משבר חוק הגיוס |

מבוי סתום בפגישת נתניהו ומופז

כשבוע לפני פרסום מסקנות ועדת פלסנר, התרשמו גורמים שנכחו בפגישה כי הצדדים מגיעים למשבר; לפי הערכות, ההחלטה תתקבל בין רה"מ, מופז וברק

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

הסתיימה ללא פריצת דרך פגישתם של ראש הממשלה בנימין נתניהו עם השר שאול מופז בניסיון למצוא מתווה לחוק הגיוס החדש. השניים נפגשו כשבוע לפני פרסום מסקנות הוועדה לשיוויון בנטל, "ועדת פלסנר", ממנה פרשו אתמול סיעות "ישראל ביתנו" ו"הבית היהודי".  הצדדים קבעו להיפגש שוב בשבוע הבא.

אחד מהגורמים בפגישה התרשם כי האווירה היא של מבוי סתום. "הייתה תחושה שמשבר עומד בפתח, אנחנו נדע רק לקראת יום רביעי או חמישי אם יימצא פתרון לנושא הזה, שישביע את רצון כל הצדדים", אמר. בפגישה השתתף גם יושב ראש הקואליציה ח"כ זאב אלקין, שמנהל את המגעים עם הסיעות החרדיות.

מופז עמד על כך שצריך להטיל סנקציות אישיות על צעירים חרדים או ערבים שלא יתגייסו לשירות צבאי או אזרחי. הוא דרש שהחוק יהיה אפקטיבי ויביא לעלייה משמעותית במספר המתגייסים במגזרים אלה ככל שיתקדמו השנים. לדבריו, מהלך כזה לא אפשרי ללא סנקציות אישיות. 

ההערכה בגזרת מופז היא שהחוק יוכרע בסופו של דבר במשולש שבין נתניהו, מופז ושר הביטחון אהוד ברק, כשעמדתם של ליברמן והסיעות החרדיות תהיה משנית.

ליברמן הורה אתמול על פרישת סיעתו מהוועדה בטענה שהיא לא קוראת לשירות חובה אזרחי לכלל ערביי ישראל, זאת לאחר שהוועדה גיבשה מתווה מדורג לגיוס הערבים. על פי המתווה, יגויסו תחילה רק 6,000 צעירים מקרב אוכלוסיה זו, ועד חודש ספטמבר תושלם עבודת מטה שתקבע את היקף המתגייסים הפוטנציאלים.

בקרבת ראש הממשלה אמרו הבוקר כי הם מעריכים שתמצא בסופו של דבר נוסחה שתהיה מקובלת על כל הצדדים. "יש לנו תחושה שאפשר לדבר עם מופז על הנושאים האלה ולהגיע להבנות. כרגע המצב של החוק ושל עבודת הוועדה נראה מעורער, ואנחנו מקווים שניתן יהיה להגיע לפתרון בשעות הקרובות".

ח"כ שלמה מולה (קדימה) קרא הבוקר למופז לפרוש מהממשלה במידה ולא יוחלט על שירות צבאי ואזרחי לכולם מגיל 18. ב"מאהל הפראיירים" בירושלים אמר מולה כי "זו היתה ההבטחה שלנו לציבור הבוחרים של קדימה וללא חלופה אמיתית אין לנו מה לעשות בממשלה. במידה ומופז יחליט שלא לעשות כן, אין המשך לקדימה כפי שאנו מכירים אותה היום ואז כל אחד מאיתנו יאלץ להסביר את בחירותיו לציבור".

אתמול יצא נתניהו נגד החלטת הוועדה. "לא אביא להצבעה חוק שלא ידרוש גיוס שווה גם לחרדים וגם לערבים ונשיאה משותפת בנטל", אמר. נתניהו אף שוחח עם חברי כנסת ערבים, וניסה לשכנעם לקידום נושא השירות הלאומי. חברי הכנסת ג'מאל זחאלקה ומוחמד בארכה אישרו בשיחה עם "הארץ" כי נתניהו פנה אליהם, ואמרו כי הביעו התנגדות נחרצת לכוונה. "אי אפשר לדבר על שוויון בנטל כשהאזרחים הערבים עדיין לא נהנים משוויון".

בוועדת פלסנר אמרו אתמול בתגובה להודעת ישראל ביתנו כי "מדובר במהלך פופוליסטי של מפלגה שיודעת להטיף על שוויון בנטל, אבל אין לה שום כוונה ליזום מהלכים רציניים על מנת לקדם אותו". דברים דומים אמרו בסיעתו של יושב ראש הוועדה, ח"כ יוחנן פלסנר (קדימה), כשמסרו כי "ליברמן ממשיך בתעלולי פינקשלטיין. הוא הודיע כי יישאר בממשלה בכל תנאי ללא קשר למסקנות הוועדה. מדובר במשחק פוליטי למתחילים, שקוף וחסר מעוף".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ