ועדת פלסנר החליטה: חרדים יוכלו לדחות את גיוסם עד גיל 23

נתניהו פועל למתן החלטות הוועדה, הצפויה להמליץ על הקמת 7 מסלולי שירות בצה"ל לחרדים ולאפשר גם שירות במשטרה, בשב"ס ובמשרד לביטחון הפנים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נפגש אמש (שלישי) עם יו"ר וועדת קש"ב, ח"כ יוחנן פלסנר, לקראת גיבוש המתווה לחוק הגיוס, שיוצג בימים הקרובים. נתניהו פועל בימים האחרונים למתן את מסקנות הוועדה, כך שהסיעות החרדיות בקואליציה יוכלו "לבלוע" אותן ולא יפרשו מהממשלה. גורמים בקואליציה אמרו היום שנתניהו מוטרד מהכוונה להטיל סנקציות כספיות על ישיבות שלא ישלחו תלמידי ישיבה למסלולים שאותם תגבש הוועדה. לא מדובר בפגישה ראשונה בין השניים.

הפגישה הסתיימה ללא הישגים, והשניים קבעו להיפגש שוב היום. מוקדם יותר, נפגש נתניהו עם ראשי הסיעות החרדיות ושמע את הסתייגויותיהם מהמתווה המתגבש.

בכנסת שוררת דריכות לקראת פרסום מתווה החוק. הסיעות החרדיות, שהבהירו שלא יסכימו שיטילו על ציבור החרדי מכסות גיוס, עשויות לפרוש מהקואליציה. אלא שבסיעת ש"ס היה מי שהביע ספק אם פרישה בשלב זה, למעלה משנה לפני הבחירות, תועיל למפלגה או תפגע בה.

עצרת מחאה נגד גיוס חרדים בירושלים, השבועצילום: שירן גרנות

בתוך כך, ועדת פלסנר הכריעה כי חרדים יקבלו דחיית שירות עד גיל 23 – ורק לאחר מכן יחויבו להתגייס לשורות הצבא, לשירות אזרחי, או שיקבלו פטור גורף, זאת על פי סיכום שאליו הגיעה הוועדה ברוב מוחלט. יואב קיש, נציג הציבור בוועדה, הביע התנגדות לכך, ונקבע כי הוא יכתוב דעת מיעוט, כחלק מפרסום הדו"ח הסופי של הוועדה לקידום השילוב בשירות והשוויון בנטל (קש"ב), שצפוי להתרחש בימים הקרובים.

לפי תוכנית הוועדה, יגיעו כל החרדים, בדומה למועמדים לשירות ביטחון (מלש"בים) מן המניין, לבקו"ם מיוחד שייבנה עבורם. שם, יוכלו בני הנוער החרדים, הנמצאים לקראת גיל 18, להיחשף לאפשרויות השירות המתאימות בעבורם בתוך הצבא. לפי התוכנית, ייפתחו לפחות שבעה מסלולי שירות חדשים, בהם מסלול קרבי, טכנולוגי ובהמשך מסלול שירות אזרחי. בנוסף, צה"ל צפוי להקים, בעקבות החוק, לפחות שני גדודים לוחמים הומוגנים נוספים שיצטרפו לגדוד הנח"ל החרדי הפועל כיום.

גורמים בוועדת פלסנר אמרו כי השאיפה היא שמספר גבוה יחסית של בני נוער חרדים, כ-20% מבני ה-18, יתגייסו בסופו של יום למסגרות הלוחמות. בנוסף לכך, יוכלו החרדים להתגייס גם למשטרה, למשרד לביטחון הפנים, ולשירות בתי הסוהר – על חשבון מכסות קיימות של חיילים בשירות חובה, במה שמכונה שירות אזרחי-ביטחוני. עם זאת, זכות הבחירה בדחיית השירות בשנה תעמוד בפני הצעיר החרדי עצמו. דחיית השירות לא תבוצע באופן אוטומטי, ופעם בשנה יגיעו החרדים דחויי השירות לאותו בקו"ם חרדי, שם יוצעו בעבורם המסגרות השונות לשירות. לאחר חמש שנות דחיית שירות, יחויבו החרדים להתגייס – בין אם לצה"ל ובין אם לשירות אזרחי, או שיקבלו פטור משירות, לפי הכללים המנוסחים.

על פי מודלים שהוצגו לוועדה עד כה, ובראשם זה של משרד האוצר, שפורסם בשבוע שעבר ב"הארץ", רק כ-20% מתלמידי הישיבות החרדים מכל מחזור גיוס יוכלו ליהנות ממעמד של מתמידים ולדחות את שירותם יותר מארבע-חמש שנים. פירושו של דבר הוא שבהנחה שהחוק יחוקק - כאשר הוא ייכנס לתוקפו המלא, בעוד שנים אחדות, יהנו רק 1,500 מבין 7,500 בחורים ואברכים חרדים, ממעמד של מתמידים, שיוכלו לדחות את שירותם מעבר לגיל 23-22, ואילו השאר יקבלו צווי גיוס וצפויים להיפגע כלכלית אם לא יתגייסו או יצהירו על גיוסם.

בועז נול, מאנשי "מאהל הפראיירים" שהוקם הבוקר מחדש מסר בתגובה כי אנשיו "חוששים שוועדת פלסנר הופכת להיות מהבטחה גדולה והזדמנות ענקית, למעשה הונאה של הציבור. אף חרדי בגיל 23 ועם שני ילדים לא יתגייס לצבא, וגם לצה"ל אין מה לעשות איתו, כי זה יעלה מיליארדים". לדבריו, "הפתרון היחיד של ראש הממשלה, שהבטיח לי אותו והסתכל לי בלבן בעיניים, זה חוק שירות לכל, לפיו כל אזרח בגיל 18 ישרת או שירות צבאי או שירות אזרחי".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ