עמוס הראל
גילי כהן

הממשלה עשויה להיקלע למשבר קואליציוני חמור עקב מסקנות ועדת פלסנר, הבוחנת הסדר חליפי לגיוס החרדים. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נועד שלשום עם ראש הוועדה, ח"כ יוחנן פלסנר (קדימה), לשיחה שחשפה את עומק הפער בין עמדת נתניהו לעמדתם המסתמנת של רוב חברי הוועדה. בתקופה הקרובה ינסה נתניהו לתמרן בין עמדת המפלגות החרדיות, מחד, לעמדת חלק ניכר מהחברים החילוניים בקואליציה שלו, מאידך, כשברקע מתקתק מטען הנפץ שהניח בג"ץ לפתחו, בהחלטה לפסול את המשך תחולת חוק טל מעבר לסוף חודש יולי.

בדיון שערכה היום סיעת קדימה בנושא חוק טל אמר פלסנר כי "יש מחלוקת על נושא הסנקציות האישיות. החרדים נעמדים על הרגליים האחוריות אבל גם אנחנו צריכים לעמוד על הרגליים האחוריות כדי למנוע את התרסקות מודל צבא העם". לדברי פלסנר, "על עקרון זה לא נתפשר".

ועדת פלסנר אמורה להגיש את המלצותיה עד אמצע השבוע הבא. לפחות כרגע, המפלגות החרדיות נוקטות קו סרבני נוקשה כלפי רוב ההצעות שבהן דנה הוועדה. רבנים חרדים בולטים הכריזו על כמה מההמלצות המתגבשות כעל "ייהרג ובל יעבור". מנגד, סיעות מרכזיות בקואליציית נתניהו – קדימה, ישראל ביתנו ובמידת מה גם העצמאות – תומכות בהנהגת מודל גיוס חדש, מרחיק לכת. בפגישה שלשום עם פלסנר, שבה נטל חלק גם ממלא מקום ראש הממשלה ויו"ר קדימה, שאול מופז, ניסה נתניהו להגיע לפשרה שתהיה מקובלת על החרדים. הפערים כעת נראים כמעט בלתי ניתנים לגישור.

שניים מהמרכיבים הקריטיים בעמדת הרוב בוועדה נוגעים למכסות ולסנקציות. פלסנר מבקש לקבוע מכסה קשוחה, שתקבע כי מספר תלמידי הישיבה, "העילויים בתורה" שיזכו לקבל פטור מוחלט משירות, לא יעלה על 1,500 בשנה (מדובר כעת על כ-20% מהחרדים בשנתון, אולם לנוכח העלייה הדמוגרפית במספר החרדים, שיעור מקבלי הפטור צפוי לרדת לכ-12% מהחרדים בתוך כעשור). נתניהו תומך בגישת החרדים, שמדברת על הצבת יעדים מספריים "רכים" להגברת הגיוס, בלא קביעה נוקשה של מספר מקבלי הפטורים.

באשר לסנקציות, פלסנר מציע מערכת משולבת, מורכבת, שתכלול סנקציות אישיות, קהילתיות ומוסדיות. ברמה האישית, בשיטה שהועתקה ממודל גיוס החובה הנקוט בשווייץ, חרדי שלא יתגייס עד גיל 23 ולא יהיה כלול במכסת העילויים, יצטרך להחזיר למדינה את סכום התמיכה שקיבל בחמש השנים הקודמות, בתוספת קנס.
מדובר בנתון שעשוי להגיע להחזר בסכום של כ-90 אלף שקל לאדם. בנוסף, ייפגעו זכויותיו של חרדי המסרב להתגייס להקלות בארנונה ובביטוח הלאומי ולהטבות דיור. המטרה היא שה"מקלות" המאיימים הללו יעודדו חרדים לבחור בגיוס. בד בבד יוצעו "גזרים", בדמות הטבות כלכליות, למתגייסים.

פלסנר מציע גם סנקציות קהילתיות (תקציב התמיכה הכולל לישיבות החרדיות יהיה תלוי בעמידה במכסות הגיוס שנקבעו מראש) וסנקציות מוסדיות (ישיבה שתלמידיה משתמטים מגיוס תיענש בקיזוז התמיכה מהמדינה). כיום, התמריץ לישיבות פועל בכיוון ההפוך למטרתה המוצהרת של המדינה: כיוון שישיבות מקבלות תמיכה לפי מספר תלמידיהן, יש להן אינטרס לנפח את הרשימות באמצעות תלמידים פיקטיביים, שבפועל אינם מתייצבים ללימודים.

ח"כ יוחנן פלסנר ופעילים מפורום לשוויון בנטל בכניסה לישיבת מועצת קדימה בפתח תקווה צילום: מוטי מילרוד

בפועל, התלמיד והישיבה מקבלים שניהם סיוע ולכן לשניהם עניין בשימור המצב הקיים. על-פי הצעת פלסנר, תלמיד פיקטיבי גם צפוי לדין פלילי על הגשת תצהיר כוזב.
"אם כל הדברים האלו יתממשו, בגיל 22 לא נצטרך להגיע לסנקציות אישיות", אמר היום פלסנר בעת ישיבת מועצת קדימה. "מכיוון שרוצים כמויות גדולות (של מתגייסים, ג"כ) מבחינה מעשית וחוקתית, החובה בסוף היא של הפרט, שקיבל דחייה מהמדינה, זאת אומר שבגיל 22 אם אתה לא חלק מקבוצת העילויים המצומצמת, שתיקבע במספרים מוחלטים – אתה חייב להתגייס – אם לא אתה חשוף לסנקציות אישיות כלכליות. זה תמצית הפתרון" אמר פלסנר. "בלי זה אף אדם לא יכול להבטיח עמידה ביעדי גיוס משמעותייים שיאפשרו לאחר מכן השתלבות בעולם התעסוקה".


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ