שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

הצעירים הערבים רגועים בינתיים: אין התגייסות במגזר נגד חוק טל

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ג'קי חורי

בחברה הערבית, ובעיקר בקרב הצעירים, אין תחושה של דחיפות והתגייסות לקראת הדיון בממשלה על מסקנות ועדת פלסנר. להרגשה הזאת שותפים פעילים במפלגות ובתנועות הפוליטיות הערביות, ונציגי עמותות הפועלות נגד השירות הלאומי. "בקרב הצעירים יש מודעות כללית לוויכוח הציבורי על השירות הלאומי, אבל לא ברמה של כוונות והתגייסות - אנחנו עוד לא שם". אומרת נדא נסאר, צעירה מכפר עראבה ופעילה בעמותת "בלדנא", המובילה קמפיין נגד השירות הלאומי.

לדבריה, חוסר התעניינות אינו ניכר רק אצל הצעירים, שחלקם עסוקים בבעיות שנת הלימודים, הבגרות והמבחנים, אלא גם בפעילות ביישובים הערבים.

העמדה הרשמית שנקטו ועדת המעקב והמפלגות הערביות מתנגדת לשירות לאומי אזרחי, הפותח לדעתן פתח לגיוס, עיוות הזהות הלאומית הערבית פלסטינית של הצעירים והטמעת הישראליזיצה בקרבם. חברי הכנסת הערבים החרימו את דיוני ועדת פלסנר, אך באופן לא רשמי הם קיימו ישיבות עם חברים בוועדה, וגם עם פלסנר עצמו, שבהן הביעו את דעתם.

בשבוע שעבר דיווח "הארץ" על קמפיין הסברתי שייפתח בימים הקרובים, נגד המלצות ועדת פלסנר, בין שיהיו אלה המלצות על שירות לאומי בהתנדבות או על שירות חובה.

רביע אגבריה, בן 19 מחיפה, מתנגד לשירות הלאומי. לדבריו, "הצעירים הערבים לא יסכימו להחלטות כאלו, אף אחד לא יסכים לעיוות הזהות. ברור, יש צעירים שמודעים להשלכות הפוליטיות ויש כאלה שמודעים פחות, אבל ברור שהצעירים הערבים יהיו קשובים בסופו של דבר ויתיישרו ברובם לפי העמדה הרווחת בחברה הערבית - נגד השירות הלאומי בכפייה ונגד הזיקה הביטחונית".

פעיל מרכזי נגד השירות הלאומי אמר ל"הארץ", כי האסטרגטגיה כעת היא להמתין להחלטות ואז להגיב. "אנחנו לא רוצים לעורר את הנושא ולקבל החלטות דרמטיות כמו קריאה למרי אזרחי נגד השירות הלאומי, כל עוד לא התקבלה החלטה סופית בעניין. ברור שליברמן ואנשיו רוצים לעורר את העניין, להציג את הערבים בהקשר שלילי. אנחנו לא רוצים לשחק לידיו. ברור שיש עכשיו קרב בין מרכיבי הקואליציה, בעיקר מופז נגד ליברמן. אנחנו לא רוצים להיות שם".

ג'מאל מג'דלה, חבר מועצת העיר בקה אל גרבייה, אומר שהשירות הלאומי אזרחי דווקא יכול להיות מנוף טוב לצעירים הערבים, אם יוצג וייעשה בצורה נכונה לציבור הערבי. אבל לדבריו, התחושה היא שהממשלה מציגה את הדברים בהקשר ביטחוני של חובה, כדי לעורר את זעם הערבים ולהציגם כסרבנים.

"שיתוף פעולה וגישה חיובית ושוויונית יכולים לשנות את תמונת המצב ולהביא לשינוי בעמדה ולריכוך ההתנגדות, אבל הממשלה לא עושה זאת בצורה נכונה", אומר מג'אדלה.

צעירות ערביות בשירות לאומי בבית החולים בנהריהצילום: ירון קמינסקי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ