אירועי הגאווה ברעננה יתוחמו, "כדי לא לפגוע בציבור"

מארגני המצעד הגיעו להסכמה עם ראש העיר שלא לערוך מצעד, אולם פעילים בקהילה זועמים על התבטאויותיו בפייסבוק שלטענתם "מחשיכות את העיר"

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל

מארגני מצעד הגאווה ברעננה הגיעו לפשרה עם ראש העיר רעננה, נחום חופרי, לפיה האירוע שתוכנן ליום שישי הבא לא יתקיים. במקום, צפוי להיערך אירוע מצומצם בחניון המשביר בעיר. בעירייה הסבירו כי מצעד עלול לפגוע ברגשותיהם של שיעור ניכר מתושבי העיר ועל כן הוסכם עם מארגניו כי יתקיים אירוע ללא צעדה.

אלא שלאחר שהושגו ההסכמות בין הצדדים, בחר ראש העיר חופרי להתבטא בצורה נחרצת ובוטה נגד היוזמה לקיים מצעד בעיר. אתמול כתב חופרי בפייסבוק כי "בשבועות האחרונים אני מקבל פניות רבות בנושא 'מצעד הגאווה'. אבקש להבהיר - לא יהיה מצעד גאווה ברעננה. בהיותי ראש עיר של כולם והואיל ורעננה ידועה מאז ומתמיד באופייה הפלורליסטי ובהתחשבות ברגשותיהם של כלל תושביה, אישרתי לקיים אירוע של הקהילה הגאה במתחם חניון המשביר הישן. הובטח לי על ידי המארגנים כי האירוע יהיה בעל אופי צנוע וידגיש את הפן הסובלני בקהילה. למי שאינו יודע חברי הקהילה מהווים אחוז לא מבוטל בכל המגזרים באוכלוסייה".

הודעתו עוררה תגובות נזעמות בפייסבוק, כאשר בין היתר כתב יו"ר רעננה חופשית, אלעד וולף כי הוא מבויש, ואחרים הגיבו כי "אירוע קטן הוא לא פלורליזם, אלא כסת"ח", "אתם מוכנים לקבל את הקהילה הגאה כל עוד מתחבאים מתחת לסלע ורצוי אחד ממש גדול", "אל תתפלא כשמיטב צעירי העיר יברחו לתל אביב ברגע שיוכלו. אתה מחשיך את העיר וסותם פיות".

חופרי."למי שאינו יודע חברי הקהילה מהווים אחוז לא מבוטל באוכלוסייה"צילום: תומר אפלבאום

שי אבן, חבר מועצת העיר רעננה מטעם מרצ ויו"ר הוועד המנהל של ישראל חופשית, אמר כי ביקש מראש העיר "להסיר את התגובה, כי היא פוגעת בקהילה, אך הוא לא הסכים". לדבריו, "האמירה לפיה לא יתקיים מצעד מהווה מסר מאוד חמור. לצערי, אנחנו נתקלים בלא מעט קשיים מהעירייה למרות הרצון של הקהילה ללכת לקראת".

"לא ראינו ערך אמיתי בצעדה לשם צעדה, אלא רצינו מקום שבו אפשר יהיה לנאום ולקיים דיאלוג", הוסיף אבן. לדבריו הצטרף מנכ"ל עמותת שישה צבעים ברוך אורן, שהיה בין מארגני האירוע, שהסביר כי בעמותה לא ראו צורך להתעקש על קיום מצעד דווקא ברעננה, אלא יותר בערים שבהן העמותה נענית בשלילה לבקשות לסיוע מהעיריות, כמו פתח תקווה, שבה התקיים מצעד גאווה לפני כשבועיים, או חדרה, שבה צפוי להתקיים מצעד מחר. במקביל לאירוע הגאווה ברעננה, צפוי להתקיים ביום שישי הבא, גם אירוע גאווה בבאר שבע, ובעוד כחודש ייערך המצעד בירושלים, שיחגוג השנה עשור לקיומו.

"ההחלטה לקיים אירוע בלי מצעד התקבלה בעקבות האופי של המקום, וראש העיר הודיע על כך בפייסבוק בהתאם להחלטתנו. אני יכול להבין את הביקורת על דבריו, ההתבטאות נראית כאילו מדובר בתכתיב מלמעלה, ועל זה יצא קצפם של המגיבים", הוא הוסיף.

ההכנות לקראת מצעד הגאווה ברעננה נערכות כבר מזה חודשיים. בתגובה לכך הוקמו קבוצות בפייסבוק שקראו לביטול המצעד והביעו התנגדות קשה לקיומו. עמוד הפייסבוק של ראש העיר התמלא בתגובות נלעגות לקהילה ההומו-לסבית והן הוסרו. בעיריית רעננה דיווחו כי ראש העיר קיבל אליו תגובות נזעמות מתושבי העיר, בהן נכתב בין היתר "מצעד הגאווה ברעננה זה בושה ולא במקום", "יש הרבה דתיים ברעננה, וזה מפריע לנו. לא הייתי קוראת לזה אירוע צנוע. היום זה רחבת המשביר, ומחר יבקשו את כל רחוב אחוזה". תושב אחר אף איים כי הדבר יסיר את תמיכתו מראש העיר. "עזבתי את צרפת כדי להיות בארץ הקודש, אם אתה מאשר את המצעד, תדע שלא תהיה ראש העיר בבחירות הבאות".

בין המתנגדים החריפים לקיום אירועי גאווה גם יואל עזרזר, סגן ראש העיר מטעם הרשימה הדתית המאוחדת ברעננה, שאמר "כשמוציאים את זה לפרהסיה של העיר, תופעות מהסוג הזה, או כפי שהם הופיעו באופן פרובוקטיבי בתל אביב, משפיעות על ההתפתחות הנורמלית והטבעית של כל נער ונערה במדינת ישראל". לדבריו, "הם חיים בצורה שונה ממה שרוב הציבור חי, ואם הם רוצים למצות את זכויותיהם, אני חושב שבשביל זה יש את משרדי הממשלה או הכנסת ... זה לא המקום ברחוב".

חבר המועצה שי אבן אמר בתגובה כי "ישנם אנשים שחושבים שמצעד גאווה הוא חבורה של אנשים שהולכים עירומים ברחוב. הם רואים את זה בצורה מאוד חשוכה והומופובית".

דובר עיריית רעננה, אילן פילו, מסר כי "מצעד בעיר כמו רעננה עלול היה לפגוע ברגשותיו של אחוז נכבד מהאוכלוסייה. הפתרון של אירוע סובלנות וגאווה הוא אירוע שכולם יכולים לחיות איתו. כך מי שעלול להיפגע מאירוע מוחצן מדי לא ייפגע וראש העיר יאפשר אירוע ואף יפתח אותו. ראש העיר הבהיר לאורך כל הדרך שהוא בעד הקהילה הגאה ובעד הפעילות שלה ובעד הפעילות של כל אחד מהמגזרים שפועל ברעננה, אבל מבלי שהדבר יפגע ברגשותיו של האחר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ