על רקע התגובה למחאה |

מרצ פרשה מהקואליציה בעיריית ת"א

סגנית ראש העיר, מיטל להבי, התפטרה מתפקידה. לדבריה, "חולדאי הפך למוביל מדיניות דיכוי וטירפוד המחאה". העירייה: "צעד ציני לפני הבחירות"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

סיעת מרצ הודיעה היום (שלישי) על פרישתה מהקואליציה של ראש עיריית תל אביב-יפו, רון חולדאי, וסגנית ראש העיר, מיטל להבי, התפטרה מתפקידה. "ראש העירייה רון חולדאי הפך למוביל מדיניות דיכוי וטירפוד המחאה החברתית, בשיתוף עם המשטרה הנשלחת ממניעים פוליטיים", כתבה להבי במכתב ההתפטרות שלה. "בשבועות האחרונים המחאה נוגעת באחד מיסודות הצדק חברתי, והוא עצם הזכות למחות. בסוף השבוע האחרון חצה רון חולדאי קו אדום והפך משליחם של התושבים למשרתו של השלטון המבקש לדכא את המחאה". היום אחר הצהריים יצאה צעדת מחאה מרחבת הבימה לכיוון עיריית תל אביב. חברת המועצה מסיעת מרצ, תמר זנדברג, אמרה כי "חולדאי הפך את עצמו לאויב המחאה. תושבי תל אביב יפו לא דורשים חגיגות מזויפות וריקות אלא צדק חברתי, ואנחנו איתם". לדברי חבר המועצה אחמד משהראוי מסיעת מרצ, "לאורך כל ההיסטוריה תל אביב יפו הובילה את זכות המחאה, ואם זכות זו לא תישמר, תל אביב יפו לא תהיה תל אביב יפו". היום אחר הצהריים יצאה צעדת מחאה מרחבת הבימה לכיוון עיריית תל אביב. 

יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, הודיעה כי היא מגבה את החלטת הסיעה: "בכעס ובשאט נפש ראיתי איך ראש עיר מטעם מפלגת העבודה חובר לנתניהו ומנסה להשתיק את הציבור שדורש צדק חברתי. פקחים מטעמו של חולדאי הפעילו אלימות ברוטאלית ושכחו שבמדינה דמוקרטית, הרחובות והכיכרות לא נועדו רק לאירועים ראוותניים, אלא גם למימוש חופש הביטוי וההפגנה".

מפכ"ל המשטרה, רב ניצב יוחנן דנינו, הגיב הבוקר לאירועים האלימים שאירעו בהפגנה במוצאי שבת בתל אביב. "מה שראינו זו לא מחאה עממית אלא ממש מסכת מתוכננת של הפרות חוק ואלימות", אמר דנינו, "אני לא מתעלם מהתמונות בעיתונים וברשת, יש שם תמונות קשות. אנחנו גוף שיודע לקבל ביקורת. מיד לאחר שראינו את התמונות הקמנו צוות פנימי במחוז תל אביב, שתפקידו הוא לבדוק התנהלות לא ראויה והפעלת כוח לא ראוי. כשצריך, אנחנו מעבירים את זה למח"ש".

מעיריית תל אביב-יפו נמסר בתגובה לפרישת מרצ: "שוב חוזר הריטואל של סיעת מרצ בראשות מיטל להבי, הפורשת כשנה לפני הבחירות. ריטואל זה מעיד על הציניות שבצעד זה, שהינו חלק ממערכת הבחירות המקומית". יש לציין כי הבחירות יתקיימו בעוד כשנה וחצי, בנובמבר 2013.

פרישתה של מרצ באה יממה לאחר שכמאה בני אדם פוצצו אתמול את ישיבת המועצה העירונית, שהיתה אמורה לדון בהצעת סיעת האופוזיציה "עיר לכולנו" להדיח את ראש העיר. לאחר מכן התעמתו עם חברי המועצה מחוץ לבניין העירייה. כמה פעילים לא הורשו להיכנס לישיבת המועצה בטענה כי האולם מלא, כשבפועל היו מקומות פנויים. זמן קצר לאחר תחילת הישיבה, חולדאי כינה את שרון לוזון, חבר המועצה מטעם "עיר לכולנו", "בריוני", והדבר גרר קריאות בוז ושריקות מהקהל שנכח בישיבה. יושבת ראש המועצה, יעל דיין, ביקשה מהמאבטחים להוציא את המוחים מהישיבה, אך הפעילים סרבו לצאת. המפגינים קראו לעבר חולדאי "הוא היה טייס גרוע והוא ראש עיר גרוע".

לנוכח חוסר יכולתם של המאבטחים להשתלט על המתרחש, הישיבה הופסקה מבלי שנידונה הצעת האי-אמון. מחוץ לאולם הישיבות התגודדו כ-150 בני אדם שלא הותר להם להיכנס, וקראו קריאות כמו "הון, שלטון, עולם תחתון" לחברי המועצה שיצאו מן הישיבה. 

חולדאי פרסם אתמול בערוץ היוטיוב של העירייה תגובה רשמית למאורעות האלימים שנצפו בסוף השבוע. ראש העיר אמר בסרטון כי "העיר תל אביב יפו בראשותי היא עיר המחאות והדמוקרטיה", והזכיר את פעולות המחאה שהעירייה אישרה בשנה שעברה בשדרות רוטשילד. 

חולדאי הבהיר בסרטון שהוא מתנגד לגילויי אלימות, הן של המשטרה והן של המפגינים, ומבקש מהמפגינים לחזור לממדים שבהם "ניתן לחיות יחד". "הצענו מקום אחר לאוהלים, במקום שדרות רוטשילד. באנו ואמרנו בואו תדברו איתנו. מי שמדבר איתנו מקבל את האפשרות למחות, ולזה לא זכינו. העיר תל אביב יפו תמשיך ותתמוך בכל מחאה באשר היא, בהתאם לחוק, אנחנו אבל לא יכולים להסכים עם ונדליזם ואלימות – גם מצד שוטר למפגין כפות, אבל גם מצד מפגין ששובר חלון ראווה", אמר חולדאי בסרטון. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ