל במפגינים אחרים העבירו את האחריות על העצורים לקציני משטרה אחרים. הקצינים שקיבלו את העצורים לידיהם לא ידעו מהי העבירה בגינה נעצרו המפגינים, ולכן דו"חות המעצר לא מולאו. העצורים הגיעו לתחנת גלילות ללא הדו"חות הנחוצים, והחוקרים לא יכולים היו לדעת על מה נעצרו.

כאמור, כ-90 פעילים נעצרו במוצאי שבת, אולם רובם שוחררו לאחר כמה שעות, מאחר ובמשטרה הבינו שלא ניתן יהיה להביאם לבית המשפט. "אם הדו"חות של השוטרים לא מולאו ואנשים נעצרו למשך יום שלם ונחקרו, זה מעצר שווא. אין לי ספק שהעצורים שהגיעו לבית המשפט הם המקרים שבהם היו דו"חות וכל השאר שוחררו", אומרת עו"ד גבי לסקי, שמייצגת מפגינים רבים שנעצרו.

בבוקר יום ראשון, כאשר החלה המשטרה את שלב הלקחים, ניסו השוטרים להבין מדוע פונו עצורים לתחנת המשטרה ללא דו"חות המעצר, ומדוע השוטרים שעצרו את המפגינים לא הגיעו מאוחר יותר לתחנה למלא את דו"ח המעצר. "היו שוטרים שאמרו להם לחזור חזרה למפגינים, אך הם אפילו לא ידעו לזהות את האנשים שעצרו בשלב מאוחר יותר", סיפר אתמול גורם במשטרה. "מבחינת המשטרה, ניתן להגיע מאוחר יותר לתחנה ולמלא את הדו"ח, אבל גם זה לא נעשה ואין ספק שזה לא היה צריך להתרחש. זו גם הסיבה ששחררו את מרבית העצורים", הוסיף הגורם.

בסיום ההפגנה נראתה תחנת גלילות כאילו המשטרה יצאה למבצע גדול נגד שוהים בלתי חוקיים, שנעצרו כולם רק משום שנכחו במקום מסוים ללא אישור, אבל אף אחד לא יודע מהי בדיוק עילת מעצרם. אך למרות הבעייתיות במעצרים, החליטו במשטרה להביא מספר גדול של פעילים לבית המשפט ולבקש את הארכת מעצרם עד תום ההליכים, כדי ליצור הרתעה, להבא.

יש לציין כי תיקים שנפתחו נגד לא מעט פעילים שנעצרו באירועי המחאה של הקיץ שעבר עדיין פתוחים. גלעד ניסן, בן 29, נעצר על ידי המשטרה ביולי 2011. בתוך פחות מ-24 שעות הוגש נגדו כתב אישום. "המשטרה מבקשת מעצר עד תום ההליכים מאלו שנעצרים היום. צריך להבין שבעצם מדובר בהליך שאצלי מתנהל כבר שנה", סיפר ניסן ל"הארץ". "המשטרה עוצרת עשרות אנשים ומגישה נגדם כתבי אישום, בלי להבין את ההשלכות. אני אחד ללא עבר פלילי, והיום קשה לי להוציא תעודת יושר, להוציא ויזה לחו"ל או לעבוד במגזר הציבורי. ולמה? כי הפגנתי במטרה ליצור פה חיים טובים יותר לאזרחים. ניסיתי לעזור ולשנות את הדברים המעוותים פה. כמוני, גם אותם עשרות ומאות שנפגעו ונפגעים מהמצב הזה".

כשנכנס רב ניצב יוחנן דנינו לתפקיד מפכ"ל המשטרה, הוא ביטל את "תוכנת המנהל", שמדדה את ביצועי המפקדים. אחד השינויים המשמעותיים בגישה החדשה שמנהיג דנינו הוא שמפקדי התחנות ימדדו גם לפי מספר כתבי האישום שתצליח התחנה בפיקודם להביא למחלקת התביעות או לפרקליטות. דנינו הציב יעד לפיו על 20% מהמעצרים להבשיל לכדי כתבי אישום, במקום 10% כפי שהיה עד כניסתו לתפקיד. פעילים חברתיים, ובייחוד עורכי הדין שמייצגים אותם, טוענים שהיעד שהציב המפכ"ל עלול לגרום למפקדים לנצל את המחאות בקיץ לקידומם. "בהחלט יש חשש שמפקדי המשטרה ינצלו את המחאה החברתית לטובתם האישית ולקידומם בתוך הארגון. להציב יעדים של עלייה בכתבי האישום דומה למצב שפקחי העירייה מחויבים לכמות מינימלית של דו"חות חנייה. במקרה הזה של המשטרה, יעד העלייה במספר כתבי אישום מסלק את שיקול הדעת של המפקד, מתוך רצון לעמוד ביעדים של המפכ"ל", אומרת לסקי.

המפכ"ל הבטיח בעבר, מעל כל במה אפשרית, שיאפשר את קיום המחאה החברתית אם תיעשה כחוק. אולם בסוף השבוע אירוע כמה מקרי אלימות קיצוניים, ודנינו לא התייחס לסרטונים שהועלו לרשתות החברתיות, שתיעדו את האלימות. בפורומים באינטרנט, שבהם מדברים ביניהם שוטרים וחולקים את תחושותיהם, מתנהלות שיחות שמראות עד כמה הם מתקשים לעמוד מול המפגינים, שמייצגים גם אותם ואת משפחתם. "אנחנו יורים לעצמנו ברגל", כתב אחד השוטרים בפורום "חשופים בניידת". "שום נזק לא יכול לצאת לנו אם נרפה קצת וניתן לאזרחים להשיג משהו, גם בשבילנו. הרי בלי קצת אלימות ורעש שום דבר לא יזוז כאן במדינה הזאת. אבל אנחנו ‘הצדיקים' - אבוי למישהו מאתנו שייתקע חצי שעה יותר בנתב"ג או בכביש בגלל איזו מחאה".

שוטר אחר כתב "יש שוטרים שהם בעצמם עבריינים בהתנהגותם, בריונים חסרי רסן ושיכורים מהכוח שנותן להם החוק. אני לא מבקש שנעלים עין כשוטרים מפורעי החוק, אך אל לנו להתבלבל כי יש דרך לעכב ולבצע מעצרים, ברגישות ונחישות. איפה האיפוק? איפה שיקול הדעת? איפה המדרג? (לחנוק? למשוך בשערות? לבעוט? האם זה כוח סביר?). אל לנו להתבלבל בין אלו שמוחים מחאה שקטה לבין ‘המיעוט' (הרי תמיד מדובר במיעוט) שמפר את החוק ומסתתר מאחוריו כדי לבצע את מעשיו העבריינים. יש לטפל במיעוט אבל לא להיסחף. ביזיון מה שהיה בשבת".

כשהתבקשו אתמול גורמים במשטרה להגיב לידיעה ולספק נתונים בנוגע למעצרים של פעילים חברתיים, העלו במשטרה שאלות בלתי פוסקות, כגון "מה זה פעיל?" "איזו הפגנה?", "איפה? מתי? באיזה מחוז?" ועוד, במטרה לנסות לבטל את הביקורת על התנהלותם. אולם די ברור שלא צריך להסביר לאחראי על הדוברות השוטפת במחוז תל אביב, סגן ניצב עמי בן דוד, מהו פעיל במחאה החברתית. בן דוד דחה אתמול את תשובתו במשך שעות ארוכות, ורק בשעות הערב העביר את תגובת המשטרה: "משטרת ישראל מכירה בחשיבותם של ערכי היסוד במשטר הדמוקרטי בדבר חירויות המחאה, ההפגנה וההתקהלות, לצד חופש הביטוי והדעה הנתונים לכל אזרח בישראל. יחידות המשטרה והמפקדים הונחו לוודא מתן אפשרות לממש כל ביטוי של מחאה אזרחית לגיטימית, תוך גילוי הרגישות הנדרשת ואיפוק במסגרת ההתמודדות עם ביטויי המחאה, לצד נקיטה בצעדי אכיפה נחושים ומרתיעים כלפי מי שמבקש להפר את החוק והסדר ולזרוע הרס, אגב מחאה זו, ולפגוע שלא כדין ברכוש ובשגרת החיים של התושבים. לא ניתן לקשור בין אירועי המחאה בקיץ שעבר לבין הפרות הסדר, זריעת ההרס והוונדליזם של אירועי סוף השבוע".

מהומה בישיבת מועצת עיריית תל אביב

ארבעה ימים לאחר הפיזור האלים של הפגנת המחאה, כמאה בני אדם פוצצו אתמול את ישיבת המועצה העירונית, ולאחר מכן התעמתו עם חברי המועצה מחוץ לבניין העירייה. ראש העיר, רון חולדאי, יצא מהאולם תחת אבטחה כבדה. הישיבה היתה אמורה לדון בהצעת סיעת האופוזיציה "עיר לכולנו" להדיח את ראש העיר רון חולדאי, אך זמן קצר לאחר תחילת הישיבה, חולדאי כינה את שרון לוזון, חבר המועצה מטעם "עיר לכולנו", "בריוני", והדבר גרר קריאות בוז ושריקות מהקהל שנכח בישיבה. יושבת ראש המועצה, יעל דיין, ביקשה מהמאבטחים להוציא את המוחים מהישיבה, אך הפעילים סרבו לצאת. לנוכח חוסר יכולתם של המאבטחים להשתלט על המתרחש, הישיבה הופסקה מבלי שנידונה הצעת האי-אמון. מחוץ לאולם הישיבות התגודדו כ-150 בני אדם שלא הותר להם להיכנס, וקראו קריאות כמו "הון, שלטון, עולם תחתון" לחברי המועצה שיצאו מן הישיבה.

מעיריית תל אביב נמסר בתגובה כי "העירייה מצרה על ההתפרעויות שהתקיימו בישיבת מועצת העיר. למרבה הצער ההתפרצויות אילצו את העירייה לסגור את הישיבה. יש להבהיר כי פומביות הדיון מתקיימת בכל מקרה על פי דין, על ידי הקרנת ישיבות המועצה על מסך מחוץ לאולם המועצה".

צילום: תומר אפלבאום
צילום: תומר אפלבאום

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ