זמן התגובה של כבאית בישראל ארוך ב-10 דקות מבמערב

נתונים שהוצגו היום בכנסת חושפים את הפערים בין ישראל למקובל במערב. בעוד הממוצע הוא תחנת כיבוי לכל 30 אלף בני אדם, בישראל - לכל 75 אלף

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

נתונים שהוצגו היום (רביעי) בוועדת הפנים של הכנסת חושפים את הפערים הגדולים בין מערך הכיבוי בישראל למקבילים אליו בעולם המערבי. לפי נתונים שנאספו במשרד לביטחון הפנים והוצגו בדיון, בעוד שזמן התגובה הממוצע לשריפה של כוחות כיבוי בעולם המערבי עומד על 10-7 דקות, בישראל כוחות הכיבוי מסוגלים לתת מענה רק אחרי כ-17 דקות. זאת, על אף שאין הבדל מהותי בין ישראל ומדינות אחרות בעולם בהיקף השריפות (כ-3 שריפות בשנה לכל 1000 בני אדם).

על פי הנתונים, בעוד שבממוצע, במדינות המערב מוקמת תחנת כיבוי לכל 30 אלף נפש, בישראל כל תחנה חולשת על 75 אלף תושבים. ניידת הכיבוי הראשונה שמגיעה לשריפה בארץ כוללת שני לוחמי אש בלבד, לעומת ניידות בעולם המערבי הכוללות מפקד וארבעה לוחמים. בנוסף, גם כעת לאחר הקצאת המשאבים לכיבוי, מצבת הכבאיות בישראל כוללת 70 כלי רכב מבצעיים בני 20 שנה ומעלה. 14 מבין הניידות הפעילות בישראל נרכשו בין השנים 1979-1971. לשירותי הכיבוי בכל רחבי ישראל יש 301 כלים מבצעיים בלבד, וכרבע מן הכבאים בישראל בני 67-45.

השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ' אמר הבוקר בדיון, שעסק במצבו של מערך הכבאות, כי מתוך 300 מיליון שקלים שהובטחו למערך השנה, התקבלו רק 40 מיליון שקלים. אהרונוביץ' הוסיף שעד כה הושקעו במערך כ-400 מיליון שקלים. בדו"ח מבקר המדינה על אסון הכרמל נמתחה ביקורת חריפה על שר האוצר יובל שטייניץ, שהתנה העברת כספים למערך הכיבוי בביצוע רפורמות.

השריפה בירושלים, אתמולצילום: אמיל סלמן

אהרונוביץ' התייחס בדבריו לחוק הכיבוי החדש שמטרתו לשנות את מבנה מערך הכיבוי בישראל, ולפיו תחנות הכיבוי לא יהיו כפופות יותר לעיריות ולמועצות האזוריות אלא לנציב כבאות אחד. "כשהתחיל תהליך הרפורמה אחרי האסון הקשה בכרמל התקבלה החלטת ממשלה, החוק כבר אושר בקריאה ראשונה, עבר לוועדות", אמר אהרונוביץ'.

"אמרתי שלא אתן שתהיה פגיעה בלוחמי האש", הוסיף. "כולנו מעורבים, אני, המנכ"ל, המנכ"ל הקודם. הצגתי את הנושא לראש הממשלה, הפערים גדולים עדיין: היינו אמורים לקבל השנה 300 מיליון, קיבלנו 40. בסך הכל הושקעו עד כה כ- 400 מיליון שקלים. חייבים לעשות ולתקן ומהר אסור שנחזור למצב שהיה לפני אסון הכרמל".

אהרונוביץ' גם התייחס לשריפות שפרצו אתמול סמוך לירושלים: "אתמול היתה שריפה שיכולה היתה להתפתח לאירוע גדול ומשמעותי, הנסיבות בבדיקה אך נראה כי מדובר בהצתה. ראינו את לוחמי האש, השוטרים, מד"א, מפקדים ושליטה טובה, ככה הייתי רוצה לראות טיפול בשריפות במדינת ישראל".

אתמול אחר הצהריים פרצו שתי שריפות גדולות בכניסה לירושלים, אחת מהן סמוך לסיבוב מוצא שליד מבשרת ציון, והשנייה בקיבוץ מעלה החמישה. 48 צוותי כיבוי הוזנקו לאזור תוך שהם נעזרים בצוותי קק"ל ושישה מטוסים קלים. כביש תל אביב-ירושלים נסגר לתנועה בשני הכיוונים בגלל עשן כבד. כעבור יותר משעתיים, הודיעה המשטרה כי הושגה שליטה על שני מוקדי האש. ממד"א נמסר כי ארבעה בני אדם נפגעו קל משאיפת עשן. מפקד שירותי הכבאות, רב טפסר שחר איילון, אמר לאחר החזרה לשגרה כי בשני המקרים קיים חשד כבד להצתה.

לפני שבוע פורסם דו"ח מבקר המדינה על השריפה בכרמל. הדו"ח הטיל "אחריות מיוחדת" על שר הפנים אלי ישי ושר האוצר יובל שטייניץ, ואחריות כוללת על ראש הממשלה בנימין נתניהו וכן על אהרונוביץ'.

בפרק על אחריות גורמי הממשלה ושריה, את עיקר חיצי הביקורת סופג אלי ישי, מתוקף תפקידו כממונה על מערך הכיבוי וההצלה. ישי, קובע המבקר, אכן נקט בפעולות כדי לפתור חלק מהבעיות הנוגעות לבניין הכוח של מערך הכבאות, אולם הוא התמקד אך ורק בדרישה להשגת המשאבים לגיוס כוח אדם ולהצטיידות בסכומים של מאות מליוני שקלים. לינדנשטראוס כתב בדו"ח כי הפתרון אותו אימץ ישי הוא בבחינת "הכל או לא כלום".

את אחריותו של שטייניץ על פי דו"ח המבקר אפשר לתמצת בכך שהוא התנה הקצאת תקציבים למערך הכיבוי ברפורמה עמוקה. המבקר דחה את טענותיו של שטייניץ שעלו בכתב ובעל פה בפני צוות הבדיקה, כי כשר האוצר הוא האחראי הבלעדי לשמור על המסגרת התקציבית והכלכלית כנגד דרישות ולחצים המופנים מכל עבר, מוצדקות ככל שתהיינה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ