ועדת פלסנר |

נתניהו ביקש את עזרת הח"כים הערבים לקידום השירות האזרחי

בשיחה עם "הארץ" אישרו חברי כנסת ערבים כי ראש הממשלה שוחח עמם. ישראל ביתנו והבית היהודי פרשו היום מוועדת פלסנר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בצל העימות על גיוס חרדים לצה"ל, הפך היום דווקא נושא גיוס בני המיעוטים למשבר בממשלת נתניהו. לאחר שוועדת פלסנר אימצה מתווה מדורג לשילוב בני מיעוטים בשירות אזרחי, הודיעו חברות הוועדה ישראל ביתנו והבית היהודי, על פרישתן מהוועדה, במחאה על מה שהן הגדירו, "האפליה לטובה של הערבים". 

בתגובה יצא ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נגד החלטת הוועדה עצמה ואמר "לא אביא להצבעה חוק שלא ידרוש גיוס שווה גם לחרדים וגם לערבים ונשיאה משותפת בנטל". נתניהו אף שוחח עם חברי כנסת ערבים, וניסה לשכנעם לקידום נושא השירות הלאומי. חברי הכנסת ג'מאל זחאלקה ומוחמד בארכה אישרו בשיחה עם "הארץ" כי נתניהו פנה אליהם, ואמרו כי הביעו התנגדות נחרצת לכוונה. "אי אפשר לדבר על שוויון בנטל כשהאזרחים הערבים עדיין לא נהנים משוויון". נתניהו טילפן גם אל חבר הכנסת אחמד טיבי, שהשיב גם הוא "אולי במקום נטל שירות נדבר על שוויון לכל. הציבור שלנו שואל למה אין תשתיות וכבישים ומערכת חינוך והקצאת קרקעות ותעסוקה שווה". 

מקורב לנתניהו סיפר כי ראש הממשלה ייפגש מחר עם יו"ר סיעת קדימה, השר שאול מופז, כדי לראות "איך יוצאים מהבלגן שוועדת פלסנר הכניסה אותנו אליו".

יו"ר ישראל ביתנו, שר החוץ אביגדור ליברמן, בביקור במאהל הפרייאריםצילום: מוטי מילרוד

לפי החלטת ועדת פלסנר מהיום, בני המיעוטים ישולבו בהדרגה בשירות אזרחי, כאשר מספר המשרתים יעלה עד לשנת 2016 ל-6,000 משרתים. במקביל, תמליץ הוועדה לממשלה להטיל על ועדה ייעודית לבצע עבודת מטה מקיפה ולבחון את מכלול הסוגיות הכרוכות בהחלת עקרון ה"שירות לכל" לאורך זמן.

בישראל ביתנו מחו כי לא מדובר בגיוס כולל לערבים. "החלטת הוועדה להפלות לטובה את ציבור ערביי ישראל ולא לחייבו בשירות למדינה, פוגעת בחשיבות השוויון בנשיאה בנטל בשירות", אמרו והודיעו כי יביאו להצבעה בכנסת את הצעת החוק שהגישו, הקובעת שוויון בנטל לכל חלקי העם.

יו"ר הבית היהודי, השר דניאל הרשקוביץ, הודיע לראש הממשלה נתניהו גם הוא כי "לאור המסקנות המתגבשות של הוועדה בנוגע לאי-שילוב ערבים בשירות למען המדינה, איני רואה מקום להמשך שותפותה של הבית היהודי בוועדה".

בוועדת פלסנר אמרו בתגובה להודעת ישראל ביתנו כי "מדובר במהלך פופוליסטי של מפלגה שיודעת להטיף על שוויון בנטל, אבל אין לה שום כוונה ליזום מהלכים רציניים על מנת לקדם אותו".עם זאת, דברים דומים אמרו בסיעתו של יושב ראש הוועדה, ח"כ יוחנן פלסנר (קדימה), כשמסרו כי "ליברמן ממשיך בתעלולי פינקשלטיין. הוא הודיע כי יישאר בממשלה בכל תנאי ללא קשר למסקנות הוועדה. מדובר במשחק פוליטי למתחילים, שקוף וחסר מעוף".

גם באופוזיציה תקפו את הודעת הפרישה. יו"ר סיעת העבודה, ח"כ יצחק הרצוג, אמר בתגובה כי "נתניהו מאבד שליטה על הקואליציה. הדייסה שבישל בדמות ועדה שלידתה בחטא פוליטי, הפכה לעיסה דביקה שהחמיצה". ח"כ מיכאל בן ארי (האיחוד הלאומי) אמר כי "ועדת פלסנר הפכה לפארסה. היא מפלה לטובת ערבים ומונעת משנאת חרדים".

בימים האחרונים החלו במגזר הערבי בקמפיין נגד היוזמה להרחבת השירות הלאומי לצעירים. אחת הסיבות להתנגדות לשירות הלאומי בחברה הערבית היא הזיקה הביטחונית של המיזם, והעובדה שמדובר בתוכנית שגובשה במשרד הביטחון. 

ועדת המעקב של ערבי ישראל ועמותות עצמאיות הפועלות ביישובים ערביים הפיצו עצומה הקוראת לצעירים הערבים להתנגד לשירות, עליה חתמו כ-500 גולשים. "אני מתנגד בתוקף לכל ניסיונות הגיוס במסגרת השירות הלאומי הישראלי", נכתב בעצומה, "אם במתכונת הנוכחית של התנדבות ואם במסגרת חקיקה חדשה כחובה, שנראית כמו צעד מטרים לקראת שירות צבאי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ