סמי סמוחה: "להרבה אשכנזים קשה להתמודד עם גזענות"

תגובות מעורבות לסמי מיכאל, שכינה את ישראל המדינה הגזענית בעולם; חוקרת הספרות ניצה בן דב: נאום גזעני מלא שנאה. אולי זו היתה טעות להביאו

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל

דבריו של הסופר סמי מיכאל, שמתח אתמול (שני) ביקורת חריפה על הגזענות העדתית והשמאל בישראל, עוררו דיון חריף בקרב אנשי רוח ואקדמיה. מיכאל אמר בכנס באוניברסיטת חיפה כי "התרבות בישראל מורעלת לא פחות מהזרמים הקיצוניים באיסלאם", יצא נגד גזענות עדתית, וביקר את "השמאל שהמשיך במדיניות הגזענית עד התאבדותו והפיכתו לכת אליטיסטית בחברה הישראלית".

הדברים נאמרו בכנס בינלאומי על לימודי ישראל ובקהל נכחו אקדמאים מהארץ ומהעולם. הפרופ' גור אלרואי, מארגן הכנס וראש בית הספר להיסטוריה באוניברסיטת חיפה, הביע תמיכה בדברים, אך סיפר שבעקבותיהם הגיעו תגובות רבות שהביעו מורת רוח. "סמי מיכאל שם מראה והיו אנשים שלא אהבו לראות את מה שמשתקף", אמר, "זה היה ניתוח יוצא מן הכלל של החברה הישראלית ואף אחד לא יצא נקי מהניתוח הזה, לא השמאל הסלוני ולא הימין הפשיסטי ולא החרדים". אלרואי הוסיף: "סיפרתי לפעילת שמאל ידועה, ח"כ לשעבר, שהנאום של מיכאל הגיע אליי יומיים קודם לכן. היא שאלה מדוע לא מחקתי כמה שורות. על זה בדיוק סמי מיכאל דיבר".

גם דברי הסופר שלפיהם היה מעדיף להגר מישראל עוררו תרעומת. חוקרת הספרות, הפרופ' ניצה בן דב, שחקרה, בין השאר, את ספריו של מיכאל, אמרה כי "זה היה נאום גזעני, מלא שנאה ומלא חוסר איזון. הדברים שלו היו מתנשאים והם הביכו וקוממו אותי. שלושה אנשים ניגשו אליי ואמרו שזה הנאום האנטי-ישראלי שהם שמעו מעולם. אולי זו היתה טעות להביא אותו לכנס הזה, עם הקהל הזה. אני שמחתי בשבילו כי כיבדו אותו. כל השנים הוא קיבל כל כך הרבה כיבודים והוא עדיין מרגיש מקופח".

צילום של סמי מיכאל
סמי מיכאלצילום: דניאל צ'צ'יק

הסוציולוג והפרופ' סמי סמוחה, סבור מנגד כי הביקורת על הדברים אינה מוצדקת. "הקהל היה מורכב מאשכנזים חילונים וקשה להם מאוד עם הנושא, כי לא מדברים על זה, אפילו שיש גזענות והרבה מהם חושבים שאין". לדבריו, "אמרו שלא היה צריך להביא אותו, וזה לא בסדר. איפה הפתיחות? אני חושב שהוועדה המארגנת עשתה החלטה נבונה... הביאו סופר שביטא את תפישת העולם שלו".

סמוחה אמר עוד כי הביקורת על השמאל מוצדקת: "השמאל בישראל הוא שמאל פוליטי והוא לא שמאל חברתי. גם היום יש לו בעיה, הוא רוצה להתחבר לסוציאל דמוקרטיה אבל יש לו בעיה לחבר את זה לבעיה הפלסטינית".

יושבת ראש מרצ, זהבה גלאון, אמרה בתגובה כי "חלק מהביקורת של מיכאל על השמאל, השמאל הרוויח ביושר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ