מותו של ניצול השואה ההומו האחרון

עופר אדרת
עופר אדרת

הסיפור המרגש ביותר שתיאר גד בק - מי שנחשב לאחרון ההומואים שנרדפו על ידי הנאצים, ומת השבוע בברלין - הוא ניסיונו להציל את אהובו היהודי מידי הנאצים.

בק, בן לאב יהודי ולאם נוצרייה שהתגיירה, העביר את המלחמה בברלין, וניצל בשל העובדה שהיה "בן תערובת". הוא היה פעיל במחתרת וסייע ליהודים שהסתתרו. ב-1942 נעצר בן זוגו, מנפרד לוין, יחד עם משפחתו, ונשלח למחנה מעבר בדרך למחנות ההשמדה.

בניסיון נועז להצילו, לבש בק בן ה-19 מדי "היטלריוגנד" (תנועת הנוער ההיטלראי), וניגש אל קצין האס-אס האחראי בבית המעצר. "היהודי שנעצר דרוש לנו. הוא עובד עבורנו", אמר. הקצין הסכים לשחררו, אלא שלוין לא הסכים לנטוש את משפחתו. "אני לא יכול ללכת אתך", אמר לבק. "משפחתי צריכה אותי". לוין ומשפחתו נרצחו באושוויץ. את מחברת השירים הקטנה שנתן לו לוין, תרם בק למוזיאון השואה בוושינגטון.

בק היה אחת הדמויות המרתקות והססגוניות ביותר בהיסטוריה הקווירית של המאה ה-20. בגרמניה, אליה שב 35 שנה אחרי השואה, הוא נחשב עד היום לאיקונה של הקהילה הגאה. ביום רביעי נקבר בבית הקברות היהודי החדש של ברלין, שבוע לפני יום הולדתו ה-89. עשרות קרובים, חברים ונציגי הקהילה היהודית ליוו אותו.

העיתונאי אלדד בק, שגר בברלין, הוא קרוב משפחתו. "גד היה איש קטן מידות, אך גדול רוח. שופע סיפורים, בעל זיכרון מצוין ובעל ראיית עולם ולשון חדות ביותר", סיפר אתמול. "מעל לכל, היתה לו גישה מאוד חיובית לחיים וגם לעבר. הוא נטה לייפות את הדברים ולהגזים מעט פה ושם, אולם הכל בחן ובהומור שופע".

בק נולד ב-1923 בברלין יחד עם אחות תאומה. הוא נעצר ב-1943 בידי הגסטאפו יחד עם יותר מאלף "מישלינג" (בני תערובת) נוספים, ונכלא במרכז העיר. בעקבות הפגנת הנשים המפורסמת שזכתה לכינוי "מחאת רוזנשטראסה", שוחרר כעבור זמן קצר. לאחר מכן הצטרף לתנועת "החלוץ" המחתרתית, וסייע לעשרות יהודים שהסתתרו בעיר. כפי שסיפר בהומור אופייני, הוא ניצל את קשריו עם הומואים לא-יהודים כדי להבריח מזון למקומות המסתור של היהודים. "לא אחת ניצלתי את המיניות שלי כדי להציל יהודים, ואפילו נהניתי בדרך". בתחילת 1945 הוסגר לגסטאפו, והועבר למחנה מעבר בברלין, שם נותר עד לשחרור על-ידי בעלות הברית.

אחרי המלחמה סייע להכין את הניצולים להגירה לארץ. במסגרת פעילותו זו אף פגש את דוד בן גוריון. ב-1947 עלה לארץ בעצמו, וסייע לניצולים ובארגון תביעות פיצויים. בשנות השמונים שב לגרמניה.

הוריו של בק קיבלו את העובדה שהיה הומו ולא הוקיעו אותו. עם זאת, עד יומו האחרון לא ידע בק אם הוריו של אהובו הראשון ידעו על הקשר. "אף פעם לא באמת התגברתי על האובדן", סיפר בראיון בעבר. "שנים לאחר מכן, שמו עדיין חישמל אותי".

תגובות