המודיעין המשטרתי הונחה לעקוב אחר מפגינים ערבים

בניגוד להנחיות שקיבל אגף המודיעין ביחס למפגינים היהודים, שהתייחס לאיסוף מידע ממוקד על מתפרעים ואנרכיסטים, הסעיף הנוגע לחברה הערבית לא מתייחס לפלח מסוים בקרב המפגינים אלא לכלל האזרחים הערבים

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

גורמי המודיעין המשטרתיים התבקשו לאסוף מידע על אזרחים ערבים הלוקחים חלק באירועי המחאה. כך עולה ממסמך הנחיות שהופץ לדרג הפיקוד הבכיר במשטרה, לאחר הערכת מצב שקיים בעניין המפכ"ל יוחנן דנינו.

בניגוד להנחיות שקיבל אגף המודיעין במשטרה ביחס למפגינים היהודים, שהתייחס לאיסוף מידע ממוקד על אודות מתפרעים ואנרכיסטים, הסעיף הנוגע לחברה הערבית לא מתייחס לפלח מסוים בקרב המפגינים אלא לכלל האזרחים הערבים. מתוכן המסמך שהופץ למפקדי המשטרה, שפורסם אתמול בערוץ 10, ניתן ללמוד על רמת הדאגה הגבוהה לקראת המחאה הצפויה בקיץ ועל ניסיונה העיקש של המשטרה לאסוף מידע על מנהיגי המחאה וכוונותיהם.

יחידה להב 433 של אגף המודיעין והחקירות, העוסקת לרוב במעקב אחר ראשי הפשיעה בישראל, היא שגויסה למשימת איסוף המידע על אירועי המחאה. לפי המסמך, על היחידה "להפיץ דו"ח יומי בדגש על רשתות חברתיות", ולאסוף פרטים על אודות מארגני המחאות, מוקדי האירועים וכמות המשתתפים בהם, השתלטויות על מרחבים ציבוריים והקמת מאהלי מחאה. במשטרה מנסים גם להגיע למקורות המימון של המחאה. "יש לוודא איסוף מודיעיני והידברות על מנת למפות את היקפי המחאה המתוכננת ועוצמתה, ולהיערך בהתאם", נכתב במסמך.

נקודת המוצא של המשטרה היתה שהמחאה בקיץ הקרוב תהיה מצומצמת ביחס לשנה שעברה ופחות אלימה. אירועי סוף השבוע שעבר שינו מעט את הנחת העבודה הזו. עם זאת, במשטרה מבינים שיש למנוע הכאת מפגינים בידי שוטרים, ולכן הנחיות המפכ"ל דורשות גם לבחון את הצבת שוטרי היס"מ באירועי המחאה.

לפי המידע המודיעיני שנאסף עד כה, במשטרה מטילים ספק בכך שדפני ליף וקבוצת הפעילים ששיתפה עמה פעולה בשנה שעברה נמצאים עדיין בחזית המחאה. "בשלב זה לא ניתן להצביע על הנהגה קונקרטית שנבחרה להוביל את המאבק, אולם יש התבטאויות של פעילות הקוראות ל'מרד חברתי' כחלופה למונח "צדק חברתי'", נאמר במסמך.

במשטרה אף הודו כי המעצרים האלימים והמתוקשרים בסוף השבוע שעבר הסבו נזק תדמיתי חמור. כעת הם מפנים משאבים רבים לטובת הקרב על תדמית הארגון בתקשורת ובעיני הציבור. "יש לוודא הצבת כוח מיומן ומתוגבר לתיעוד מהלך האירועים, עם יכולת פענוח מהיר של הצילומים, על מנת לייצר ראיות לצד יתרון במאבק על התודעה הציבורית", הדגישו במסמך. מהמשטרה לא נמסרה תגובה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ