עפרה אידלמן
עפרה אידלמן

במחאה על אלימות המשטרה ופקחי עיריית תל אביב בהפגנות המחאה החברתית בסוף השבוע האחרון מתכננים פעילי המחאה לערוך הערב שלל אירועים לציון "לילה שחור" לצד אירועי "לילה לבן" שמארגנת עיריית תל אביב. סתיו שפיר, ממובילות המחאה החברתית בקיץ שעבר אמרה אתמול ל"הארץ" כי "הציבור הוכיח שהוא מצליח לראות מעבר לספינים, שיש פה מחאה שממשיכה לבעוט למרות שבמשך שנה הממשלה עשתה הכל כדי לרסק אותה".

ב-18:00 תיערך משמרת מחאה בפינת הרחובות קינג ג'ורג' ושדרות בן ציון שתעסוק בפעילות הסברה לעוברים והשבים. אחריה, תצא ב-21:30 "צעדת אוהלים" מכיכר הבימה דרך שדרות רוטשילד לכיוון שכונות דרום העיר - נווה שאנן ושכונת שפירא – שם מתוכננות מסיבות רחוב ופעילויות תרבות. בבר "השפגאט" בנחלת בנימין מתוכננת "מסיבת חופש ביטוי" עם מיקרופון פתוח לכל המעוניין להביע דעה, ומחוץ ל"אוזן בר" בשדרות בן ציון ייערך מעגל דיבור לאחר שבוטל ערב הלהקות שתוכנן בו במסגרת אירועי הלילה הלבן. ב-3 לפנות בוקר מתכננים חלק מהפעילים לארגן "מסיבת פיג'מות" בכיכר רבין.

"אירועי לילה שחור 2012 מציבים תמרור אזהרה בפני נבחרי ציבור ששכחו את מי הם משרתים ומי מחזיק בגורלם הפוליטי", כתבו מתכנני "צעדת האוהלים" בפייסבוק, "לכן בערב זה יהיו פנינו מועדות לעבר החצר האחורית של תל אביב, אל דרום העיר, שממצוקותיה מתעלמת עיריית תל אביב בצורה גורפת. בדרך נאסוף משדרות רוטשילד את אלה שבחרו להגיע לחגיגות המזויפות של 'לילה לבן' ונחבור לאירועים האלטרנטיביים שקמו מתוך יוזמת 'לילה שחור'".

מאהל המחאה החדש שהוקם בגן וולובלסקי באישור העירייהצילום: תומר אפלבאום

פעילי המחאה קיבלו בימים האחרונים רוח גבית ממספר סופרים, להקות, גלריות לאמנות ומעצבי אופנה שהודיעו כי לא ישתפו פעולה עם אירועי הלילה הלבן לאות מחאה. 19 גלריות שהיו אמורות להיות פתוחות בשעות הלילה החליטו לסגור את שעריהן, ביניהן גלריה זומר, גל-און וגבעון. סופרים, בהם אתגר קרת ואורלי קסטל בלום ביטלו את השתתפותם בערב ספרותי בעיר, ומעצבי אופנה הודיעו כי לא יותירו את חנויותיהם פתוחות.

שפיר הבהירה אתמול כי "אנחנו לא רוצים מחאה אלימה, ולא שיגררו אותנו למחאה אלימה או שיגררו אותנו בשיער על הכביש, ולכן ננקוט בכל הפעולות האפשריות למחות מבלי לאפשר לשוטרים להיגרר לאלימות כזו. אנחנו לא יכולים להפסיק, יש פה אחריות גדולה מדי וכבר הלכנו דרך מאוד ארוכה. אי אפשר לוותר".

לדברי שפיר, "היום חייבים להחזיר את הפוקוס לתקציב – בשנה שעברה התפללנו, צעקנו, שיפתחו את תקציב המדינה ונוכל לשנות אותו כך שיתאים לדרישות שלנו. עכשיו הוא נפתח, הוא על השולחן. חייבים להפעיל את הלחץ הנכון, לבוא עם פתרונות ולהציע הצעות טובות והגיוניות לשיפור כדי שנוכל לראות את ההשפעה של המחאה כבר בשנה הקרובה. צריך שינוי במיסוי, מס חברות פרוגרסיבי, פחות מסים עקיפים שנתניהו כל כך אוהב, בנייה מסיבית של דיור ציבורי, התחלה של דיור בר השגה בישראל, הפסקה מוחלטת של ההפרטות במערכת החינוך והבריאות, תוספת לקצבאות הזקנה". לדברי שפיר, "היופי הוא שהכל אפשרי, זו רק שאלה של החלטה ממי מחליטים לקחת כסף וממי לא. זו בחירה פוליטית, אידיאולוגית, והגיע הזמן שממשלת ישראל תבין שזה מה שרוב האזרחים רוצים וצריכים כדי שנוכל להתחיל לצמצמם פערים".

על האישור שנתנה העירייה להקים מאהל מחאה בגן וולובלסקי, התחום בצירי התנועה דרך נמיר, דרך בגין וארלוזרוב אמרה שפיר: "אני חושבת שהמחאה צריכה להיות נוכחת בכל מקום שיש אנשים שיכולים לתקשר אתה. הכוח של המאהלים היה שהוא היה במרכזי הערים והיה מאוד נגיש לציבור הרחב. לשים אותנו בקצה העיר, על גבול רמת גן, זה בדיוק להראות מה שרון חולדאי והעירייה חושבים עלינו – שנהיה בצד, כמה שיותר רחוק מהעין. חס וחלילה לא קרוב לעירייה, אני בטוחה שאנחנו נראה עוד מאהלים צצים במקומות אחרים". עם זאת, היא הוסיפה, "לי באופן אישי אין כוונה להקים כרגע מאהל, כי אני חושבת שצריך לחשוב על עוד דרכים יצירתיות להמשיך את המאבק".

בנוסף לאירועי הלילה השחור והלבן היום, מתוכננת הפגנה נוספת ב-20:00 במוצאי השבת. ההפגנה תצא מכיכר הבימה בצעדה לכיוון רחבת מוזיאון תל אביב - שם תיערך עצרת מחאה. לקראת ההפגנות הצפויות בסוף השבוע הקרוב אמר אמש פעיל המחאה יהונתן לוי: "אני מניח שניתקל ביחס שונה מצד המשטרה. הם כבר לא יעשו את אותה טעות של להיכנס באנשים באלימות ולחנוק אותם. מצדנו, אנחנו ממשיכים באותו קו לא אלים ולא תוקפני, ומקווים שהמשטרה תשמור על אותה גישה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ