לילה שחור |

מאות רבות של פעילים צעדו בתל אביב

פעילי המחאה שארגנו את האירועים במקביל לאירועי הלילה הלבן של עיריית תל אביב, מקיימים אירוע מצומצם יותר בשכונה, ואירועים נוספים ברחבי העיר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

24:10: מהמשטרה נמסר בתגובה כי "לקראת אירועי המחאה החברתית הפיצה משטרת ישראל דגשים להערכות ארצית למחאות רחבות היקף בכלל המגזרים ברחבי הארץ ובהם גם המגזר הערבי. מצער כי העיתון בחר באופן מגמתי להבליט הנחיות אלה בהקשר זה בלבד ולהתעלם ממכלול ההנחיות".(יניב קובוביץ)

23:50: הצועדים הגיעו לאירוע של הלילה השחור בםינת הרחובות צ'לנוב ומטלון (עפרה אידלמן)

23:37: המפגינים חוסמים את צומת הרחובות יהודה הלוי-יבנה (עפרה אידלמן)

23:18: הצועדים הגיעו לרחוב אלנבי והחלו לצעוד על הכביש. הנהגים מברכים אותם בצפירות עידוד (עפרה אידלמן)

23:09: עד כה הצעדה עוברת בשקט מוחלט, אין נוכחות משטרתית באזור. "אף זכוכית לא היתה נשברת בשבת,‏ אם לא היו שוטרים", אומרת הפעילה אור לי ברלב (רועי צ'יקי ארד)

23:03: מאות פעילים צועדים כעת משדרות רוטשילד לרחוב נחלת בנימין (עפרה אידלמן)

פעילי המחאה הערב בכיכר הבימהצילום: אלון רון

22:43: פעילי המחאה בצומת הרחובות בצלאל יפה ורוטשילד נושאים אוהלים וקוראים "הון שלטון עולם תחתון" (רועי צ'יקי ארד)

22:10: פעילי המחאה קוראים קריאות בגנות רון חולדאי והממשלה: "חולדאי הביתה", "לא רוצים דירות יוקרה, רוצים את העיר בחזרה" ו"ביבי תתפטר, האזרח שווה יותר". הצועדים השתלטו על אחת מהבמות הקטנות שפוזרו בשדרה (עפרה אידלמן).

21:50: מאות פעילי מחאה צועדים מכיכר הבימה לאורך שדרות רוטשילד עם אוהלים מונפים באוויר (עפרה אידלמן).

21:00: את אירוע הלילה השחור הראשון פתחו קבוצת פעילים בשכונת שפירא למרות האיסור מצד העיירייה. בשונה משאר הפעילות נגד הלילה הלבן שנבעו מהאלימות המשטרתית בסוף השבוע האחרון, האירוע של פעילי שפירא מוחה כנגד אפליית השכונה מול מרכז העיר. המארגנים החליטו להפוך את המסיבה לפיקניק קהילתי וכתבו בדף הפייסבוק של האירוע: "החלטנו שהמצב בשכונה מתוח מספיק גם בלי עימותים, החרמות ציוד ומעצרים, ושאנחנו לא מוכנים לקחת אחריות למה שעלול להתגלגל בעקבות התנגשות עם המשטרה".

פעילי המחאה החברתית, הערב בשדרות רוטשילדצילום: אלון רון

"אתמול קיבלנו שיחה מתחנת לוינסקי", מספר אחד המארגנים, דן שוחט. "אני ובחור נוסף הגענו לתחנה והבהירו לנו שאין שום סיכוי שנלקבל אישורים. הם אמרו שאם נעשה את המסיבה בלי אישורים, נקבל כתבי אישום רשמיים. לא נלך ראש בראש. הודענו שזה פיקניק קהילתי ומי שרוצה, יבוא עם גיטרות אקוסטיות".

ליהי עמרם, חיילת משוחררת בת 21 , מארגנת נוספת של האירוע, מוסיפה: "כבר ביום ראשון, שלחנו בקשות לאירוע. במשטרה התעלמו, ואז יום לפני האירוע, ביקשו שנגיע. זה לא שאנחנו התמהמהנו, זו המשטרה. הם אמרו שאי אפשר, כי יגיעו החבר'ה של המחאה, האנרכיסטים. יש לנו הרגל שהרשויות אומרות לא. זה בסדר מבחינתם להגיד לנו לא בדרך כלל. אבל זה לא יימשך עוד הרבה זמן. האירוע שלנו יתקיים, אבל ללא הגברה".

גם אירוע הלילה השחור של נווה שאנן לא קיבל אישורים. "המשטרה עשתה בעיות", אומר משה כהן מקבוצת 'הלא נחמדים', אחד המארגנים. "ביקשנו כמו בני אדם, כמו אנשים שרוצים לכבד את החוק. אבל המשטרה לא נותנים. אנחנו דרום העיר ולא צפון. שם מותר להם".

מהמשטרה נמסר כי האירוע בנווה שאנן יתקיים. לגבי האירוע בשפירא, המארגנים עצמם החליטו לבטלו כי הם לא מוכנים וביקשו לקיימו עוד שבועיים שלושה.

מוקדם יותר התברר כי המשטרה לא אישרה את קיום אירועי "לילה שחור" הערב (חמישי) בשכונת שפירא בתל אביב. לדברי ליהי עמרם, אחת המארגנות, במשטרה אמרו שהם חוששים שיגיעו "אנרכיסטים מהמחאה החברתית".

המארגנים הודיעו כי במקום הופעות עם הגברה, יתקיים פיקניק והופעות ללא הגברה בשכונה. בין היתר יופיעו להקת אבטיפוס וגם להקות מקומיות. האירועים אורגנו במחאה על התנהלות עיריית תל אביב והמשטרה כנגד פעילי המחאה בהפגנות בסוף השבוע שעבר, ותוכננו להיערך במקביל לאירועי "לילה לבן" שמארגנת עיריית תל אביב.

שוטרים סמוך לתיאטרון "הבימה" בתל אביב, הערבצילום: מוטי מילרוד

פעילי המחאה מתכננים לערוך הלילה שלל אירועים לציון "לילה שחור". סתיו שפיר, ממובילות המחאה החברתית בקיץ שעבר אמרה ל"הארץ" כי "הציבור הוכיח שהוא מצליח לראות מעבר לספינים, שיש פה מחאה שממשיכה לבעוט למרות שבמשך שנה הממשלה עשתה הכל כדי לרסק אותה".

ב-18:00 נערכה משמרת מחאה בפינת הרחובות קינג ג'ורג' ושדרות בן ציון שעסקה בפעילות הסברה לעוברים והשבים. אחריה, תצא ב-21:30 "צעדת אוהלים" מכיכר הבימה דרך שדרות רוטשילד לכיוון שכונות דרום העיר - נווה שאנן ושכונת שפירא – שם מתוכננות מסיבות רחוב ופעילויות תרבות. בבר "השפגאט" בנחלת בנימין מתוכננת "מסיבת חופש ביטוי" עם מיקרופון פתוח לכל המעוניין להביע דעה, ומחוץ ל"אוזן בר" בשדרות בן ציון ייערך מעגל דיבור לאחר שבוטל ערב הלהקות שתוכנן בו במסגרת אירועי הלילה הלבן. ב-3 לפנות בוקר מתכננים חלק מהפעילים לארגן "מסיבת פיג'מות" בכיכר רבין.

"אירועי לילה שחור 2012 מציבים תמרור אזהרה בפני נבחרי ציבור ששכחו את מי הם משרתים ומי מחזיק בגורלם הפוליטי", כתבו מתכנני "צעדת האוהלים" בפייסבוק, "לכן בערב זה יהיו פנינו מועדות לעבר החצר האחורית של תל אביב, אל דרום העיר, שממצוקותיה מתעלמת עיריית תל אביב בצורה גורפת. בדרך נאסוף משדרות רוטשילד את אלה שבחרו להגיע לחגיגות המזויפות של 'לילה לבן' ונחבור לאירועים האלטרנטיביים שקמו מתוך יוזמת 'לילה שחור'".

פעילי המחאה קיבלו בימים האחרונים רוח גבית ממספר סופרים, להקות, גלריות לאמנות ומעצבי אופנה שהודיעו כי לא ישתפו פעולה עם אירועי הלילה הלבן לאות מחאה. 19 גלריות שהיו אמורות להיות פתוחות בשעות הלילה החליטו לסגור את שעריהן, ביניהן גלריה זומר, גל-און וגבעון. סופרים, בהם אתגר קרת ואורלי קסטל בלום ביטלו את השתתפותם בערב ספרותי בעיר, ומעצבי אופנה הודיעו כי לא יותירו את חנויותיהם פתוחות.

שפיר הבהירה כי "אנחנו לא רוצים מחאה אלימה, ולא שיגררו אותנו למחאה אלימה או שיגררו אותנו בשיער על הכביש, ולכן ננקוט בכל הפעולות האפשריות למחות מבלי לאפשר לשוטרים להיגרר לאלימות כזו. אנחנו לא יכולים להפסיק, יש פה אחריות גדולה מדי וכבר הלכנו דרך מאוד ארוכה. אי אפשר לוותר".

לדברי שפיר, "היום חייבים להחזיר את הפוקוס לתקציב – בשנה שעברה התפללנו, צעקנו, שיפתחו את תקציב המדינה ונוכל לשנות אותו כך שיתאים לדרישות שלנו. עכשיו הוא נפתח, הוא על השולחן. חייבים להפעיל את הלחץ הנכון, לבוא עם פתרונות ולהציע הצעות טובות והגיוניות לשיפור כדי שנוכל לראות את ההשפעה של המחאה כבר בשנה הקרובה. צריך שינוי במיסוי, מס חברות פרוגרסיבי, פחות מסים עקיפים שנתניהו כל כך אוהב, בנייה מסיבית של דיור ציבורי, התחלה של דיור בר השגה בישראל, הפסקה מוחלטת של ההפרטות במערכת החינוך והבריאות, תוספת לקצבאות הזקנה". לדברי שפיר, "היופי הוא שהכל אפשרי, זו רק שאלה של החלטה ממי מחליטים לקחת כסף וממי לא. זו בחירה פוליטית, אידיאולוגית, והגיע הזמן שממשלת ישראל תבין שזה מה שרוב האזרחים רוצים וצריכים כדי שנוכל להתחיל לצמצמם פערים".

על האישור שנתנה העירייה להקים מאהל מחאה בגן וולובלסקי, התחום בצירי התנועה דרך נמיר, דרך בגין וארלוזרוב אמרה שפיר: "אני חושבת שהמחאה צריכה להיות נוכחת בכל מקום שיש אנשים שיכולים לתקשר אתה. הכוח של המאהלים היה שהוא היה במרכזי הערים והיה מאוד נגיש לציבור הרחב. לשים אותנו בקצה העיר, על גבול רמת גן, זה בדיוק להראות מה שרון חולדאי והעירייה חושבים עלינו – שנהיה בצד, כמה שיותר רחוק מהעין. חס וחלילה לא קרוב לעירייה, אני בטוחה שאנחנו נראה עוד מאהלים צצים במקומות אחרים". עם זאת, היא הוסיפה, "לי באופן אישי אין כוונה להקים כרגע מאהל, כי אני חושבת שצריך לחשוב על עוד דרכים יצירתיות להמשיך את המאבק".

בנוסף לאירועי הלילה השחור והלבן היום, מתוכננת הפגנה נוספת ב-20:00 במוצאי השבת. ההפגנה תצא מכיכר הבימה בצעדה לכיוון רחבת מוזיאון תל אביב - שם תיערך עצרת מחאה. לקראת ההפגנות הצפויות בסוף השבוע הקרוב אמר אמש פעיל המחאה יהונתן לוי: "אני מניח שניתקל ביחס שונה מצד המשטרה. הם כבר לא יעשו את אותה טעות של להיכנס באנשים באלימות ולחנוק אותם. מצדנו, אנחנו ממשיכים באותו קו לא אלים ולא תוקפני, ומקווים שהמשטרה תשמור על אותה גישה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ