סיפוח מדופלם: שעת המבחן של המועצה להשכלה גבוהה

ביום בו תוקם באריאל אוניברסיטה, האקדמיה הישראלית כולה תלבש מדי צבא, תמשח את פרצופה בחאקי, ותאשר דברי מבקריה - שהיא משת"פית של הכיבוש

יוסי שריד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי שריד

למועצה להשכלה גבוהה צפוי בימים הקרובים מבחן קשה: היא יכולה לעבור אותו בהצלחה או שתרכין ראשה בהכנעה, תרצה את דין הממשלה, ותעשה את רצונה הפוליטי. המועצה להשכלה גבוהה עלולה להתגלות תוך שבועיים כמועצה נמוכה מאוד.

שר החינוך, גדעון סער, ושר האוצר, יובל שטייניץ, עושים במקרה זה יד אחת במעל. פתאום נתגלו באוצר עודפי תקציב פנויים – סכומי עתק להשקיעם באוניברסיטה נוספת ומיותרת, שלא נמצאו קודם כדי להשקיע בשבע האוניברסיטאות הקיימות, שאך בדוחק שרדו עשר שנים של יובש, והן מתאוששות עכשיו בקושי.

איני מכיר איש אקדמיה בישראל התומך ביוזמת נתניהו-סער-שטייניץ, אף לא אחד. כל התומכים הם בעלי עניין, הקשורים במישרין או בעקיפין ל"מרכז האוניברסיטאי אריאל", או שהם חברי "מל"ג יו"ש" שמתמנים על ידי קצין צה"ל, הלא הוא אלוף פיקוד המרכז. כך תתלבש לה האקדמיה הישראלית כולה במדי צבא, תמשח את פרצופה בצבע חאקי, ותאשר את דבר המקטרגים עליה, שהיא משת"פית של שלטון הכיבוש. וכל מי שיישב אתה יחד, במסגרת אחת, בוועד ראשי האוניברסיטאות, לדוגמה, יהיה גם הוא נגוע, גם הוא יהיה במוחרמים. ימים טובים צפויים למנדי ישראל והאקדמיה שלה באשר הם, שיחככו כפות ידיים בסיפוק לאיד. מעניין יהיה להיווכח אם כל השותפים לקואליציה – מאהוד ברק ועד לשאול מופז – יתמכו גם הם כאיש אחד במהלך האנטי ציוני הזה. האם מישהו מוכן להמר על עמדתם?

צילום: אלכס ליבק

כל חוות הדעת מלמדות שאין לישראל צורך אמיתי באוניברסיטת מחקר נוספת. מספר המוסדות הגבוהים ופריסתם מספקים את הצרכים. אך אפילו נתגלה לפתע צורך בלתי מוכר, למה דווקא שם, בשטחים? כמי שכיהן בעבר כיו"ר המועצה להשכלה גבוהה, אני רשאי לחוות גם את דעתי, שאין שום הצדקה עניינית להעדיף את מכללת אריאל הבינונית על פני מכללות טובות בשאר חלקי הארץ. אלא אם חולל הזמן שחלף מאז כהונתי פלאים, שלא הצלחנו להבחין בהם. גם ל"מרכז האוניברסיטאי", אותה הגדרה ייחודית ומתחכמת, לא הייתה הצדקה בשעתה.

בצפון הארץ ממוקמות לא פחות משש מכללות – בתל-חי, בצפת, בעמק הירדן, בעמק יזרעאל, בכרמיאל וליד עכו – בחלקן מצוינות יותר ובחלקן פחות. הן משוועות שנים רבות לאיחוד ביניהן, לקום כאוניברסיטה אחת גדולה תחת אותה קורת גג. אך ללא הועיל. מבוקשן לא ניתן להן חרף כל ההשתדלויות. מי לא התחייב בתורו לעזור להן במאמציהן? אפילו נשיא המדינה, שמעון פרס, הבטיח כמנהגו להטות שכם. הגליל והעמקים היו ונותרו חשוכי אוניברסיטה, והמשרד לפיתוח הנגב והגליל אינו תובע את קיפוחם. הרי גם סילבן שלום צריך להיבחר לכנסת במקום מכובד.

אוניברסיטה מחקרית באריאל תהיה גולת הכותרת לסיפוח דוהר, שסותם את הגולל על "המדינה היהודית", וסולל את הדרך למדינה הדו-לאומית, יהודית-פלסטינית. מחקרים מעניינים עוד ייערכו באוניברסיטת אריאל על לידתה של מדינת העם היהודי, על התפתחותה המופלאה, עד לאובדנה.

כל ראשי האוניברסיטאות מתנגדים בתוקף, אך איש לא טרח לקיים אתם דיון מוקדם, בוודאי לא שר החינוך; מה הם מבינים? למעלה מאלף אנשי אקדמיה, לרבות שמונה-עשר חתנים וכלות פרס ישראל, כבר חתמו על עצומה השוללת מכל וכל את האתנן שהממשלה מתכוונת לתת לארץ-ישראל השלמה. אבל לגדעון סער ממש לא איכפת, הוא בשלו. המתנחלים ותומכיהם במרכז הליכוד הם לבדם מעניינים אותו – עתידו הפוליטי של השר תלוי בהם – ומי יודע, אולי פייגלין בעצמו עתיד להתמנות ליושב ראש חבר הנאמנים; ואולי תקום לאוניברסיטה החדשה שלוחה בשכונת האולפנה המנוסרת?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ