יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

מפכ"ל המשטרה, רב ניצב יוחנן דנינו, הגיב היום (שלישי) לעימותים שהתרחשו בסוף השבוע בין פעילי המחאה החברתית למשטרה. "מה שראינו זו לא מחאה עממית אלא ממש מסכת מתוכננת של הפרות חוק ואלימות", אמר דנינו. המפכ"ל קרא למנהיגי המחאה לתאם את צעדיהם עם המשטרה כדי "לחזור לשפיות". דנינו אמר את הדברים במהלך כנס שנתי של החשב הכללי במשרד האוצר בירושלים.

דנינו, שהגיב לראשונה לאירועי סוף השבוע, סבור שהגורמים שלקחו חלק בהפגנה הגיעו מתוך רצון להתעמת עם המשטרה. "המפגינים באו והודיעו לנו מראש: אין לנו כוונה לתאם אתכם, דעו לכם שנפגין בצורה לא חוקית. אני חושב שזה לא מכבד את המפגינים ולא את הציבור. מה שראינו זה לא מחאה עממית אלא מסכת מתוכננת של הפרות חוק, שנועדו להעלות את הנושא על סדר היום. לדעתי, המחיר עבור החברה הישראלית הוא כבד מדי".

המפכ"ל גם שלל בדבריו את הטענות לגבי הפעלת הכוח במהלך ההפגנות. "מאשימים אותנו שגילינו כוחנות יתר בכך שלא אפשרנו את הקמת האוהלים, אבל אין דבר מופרך מזה. המשטרה לא השתנתה והמדיניות לא השתנתה. אנחנו נעשה הכול כדי שההפגנות יתקיימו גם הקיץ ונאבטח אותן. חופש ההפגנה הוא חובתנו".

מפגינה מול שוטרים, בהפגנה אמשצילום: תומר אפלבאום

דנינו לא התייחס לאירועי אלימות ספציפיים של השוטרים אבל גם הוא ראה את הסרטונים בהם נראה סגן ניצב יוסי שפרלינג ממחוז תל אביב חונק באכזריות מפגינה. בנוסף ראה דנינו את הסרטון שבו מבקש תת ניצב יורם אוחיון לעצור מפגינה שהואשמה בתקיפתו של אוחיון, ואילו הסרטון מוכיח שהטענות היו חסרות שחר. מבחינת המפכ"ל, הסרטונים מציגים את קציני המשטרה הבכירים במצב של חוסר אמינות כלפי האזרחים. "אני לא מתעלם מהתמונות בעיתונים וברשת, יש שם תמונות קשות. אנחנו גוף שיודע לקבל ביקורת. מה שעשינו מיד לאחר שראינו את התמונות הקמנו צוות פנימי במחוז תל אביב ותפקידו הוא לבדוק התנהלות לא ראויה והפעלת כוח לא ראוי. כשצריך, אנחנו מעבירים את זה למח"ש".

"אני לא רוצה לקלקל לכל המכנים עצמם מנהיגי המחאה", הוסיף המפכ"ל. "אל תשימו את המשטרה בפרונט, אנחנו לא הכתובת שלכם. אתם צריכים אותנו בדיוק כמו שהאזרחים האחרים צריכים אותנו. אנחנו נאפשר את המחאות כל עוד הן יהיו לגיטימיות וכחוק. בואו נחזור לשפיות ולדרך בהם הדברים התנהלו בשנה הקודמת. תשבו איתנו, תתאמו אתנו". המפכ"ל הוסיף כי הנחה את שוטריו לעבוד בתיאום מול המפגינים, אולם לדבריו, "זה קשה כי הם לא משהו ממש מאורגן". להערכתו, אירועים דוגמת אלו שהתרחשו בסוף השבוע האחרון לא יחזרו על עצמם.

סגן ניצב יוסי שפרלינג חונק את מאיה גורקין במהלך ההפגנה בשבת

בשתי הפגנות של המחאה החברתית שנערכו בסוף השבוע האחרון בתל אביב, עצרה המשטרה כ-100 מפגינים. בתחילה, ביום שישי בצהריים, נעצרו 12 פעילים, לאחר שניסו להקים אוהלים בשדרות רוטשילד. המחאה החלה בסביבות 12:00. כעבור שעתיים החלה המשטרה לעצור פעילים, ובהם דפני ליף, תוך שימוש באלימות רבה. ליף נשכבה על המדרכה, והשוטרים גררו אותה לניידת בכוח. במשך כמעט שעתיים הפעילים התעמתו עם השוטרים, חסמו את הכביש תוך פיזור אשפה וזבל, ומנעו את מעבר הניידת בה היא הוחזקה. רק כעבור שעה ארוכה הצליחה הניידת לעבור.

בעקבות המעצרים של יום שישי, התארגנה "הפגנת חירום", שהתפתחה למהומות שכללו חסימות כבישים, הסתערות על בנקים ועימותים עם שוטרים. בתחילה צעדו יותר מ-6,000 מפגינים מכיכר הבימה לרחוב אבן גבירול ומשם צפונה, וקראו "העם דורש צדק חברתי" ו"דמוקרטיה". לטענת המשטרה, המפגינים לא קיבלו אישורים מתאימים. כוחות גדולים של משטרה ויס"מ הגיעו למקום, התעמתו עם מפגינים ועצרו כ-90 מהם.

למחרת התברר כי מרבית העצורים נעצרו בניגוד לחוק האכיפה והמעצרים. בעקבות כך, הם שוחררו ולא הובאו בפני שופט. בסיכומו של עניים הוגשו כתבי אישום רק נגד 14 מהם.

בבוקר יום ראשון, כאשר החלה המשטרה את שלב הלקחים, ניסו השוטרים להבין מדוע פונו עצורים לתחנת המשטרה ללא דו"חות המעצר, ומדוע השוטרים שעצרו את המפגינים לא הגיעו בשלב מאוחר יותר לתחנה כדי למלא את דו"ח המעצר. "היו שוטרים שאמרו להם לחזור חזרה למפגינים, הם אפילו לא ידעו לזהות את האנשים שהם עצרו בשלב מאוחר יותר", סיפר גורם במשטרה. "מבחינת המשטרה ניתן להגיע מאוחר יותר לתחנה ולמלא את הדו"ח, אבל גם זה לא נעשה ואין ספק שזה לא היה צריך להתרחש. זו גם הסיבה ששיחררו את מרבית העצורים", הוסיף הגורם.

יונתן לוי, ממובילי המחאה החברתית, אמר אתמול כי בקרב הפעילים "יש איזו תחושה חזקה מאוד שהמשטרה קיבלה הוראה מהדרגים הכי גבוהים במערכת הפוליטית בישראל שהמחאה לא תתקיים בקיץ הזה". לדבריו, "אנשים הגיעו אמש להפגנה שלווים, רגועים ושמחים - בדיוק כמו בכל אחת ההפגנות שהיו כבר, ונתקלו באלימות חסרת תקדים מצד השוטרים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ