עדכונים שוטפים |

אלפים הפגינו ברחבת מוזיאון ת"א; מאות חסמו את דרך בגין

פעילי המחאה החברתית הפגינו מול קריית הממשלה בתל אביב. בירושלים עצרו המפגינים את תנועת הרכבת. בחיפה נערך "משפט ציבורי" לממשלה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

00:35: עם תום ההפגנה בתל אביב התכנסו כמאה פעילים בשדרות רוטשילד, והקימו במקום שני אוהלים. כוחות פיקוח צפויים לפנותם עד שעות הבוקר.

23:57: הסתיימה ההפגנה בירושלים. קומץ מפגינים עדיין צועקים ליד סניף של בנק הפועלים בעיר.

23:24: בתל אביב החלו המפגינים לצעוד על אבן גבירול לכיוון דרום.

23:17: קצין המשטרה האחראי בהפגנה בכיכר ציון הודיע שההפגנה לא חוקית. במקום כ-200 מפגינים, וחלקם התיישבו על פסי הרכבת.

23:14: המפגינים בכיכר ציון ממתינים לרכבת הבאה כדי לעלות עליה ולהפגין בתוך הקרונות.

7 מתוך 7 |
פעילי המחאה החברתית בתל אביב הערבצילום: ניר קידר
1 מתוך 7 |
מפגינים חוסמים את אבן גבירולצילום: ניר קידר
2 מתוך 7 |
פעילי המחאה החברתית בירושלים, הערבצילום: אמיל סלמן

22:56: הסתיימה עצרת המחאה ברחבת מוזיאון תל אביב.

22:50: המפגנים שמחו מול קרית הממשלה בתל אביב התקדמו לרחוב אבן גבירול בעיר וכעת עושים את דרכם לעבר בניין העירייה. הם חוסמים את הרחוב בקטע הסמוך לכיכר רבין.

22:47: נוכחות המפגינים ברחבת מוזיאון תל אביב מתחילה להתדלדל.

22:40: המפגינים בכיכר ציון ממשיכים לעמוד על הפסים ולחסום את הרכבות שמגיעות בזו אחר זו. כל רכבת נעצרת לכדקה, ונזקקת לליווי משטרתי על מנת להמשיך בדרכה. יש כמה עימותים קלים בין מפגינים למשטרה.

22:30: הסתיימה עצרת המחאה בחיפה.

22:22: זאב אבן חן אמר בעצרת בת"א כי בכוונתו לעתור בשבוע הבא לבג"ץ נגד רה"מ נתניהו בדרישה שיפטר את שר האוצר ואת שר הפנים. בכוונתו לעתור גם נגד השר לביטחון פנים בדרישה דומה לגבי קציני משטרה ושב"ס.

22:20: המפגינים בירושלים הגיעו לכיכר ציון ועלו על פסי הרכבת כשהם צועקים: "די נמאס, לא רוצים את סיטיפס". הרכבת נעצרה למספר שניות, אך השוטרים הרחיקו את המפגינים ואפשרו לה להמשיך.

עקבו אחר הארץ בטוויטר haaretz@

22:15: זאב אבן חן, אביה של טופז אבן חן שנהרגה באסון הכרמל, נואם בעצרת בת"א: "שתקנו שנה ושבעה חודשים עכשיו הגיע הזמן שנדבר. יש הקבלה בהתייחסות אליכם ואלינו. אף נציג רשמי של ממשלת ישראל לא השתתף בהלוויות הרוגי אסון הכרמל. לא סופרים אותנו".

22:12: המפגינים שחסמו את צומת הרחובות קפלן ומנחם בגין בתל אביב מתקדמים לעבר שדרות שאול המלך, וממשיכים לחסום את הכביש.

22:10: בחיפה עושים המפגינים "משפט ציבורי" בשאלה מי אשם בהגדלת הפערים החברתיים. התביעה מנסה להוכיח "איך כל ממשלות ישראל אמרו דבר אחד ועשו אחרת". ההגנה אומרת ש"ששיעור המובטלים הולך ויורד". הקהל משמש כחבר המושבעים.

22:03: מפגינים הציתו מכולת אשפה גדולה ברחבת מוזיאון תל אביב לאמנות. כוחות כיבוי פועלים לכבות את הלהבות.

21:59: בכיכר האנדרטה בעפולה מתקיימת משמרת מחאה בהשתתפות פעילים מרחבי הצפון. לוני נתנזון מקרית שמונה אמר שהפעילות נמשכה כל השנה. הוא הביע חשש שהמחאה לא תגיע למימדים שאליהם היא הגיעה בשנה שעברה, משום שהשלטון הצליח לייאש ולהפחיד את האזרחים. "אבל כשהגלים מתחזקים, החזקים מתגלים", אמר. "אני אופטימי".

21:56: פרופ' יוסי יונה בעצרת בת"א: "אנחנו כועסים. חלפה כמעט שנה ואנחנו מתקהלים כאן שוב כי אנחנו כועסים. אנו כועסים כי ממשלת ישראל שכחה שהיא צריכה לפעול לטובת כלל הציבור".

21:40: כ-500 מפגינים החלו לצעוד במעלה רחוב קינג ג'ורג' בירושלים. הם צועקים: "לא הון ולא שלטון - יאללה לכיכר ציון". נוכחות המשטרה דלה.

21:36: החלה עצרת המחאה בתל אביב. המפגינים קוראים: "זאת מחאה שלא תפסיק עד שישראל תהיה מדינה שכל האזרחים שלה יוכלו לחיות בה בכבוד". במקביל, כמה מהמפגינים התיישבו על הכביש בצומת הרחובות קפלן ומנחם בגין והם חוסמים את התנועה באזור.

21:33: המשטרה לא חסמה את צומת הרחבות קפלן ומנחם בגין בתל אביב, והמפגינים שהגיעו לצומת גורמים לעומסי תנועה.

21:22: כאלף ממשתתפי צעדת המחאה בתל אביב התפצלו מהצעדה המרכזית וצעדו לעבר קרית הממשלה ברחוב קפלן בעיר. הם עומדים למרגלות הבניין וקוראים "מהפכה!". בהמשך יחברו לשאר המפגינים ברחבת מוזיאון תל אביב לאמנות. הצעדות מתנהלות ללא אירועים חריגים או עימותים.

21:18: מספר המפגינים בכיכר פריז בירושלים עלה ל-100. הצעדה צפויה להתחיל בקרוב.

21:05: המשטרה מעריכה כי בצעדת המחאה בתל אביב משתתפים כעת כ-5,000 בני אדם. מארגני המחאה מצדם טוענים כי לרחבת המוזיאון הגיעו כ-8,000 איש.

21:00: כ-50 מפגינים נאספו בכיכר פריז בירושלים.

20:55: הצעדה בתל אביב הגיעה לצומת הרחובות אבן גבירול וקפלן. התפתח מאבק כוח קטן בין המפגינים - אלו שרוצים לפנות לקפלן כדי להגיע לקרית הממשלה, ואלו שרוצים להמשיך ישר לרחבת מוזיאון תל אביב לאמנות.

20:50: מאות מפגינים בחיפה החלו לצעוד. הם צועקים ססמאות ובהן: "לא ניכנע לאלימות השוטרים".

20:45: מספר המפגינים בחיפה הוכפל ל-200.

20:40: רחוב מרמורק מלא לכל אורכו במפגינים שפונים עכשיו לרחוב אבן גבירול. בראש הצעדה קבוצה המחזיקה שלט ענק "מחזירים את המדינה לאזרחים". צועקים בליווי תופים סירים ומשרוקיות: "התשובה להפרטה מדינת רווחה". המפגנים מחזיקים שלטים נוספים שעליהם נכתב בין היתר: "פוליטיקה עבור האזרח ולא עבור הכיסא" ו-"חוקי המשחק השתנו, חוזרים למדינת הרווחה".

20:36: כ-100 מפגינים התאספו בחיפה. 50 שוטרים נמצאים במקום.

20:30: החלה צעדת המחאה בתל אביב.

20:25: 30 בני אדם משתתפים במשמרת המחאה בעפולה. כיוון שלא מדובר בהפגנה, אין נאומים ואין נוכחות משטרתית או חסימת צירים.

20:20: מאות מפגינים התאספו בכיכר הבימה בתל אביב והחלו לצעוד לכיוון כיכר רבין. הצועדים צועקים ססמאות: "העם דורש צדק חברתי" ו"רוצים צדק, לא רוצים צדקה". נוכחות המשטרה באזור דלה, והשוטרים מוצבים רק בצמתים. קבוצה גדולה של הנוער העובד והלומד יצאה לצעוד דקות ספורות לפני שהחלה הצעדה המרכזית.

19:00: עיריית תל אביב חסמה לתנועה את הרחובות מרמורק, אבן גבירול ושאול המלך לקראת צעדת המחאה הערב בעיר.

שבוע אחרי האירועים האלימים בהפגנה בתל אביב במוצאי השבת שעברה, הערב (שבת) נערכו אירועי מחאה בתל אביב, ירושלים, חיפה ועפולה. בתל אביב יצאה צעדת מחאה נגד המדיניות הכלכלית של הממשלה מכיכר הבימה אל רחבת מוזיאון תל אביב. בהמשך נערכה ברחבת המוזיאון עצרת, בה ינאמו בין היתר ניצב בדימוס זאב אבן חן, שאיבד את בתו טופז בשריפה בכרמל; הפרופ' יוסי יונה, מראשי צוות המומחים המייעצים לפעילי המחאה; ואיציק אמסלם, תושב דרום תל אביב שידבר על מצוקת השכונות. הפעילים צפויים להציג בעצרת אמנה כלכלית-חברתית, שתכלול קווים מנחים לניסוח תקציב המדינה הקרוב. בנוסף, מתוכננת להופיע בה הזמרת רונה קינן.

האמנה שתוצג בעצרת תקרא לצמצם את ממדי העוני ואי השוויון, להגדיל את חלקה של הממשלה בתוצר הלאומי הגולמי, לערוך רפורמה במיסוי ולחזק את המערך הפנסיוני. לדברי מארגני העצרת, כך תהיה המחאה "ברורה, בעלת כיוון משותף ודרישות ברורות". מארגני העצרת מסרו כי היא תואמה עם כוחות הביטחון ותיערך באישור המשטרה.

המארגנים קראו לאזרחים לצאת לרחובות ולהשמיע את קולם: "היום נאמר לממשלת ישראל: 'פקחו את עיניכם, אנו דורשים להגדיל את ההשקעה בתושבים'", מסרו המארגנים, "אנו אלה שמחזיקים את מדינת ישראל על כתפינו. הכסף שתחלקו בתקציב הקרוב הוא לא שלכם הוא של האזרחים".

לצד הצעדה הזו מתוכננת לצאת מכיכר הבימה בשעה 20:00 צעדה נוספת לכיוון קרית הממשלה בתל אביב. בעמוד הפייסבוק של האירוע נכתב כי "בניגוד לאירועים אחרים שקורים באותו הזמן ובמקומות סמוכים, זהו אירוע עממי, ללא קשר למפלגות, ללא מימון מקרנות וארגונים לא מזוהים, ללא במות, ללא נאומים, ללא מנהיגים. אנחנו קוראים לכולם להצטרף ולתמוך, בואו נעיר את המדינה".

בירושלים מתוכננת הערב ב-21:00 צעדה מכיכר פאריס לכיכר ציון. בעמוד האירוע בפייסבוק נכתב: "במוצאי שבת הקרובה בכל רחבי הארץ ההמון מחזיר לעצמו את המרחב הציבורי. נצעד ונדרוש צדק חברתי, צדק חלוקתי, דיור ציבורי, דיור בר השגה, שוויון לכולם בלי הבדלים, פערים וגזענות". הצעדה אמורה להסתיים במשמרת מחאה בכיכר ציון.

בחיפה מתוכננת ב-20:30 צעדת מחאה מרחבת הסינמטק לגן האם. ב-21:30 ייערך בגן האם בעיר "משפט ציבורי", שידון בשאלה מי אשם בהגדלת הפערים הכלכליים. בעפולה מתוכננת עצרת בשעה 20:00 באנדרטה שליד הבמה המרכזית בעיר, באותו מקום בו התקיימו אירועי המחאה בקיץ שעבר. 

בהכנת הידיעה השתתפו: אור קשתי, עפרה אידלמן, ניר חסון, אלי אשכנזי, רויטל חובל ויניב קובוביץ

המחאה חוזרת: סיקור נרחב || אחת בלילה, טלפון מהכיכר: שוטרים פוצצו את אח שלך במכות (איתי אנגל) | המחאה החברתית 2012: כרוניקה של אלימות (רועי צ'יקי ארד) | כך עבר איציק שמולי מאוהל המחאה לחיק הטייקונים (שרון שפורר ורויטל חובל) | אלימות בחסות המדינה (מאמר מערכת) | מחקר: הסיקור התקשורתי של המחאה ירד ב-40% (אמילי גרינצוייג) | סקר "הארץ"-דיאלוג: רוב מוחלט בעד חידוש המחאה החברתית

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ