יאיר אטינגר
עמוס הראל
גילי כהן

ראש הממשלה בנימין נתניהו דרש אתמול משרי ש"ס להגמיש עמדות במתווה המסתמן בוועדה לבחינת השוויון בנטל ודרש מהם להציע חלופות לאלה המתגבשות בוועדה שאותה הם מחרימים. השרים אלי ישי ואריאל אטיאס התחייבו בפניו כי יחזרו אליו בהקדם עם חלופות, כחלק ממה שמוגדר במערכת הפוליטית החרדית "התפכחות" ראשונה של הסיעות החרדיות לגבי הנעשה בוועדה, בראשות ח"כ יוחנן פלסנר מקדימה.

לקראת פרסום מסקנות הוועדה, המתוכנן לשבוע הבא למרות האטה בעבודתה, הנציגים החרדים קיימו ביומיים האחרונים פגישות ושיחות טלפון מרתוניות עם ראש הממשלה נתניהו כדי למזער נזקים לעולם הישיבות. הפגישות הללו לא הניבו תוצאות עד כה, ומשתתפיהן תיארו דווקא מגמה של הקשחת עמדות.

הח"כים מדגל התורה יעקב ליצמן ומשה גפני אמרו שלשום לנתניהו כי לא יסכימו בשום אופן לקבל מכסות למספר האברכים שיזכו לדחיית שירות מעבר לגיל 23-22, ולא יקבלו שום סנקציות, אישיות, מוסדיות או קהילתיות - שלוש קטגוריות שבהן תומכים רוב חברי הוועדה. ביהדות התורה כבר יש מי שמטיף לפרוש מהקואליציה כבר כעת, קו שמוביל נכון לעכשיו הח"כ לשעבר מאיר פרוש דרך עיתונו "המבשר".

  נתניהו, מכל מקום, משליך את יהבו על ש"ס, ואמר אתמול לנציגיה כי הוא חותר לנוסחת פשרה שתשאיר אותם בקואליציה, לצד קדימה וישראל ביתנו. ישי ואטיאס הבהירו, כמו עמיתיהם האשכנזים, כי הם דוחים מכל וכל הטלת מכסות על מספר האברכים שיזכו בפטורים מעבר לגיל 23, וזאת בכפוף להגדרתם כ"מתמידים". הם גם אמרו לו כי לא ייתנו יד לרעיון לפגוע אישית בהטבות ובתשלומי העברה אישיים.

  נתניהוצילום: רויטרס
  אלי ישיצילום: אוליבייה פיטוסי

  התחום היחיד שבו הסתמנה בפגישה אתמול התגמשות חרדית, נוגעת לתקציב הכולל של עולם הישיבות בהתאם למספר התלמידים ש"יופרשו" לשירות הצבאי והאזרחי. שלשום נפגש נתניהו עם פלסנר ואתמול גם עם יו"ר מפלגתו השר מופז, בניסיון להפציר בהם לוותר על הדרישה לסנקציות לסוגיהן ועל המכסות, לחץ שגורם מרירות רבה בקרב חלק מאנשי הוועדה.

  יו"ר הוועדה, יוחנן פלסנר, הסביר אתמול בישיבת מועצת קדימה את ההגיון מאחורי הסנקציות האישיות: "אתה רוצה לדחות גיוס? בסדר, ערך התורה חשוב והמדינה אף תממן את זה, אבל אם אין עמידה ביעדי הגיוס, המימון יקטן. זה אומר שבגיל 22 אם אתה לא חלק מקבוצת העילויים המצומצמת, שתיקבע במספרים מוחלטים - אתה חייב להתגייס - אם לא אתה חשוף לסנקציות אישיות כלכליות. זה תמצית הפתרון".

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ