לא רצו ללמוד עם שכניהם הערבים, ומרכז ההעשרה נסגר

לאחר 5 שנות פעילות, הופסקה פעילות עמותת "יוניסטרים" בחצור הגלילית בשל מיעוט משתתפים, חלקם מטובא. מנהל המרכז: "לא רצו שבנות דתיות יהיו עם ערבים"

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי אשכנזי

עמותה חינוכית לצמצום הפערים החברתיים-כלכליים בפריפריה נאלצה להפסיק את פעילותה בעיירה חצור הגלילית לאחר שבני הנוער ביישוב סירבו ללמוד ביחד עם בני נוער מהיישוב הבדואי השכן, טובא זנגריה.

עמותת "יוניסטרים", שהוקמה על ידי איש העסקים רוני צארום, מפעילה ביישוב מרכז בשעות אחר הצהריים זה חמש שנים. בתחילת השנה נתקלו במיעוט נרשמים, והחליטו לפתוח את הפעילות גם בפני בני נוער מטובא זנגריה – כפי שנעשה במרכזים מעורבים שונים של העמותה, הנתמכים על ידי המשרד לפיתוח הנגב והגליל.

לדברי דודו זוארץ, שניהל את המרכז ביישוב, אמנם בהתחלה נתקלו בקשיים, אך הצליחו לבסוף לגייס את כמות המשתתפים הנדרשת. "בבית הספר הממלכתי-דתי אמי"ת", סיפר, "הוחלט, למשל, שלא יתנו לנו לעשות פרזנטציות בפני התלמידים. הם אמרו שגם ככה יש בעיה בפעילות אחר-הצהריים שבה יש בנים ובנות ביחד, ומעבר לכך הם לא רוצים שבנות דתיות יהיו עם חבר'ה ערבים, כי כבר קרה מקרה שאחת הבנות התאהבה במישהו מטובא וכשרצתה לעזוב אותו, הוא לא נתן לה והיה צריך לחלץ אותה משם".

דודו זוארץ במרכז העמותה בחצור הגליליתצילום: ירון קמינסקי

לבסוף החלה לפעול התוכנית, כאשר כל יישוב שלח 12 נערים לתוכנית, בהם היו גם כמה תלמידים מבית ספר אמי"ת. אך לאט לאט הודיעו הורים לתלמידים מחצור הגלילית כי בניהם לא יבואו עוד לפעילות, וחרף ניסיונות העמותה לגייס משתתפים אחרים, לבסוף הוחלט להפסיק את פעילות המרכז והוא נסגר.

"הפעילות המשותפת היתה לא קלה ובמפגשים יצאו לעתים דברים לא יפים", אמר זוארץ. "השילוב היה לא פשוט נוכח היסטוריה הארוכה של חיכוכים בין היישובים, שכוללת מקרי גניבות בחצור בידי אנשים מטובא ועימות אלים מאוד בין תושבים משני היישובים, שפרץ בגלל שחבר'ה מטובא יצאו עם בנות מחצור. זה פצע פתוח ולא שוכחים את המקרה הזה. אין ממש דו-קיום בין היישובים".

עם זאת, לדבריו, דווקא במקרים כאלה בולטת חשיבותה של הפעילות החינוכית. "ברגע שהנערים הצליחו להתנתק מהשונות, היה ביניהם שיתוף פעולה ויצאו דברים יפים", סיפר, "אחרי הפעילות כל אחד חזר לשיריון שלו".

רכזת השטח של "יוניסטרים" דחתה את הטענות. "ההצגה הקיצונית של הדברים לא הוגנת", אמרה אביבית גפני וציינה כי עוד בטרם צורפו התלמידים מטובא זנגריה, ירד מאוד הביקוש לפעילות, עד שהיה צורך לפתוח את הפעילות בפני יישובים נוספים. "זה לא הצליח מכל מיני סיבות, ולאו דווקא על רקע יהודים-ערבים, זו לא הסיבה העיקרית".

אולם מנהלת בית הספר "אורט" טובא, ששלח כמה תלמידים לתוכנית, אומרת כי "אני לא יודעת מה הסיבה, אבל אני יודעת שבסוף על כל תלמיד מחצור היו שלושה מטובא, וזה הופסק". לדברי נאילה חוסיין הייב, מדובר בהפסד אמיתי לשני הצדדים. "זה נתן לנערים ביטחון עצמי, ופתח אותם לעולם העסקים ולתרבות אחרת", סיפרה. "זו אכזבה גדולה לתלמידים, אבל אנחנו לא נוותר ונישאר שכנים וכל רעיון חדש שיבוא, נפעל באמצעותו בכל כוחנו למען חיזוק הקשרים באזור שיועיל לכולם, לא רק לטובא".

דובר אמי"ת, שמוליק קליין, מסר בתגובה כי פעלו בנדון בתיאום עם מפקחי משרד החינוך. "רשת אמי"ת תומכת בדו-שיח ובהידברות, אך רק לאחר הכנה ראויה וליווי של צוות בית החינוך, ואין הדברים נכונים במקרה הנ"ל. בית החינוך אינו יכול לקדם פרויקט, כשאין לו אחריות על העשייה החינוכית והחברתית שבו".

מ"יוניסטרים" נמסר בתגובה כי "העמותה פעלה במשך חמש שנים בחצור הגלילית בהצלחה, תוך הכשרה וליווי של עשרות בני נוער. אנו מצרים על המצב שנוצר, ונשמח לחזור ולפעול במקום בעתיד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ