מתרחבת המחאה נגד אירועי "לילה לבן": 17 גלריות ביטלו השתתפותן

בעקבות האלימות נגד מפגינים בת"א מתארגן אירוע אלטרנטיבי תחת הכותרת "לילה שחור". אתגר קרת: "אין לי חשק לחגוג, ובמיוחד לא באירוע שיזמה העירייה"

רועי צ'יקי ארד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רועי צ'יקי ארד

יוזמת ההתנגדות לאירועי "לילה לבן" בתל אביב מתפשטת כאש בשדה קוצים. לאחר התחלה מהוססת, הכריזו בזו אחר זו 17 גלריות על גינוי האלימות נגד מפגינים, וביטול השתתפותן באירועים. היום הצטרפו בין השאר הגלריות נגא, יאיר וג'ולי אם ליוזמה. ערב הלהקות שתוכנן באוזן-בר בוטל וגם הופעה של להקת ג'ירפות. אירוע הספרות של אתגר קרת, אורלי קסטל בלום ואחרים בספרייה הציבורית במגדל שלום בוטל וגם אירוע ספרותי אחר באוניברסיטת תל אביב. גם אירוע קואליציוני כמו מכתב הפרישה של סגנית ראש העירייה מיטל להבי וסיעת מרצ מהקואליציה של רון חולדאי קושר ללילה הלבן ולאלימות המשטרתית של סוף השבוע. אתר חדש נבנה כדי להציג את כל הביטולים, ומולם, האירועים האלטרנטיביים, השחורים.

"חזרתי ביום שישי מרוטשילד ופרסמתי את הסטטוס 'לשתף פעולה עם הלילה הלבן זה כמו לבעוט לדפני בראש'", מספר האדריכל צבי אלחייני על ההתחלה, "בשבת בבוקר, פניתי למעצבים להב הלוי ואבי בוחבוט שיבנו כרזת פייסבוק. כשאלף אנשים שיתפו אותה, התחלנו לפנות לאנשים כדי שיבטלו. אנשים הרימו גבה. קיבלנו תגובות לא נעימות והמשכנו. הראשונים שביטלו היו גלריה שי אריה. היה רק צריך להצית את הגפרור. קיבלנו הרבה תגובות מוזרות. היו גלריות שיתופיות, שאמרו לי 'אבל הדפסנו הזמנות'. אני לא מבין איך גלריות, שאמורות לשמש אלטרנטיבה לעולם האמנות הבורגני, מאמצות את החשש הדודתי של 'מה יגידו'. יש רגעים שצריך לקום ולבטל. אבל חשוב לציין שעדיין הגלריות הוותיקות והנורא מבוססות, למשל אלון שגב, זומר, גבעון ודביר, לא ביוזמה". כשניסיתי לשמוע את דעת המתנגדים, למשל אירית זומר מגלריה זומר, אחת הגלריות המרכזיות בתל אביב, הודיעה כי גם היא בפנים, לפחות מבחינה מוסרית: "לא החלטנו סופית, אבל אנחנו שוקלים להצטרף למחאה. הסיבה שאנחנו שוקלים היא שהודענו על שיח גלריה עם עדי נס, והרבה אנשים לא יידעו על הביטול. ברמה העקרונית, אנחנו משתתפים במחאה".

"אתמול נראה שביטול הלילה הלבן הוא חלום רחוק, עכשיו אני יכול לחשוב על כרזת 'הכל בוטל', אומר אלחייני, "צעד המחאה הזה הוא חלק מהתפרקות תפישת העיר הלבנה. ההתנגדות קשורה לתחושת הגועל מהמנגנון של חולדאי, וחגיגות הלילה הלבן שהן עלי התאנה שלו. קורים דברים סמליים. בניין העירייה אמור להגן על אזרחים בזמן סכנה. חולדאי הפך אותו לבית מעצר שמכנס אזרחים שעוצרים אותם בהפגנות".

הפגנה בתל אביב, ביום שישי האחרוןצילום: אלון רון

אריה פרנקו מגלריה שי אריה, הראשונה להיכנס למאבק, אומר שזה היה צעד טבעי. "לא חשבתי פעמיים, חטפתי מכות ביום שישי ופעלתי לגמרי מתוך השוק. אמרו לי, 'לא כדאי לך, קונים ממך'", מספר פרנקו, "'תיזהר, שמור על התחת'. אתה הרי יודע מה הגלריות הגדולות חושבות. הן פשוט חולות כסף. אני אומר, אז השקעת 5,000 שקל. אין פה בכלל דיון, יש פה עמדה. אם חולדאי היה מגנה ומצר על האלימות, עם כל האנטי, הייתי פותח את הגלריה. אבל חולדאי מסלף את העובדות. הוא טוען שהאלימות היתה מצד המפגינים. בתור מי שהטיף שנים לדור הצעיר ואומר שהם יושבים על הכיסאות, אני גאה בדור הצעיר הזה שמפגין".

אתגר קרת, שהיה אמור להופיע יחד עם אורלי קסטל-בלום, דב אלפון, אלכס אפשטיין ויהלי סובול בספרייה במגדל שלום, מספר כי היה מבטל את הופעתו בלי קשר ליוזמת ההתנגדות. "מקומם אותי שקוראים לביטול שלנו חרם. אנחנו לא מחרימים אף אחד, אנחנו גרים ומופיעים בתל אביב, אבל מה שקרה בתל אביב מצער ומערער”, הוא אומר. לדבריו, "אין מה לחגוג, במיוחד לא אירועים שמארגנת עירייה, האחראית על התערבות המשטרה בשישי. יום אחד אנשי העירייה אלימים כלפי אנשים שאני מכיר ויום אחר אני אמור להשתתף בחגיגה שהם יוזמים. פעלתי מתוך תחושה פנימית. כשפניתי לדב אלפון וסיפרתי לו, הוא אמר שכבר קיימת יוזמה כזו. הייתי גם מבטל בערב פיגוע או אם האנדרטה של תומרקין היתה נופלת ומוחצת 20 אנשים. קרה דבר חמור, אין לי חשק לחגוג ובמיוחד לא באירוע שיזמו אנשים שאחראים, ולו רק חלקית, למעגל האלימות הזה".

גם לגלעד כהנא מלהקת ג'ירפות, ביטול ההשתתפות נראה טבעי, ולא קשור בלחץ הציבורי: "זה נולד בצורה פשוטה. היינו במחאה ברוטשילד בשישי. היה מצב טעון מול השוטרים, אבל זה עדיין הזכיר מחאה במדינה דמוקרטית. ולפתע המצב השתנה לפאזה אפלה ואלימה בצורה בלתי נתפשת. נשארה לנו שריטה. נוצרו שני עמים, עם אחד, של שוטרים ופקחים, שבא למגר עם אחר. המשטרה לא פעלה כי איבדה את קור הרוח, זה בא כפקודה. פשוט קטפו את האנשים. ובסוף העירייה הודיעה שהיא מצטערת על התנהגות המוחים כלפי הפקחים. הייתי שם. ראיתי משהו אחר בתכלית, אני לא יכול לשתוק. בדרך כלל על הבמה אנחנו מדברים על פוליטיקה, אומרים את דעתנו. ביום כזה, להגיד את דעתנו זה לא מספיק". עם זאת, לכהנא אין טענות לאמנים שיופיעו. "אני לא מנסה לשכנע. למעשה, אם לא הייתי רואה את זה, הייתי פשוט מדבר על האלימות מהבמה. הביטול הוא משהו שלא טיפוסי לנו. אנחנו רוצים שהקיץ הזה לא יהפוך לקיץ של דם. צריך למנוע את הלילה האדום".

במקביל לביטולים, מתקיימות שלל יוזמות "לילה שחור". המסיבה הראשונה שנקבעה היתה בשכונת שפירא. מסיבת "לילה שחור" נוספת תתקיים בנווה שאנן ובה ישתתפו אופיר טובול ואורטל בן דיין. בשדרות בן ציון וברחוב קינג ג'ורג' יתקיים לצד הפגנה מעגל דיבור בנושא מהפכה, וכן קיימת יוזמה למלא את רוטשילד באוהלים בלילה הזה ולנצל את המוני המשתתפים להגנה מפני המשטרה ויוזמה לארגן מסיבת פיג'מות המונית בכיכר רבין שבמסגרתה מוחים יגיעו עם שקי שינה לכיכר.

אירוע "לילה שחור" הראשון, בשכונת שפירא, נקבע עוד לפני האירועים החברתיים במוצאי שבת וגילויי האלימות. הוא נולד כמחאה על כך שלטענת מארגניו אין די אירועים בשכונה בזמן החגיגות. "כספי הארנונה שלנו מממנים שיפוצים גרנדיוזים בתיאטרון הבימה, בזמן שהמוסד הציבורי המרכזי בדרום ת"א זה בית המעצר אבו-כביר", כותבים המארגנים בדף האירוע. "אם מתעלמים מאתנו ב'עיר הלבנה', אין לנו ברירה אלא לארגן את החגיגות שלנו בכוחות עצמנו". אחת מיוזמי האירוע, ליהי עמרם, חיילת משוחררת בת 21, מספרת שהיוזמה התחילה בישיבה שגרתית בשכונה: "דיברנו על זה שאין שום דבר אטרקטיבי בדרום, מזניחים אותנו 60 שנה. חשבנו שאם העירייה לא עושה לנו, הקהילה תעשה בשביל הקהילה. ראש העיר שלנו צריך להתעורר". באירוע בשכונת שפירא, יתקיימו הופעות חיות של אמין סעיד, ראפ מחאה של הזמר נצי נץ ועוד.

מעיריית תל אביב נמסר בתגובה: "בלילה הלבן יתקיימו מאות אירועים כסדרם. זאת פרט לשלושה אירועים, האחד בספרייה, השני באוזן-בר והשלישי בבית קפה, וכן במספר גלריות בודדות. 'לילה לבן' מאגד מאות אירועי תרבות, מוסיקה ואמנות, רובם ללא עלות ובמסגרתו ניתן לצפות חינם בהופעות של בכירי האמנים בישראל". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ