הוועדה לבחינת יחסי הון-שלטון: למנוע מפוליטיקאים להיפגש לבד עם בעלי הון

הוועדה מונתה ע"י המבקר ותגיש היום את המלצותיה. "התגלה קשר משחית בין הון לשלטון, שמהווה סכנה ממשית לשלטון בישראל", אמר חבר הוועדה ל"הארץ"

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים124
תומר זרחין

ועדה מיוחדת שמונתה על ידי מבקר המדינה, ותפקידה לבחון את הקשרים הבעייתים בין הון ושלטון בישראל, תגיש אחר הצהריים (ראשון) שורת המלצות דרמטיות לפיקוח על יחסי הון ושלטון. בין היתר, הוועדה ממליצה לאפשר פגישות בין בעלי הון לשרים או ח"כים רק בליווי גורמים מקצועיים ממשרדי הממשלה, ושהפגישות יתועדו.

הוועדה קובעת כי בישראל מתקיימים יחסים בעייתיים מאוד בין הון לשלטון, המערערים את יסודות הדמוקרטיה, וכי יש לחשוף בדחיפות את הקשרים וליצור שקיפות שתאפשר פיקוח ובקרה על יחסים אלה. ההמלצות העיקריות של הוועדה הן לנקוט שורת צעדים שיאפשרו שקיפות ביחסים בין בעלי ההון לשרים, חברי כנסת ונבחרי ציבור ברשויות המקומיות.

בראש הוועדה שמינה המבקר עמד פרופ' רמי פרידמן, לשעבר נציב שירות המדינה, ובין היתר חברים בו הפרופסורים עמנואל גרוס, פרנסס רדאי, חברת הכנסת לשעבר מלי פולישוק, עו"ד אלדד יניב וניצב בדימוס יוסי סדבון.

הפגנה נגד הטייקונים בשבוע שעברצילום: דניאל בר און

הוועדה הוקמה בתחילת 2010 כדי להקנות למבקר כלים לטיפול ביחסי הון ושלטון, ולהמליץ על דרכים לצמצום הקשרים הללו תוך יצירת שקיפות עליהם. בתום עשרות ישיבות, בהן נשמעו עדויות של בכירי מערכת אכיפת החוק, גורמים מהאקדמיה ומהמגזר הפרטי, מצאה הוועדה כי בישראל אכן קיימים יחסי הון-שלטון המערערים את הדמוקרטיה. בנוסף, הוועדה מצאה כי מידת ריכוז הכוח הפוליטי בישראל בידי מספר קטן של אנשים היא חריגה  בחומרתה בהשוואה לעולם המערבי.

"התגלה בפנינו קשר חמור, משחית בין הון לשלטון, שמההתרשמות שלנו הוא מהווה סכנה ממשית ליסודות השלטון בישראל", אמר אמש ל"הארץ" אחד מחברי הוועדה. "מבקר המדינה הנוכחי פעל כדי לחשוף אותו, אבל הבעיה עדיין קיימת, ולא נפתרה, והיא חמורה ממה שהערכנו תחילה. ההתרשמות שלנו שהבעיה חוצה את השלטון המקומי והארצי, ובלא טיפול דחוף ודראסטי, המצב יילך ויחריף".

לאור חומרת הזיקה בין הון לשלטון בישראל, ומתוך הבנת השלכותיה המסוכנות, ממליצה הוועדה על טיפול מהיר וחסר פשרות בבעיה. בין היתר, ממליצה הוועדה לאפשר פגישות בין בעלי הון לבין שרים או ח"כים רק בליווי גורמים מקצועיים מתוך משרדי הממשלה - ולא ביחידות. כן מוצע כי תחול חובה לתעד את המפגש ותוצאותיו.

עו"ד אלדד יניב, חבר הוועדהצילום: ינאי יחיאל

עוד ממליצה הוועדה לפרסם באינטרנט את לוח הזמנים של נבחרי ציבור, כדי שהציבור יוכל להתחקות אחרי מפגשיהם עם בעלי ההון. זאת, על מנת ליצור שקיפות גדולה בנוגע להתנהלותם עם בעלי ההון.

דגש מיוחד ביחס לנעשה בשלטון המקומי, שנחשב מאז ומתמיד כר פורה לשחיתות שלטונית. דוגמא לכך ניתן למצוא ב-"פרשת הולילנד", בה מערכות שלטון, ובכלל זה ראשי ועדות תכנון ובנייה, גוייסו לטובת בעלי הון.

בנוסף, מציעה הוועדה כי ישיבות ועדות תכנון ובנייה יתועדו והפרוטוקולים שלהן ייתפרסמו, כך שניתן יהיה להתחקות בקלות אחרי דרך קבלת ההחלטות בהם, ועל הקשרים בין נבחרי הציבור והפקידות הבכירה לבין בעלי ההון. בנוסף, יתועדו המפגשים בין בעלי ההון עם חברי ועדות תכנון ובנייה, וגם אלה יהיו חשופים ושקופים לביקורת ציבורית.

חבר אחר בוועדה אמר ל"הארץ" כי עבודת הוועדה התארכה מדי. עקב כך, הדו"ח הסופי מוגש למבקר לינדנשטראוס בשבוע בו הוא מסיים את כהונתו, והדבר מעורר קשיים ביישום המלצותיו. חבר הוועדה הביע תקווה כי המבקר הנכנס, יוסף שפירא, ייאמץ את המלצות הדו"ח ויקרא להחיל אותן על מערכות השלטון בישראל.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ