המחאה החברתית מתחדשת |

שני קולות לאותה מחאה

בזמן שהפגנה אחת שמרה על הנימוס, השנייה חסמה כבישים במרכז תל אביב ובעיקר סירבה להיות נחמדה. אלה הם הקולות שיתחרו על הובלת המחאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שתי הפגנות, שתיהן תחת הכותרת של צדק חברתי, היו אתמול בתל אביב: האחת שמרה על הנימוס ברחבת מוזיאון תל אביב; השנייה חסמה כבישים במרכז העיר, ובעיקר סירבה להיות נחמדה. אלה הם שני הקולות אשר יתחרו על הובלת המחאה בשבועות הקרובים. בשתי ההפגנות שמרו השוטרים על מרחק רב ולא התערבו - לקח ברור מאירועי השבוע שעבר. המשטרה כנראה לא מוכנה להפסיד פעם נוספת בקרב על דעת הקהל.

בהפגנה בשבוע שעבר, יממה לאחר המעצר האלים של דפני ליף ופעילי מחאה אחרים, הרגשות הבולטים בקרב המפגינים היו כעס וזעם. אצל אלה שצעדו אמש מכיכר הבימה לרחבת מוזיאון תל אביב נשאר מעט מאוד מרגשות אלה. הם ביקשו - וקיבלו - אישור מהמשטרה, וצעדו בנימוס לאורך רחובות אבן גבירול ושדרות שאול המלך. היתה שם נוכחות גדולה של חניכי תנועות הנוער השמאליות, לצד קבוצות של נוער העבודה ומרצ. כמה בני נוער שרו את האינטרנציונאל. זה היה אולי המעשה הרדיקלי ביותר.

כוחה של ההפגנה המנומסת היה בעיקר בהמשך העלאת המחאה לסדר היום הציבורי. לצד זאת, האמנה ל''מדינת צדק חברתי'', שגובשה כבר לפני כמה חודשים, היא ניסיון לייצר אלטרנטיבה מגובשת, סוציאל-דמוקרטית, למדיניות הממשלה. המבחן הראשון יהיה בחינה ביקורתית של הצעת התקציב לשנת 2013. על האמנה חתום גם יו''ר ההסתדרות. אנשי המחאה אומרים שלא הצטרפו לעופר עיני, אלא הוא חבר אליהם. מחיר שיתוף הפעולה הוא כנראה שמירה על גבולות ידועים, ברורים היטב, של המחאה. לעתים הזכירה ההפגנה במוזיאון אירועים דומים, מהעבר רחוק, של ''שלום עכשיו''. לא בטוח שהאנלוגיה ההיסטורית הזו מנבאת טובות.

באמצע הצעדה התפצלה ההפגנה, וכמה מאות החלו ללכת לאורך רחובות קפלן, דרך נמיר וארלוזורוב. בהשוואה למספר המפגינים ברחבת המוזיאון, שהמארגנים העריכו בלפחות כ-8,000 (בהשוואה לכ-5,000 על פי הערכת המשטרה), הקבוצה הזו היתה קטנה הרבה יותר, אך רעשנית לא פחות. רחוב אחר רחוב נחסם לתנועה, אך המשטרה לא התערבה. כך צעדו, זה לצד זה, מפגינים ושוטרי יס''מ. בתחילת הערב עוד טענו במשטרה כי ההנחיות לא השתנו, לעומת ההתנגשויות האלימות לפני שבוע. אצל המפגינים, שלא ביקשו אישור מראש, ההסברים האלה העלו בעיקר חיוך של ניצחון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ