סוכן המוסד יעקב מידד, אחד מחוטפי אייכמן, מת בגיל 93

מידד היה אחראי על החלק הלוגיסטי של המבצע, שהתנהל בארגנטינה במאי 1960. בין היתר שכר מידד את הדירה והמכוניות ושהה עם אייכמן בדירת המסתור

עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת

איש המוסד יעקב מידד, שהשתתף במבצע לכידתו וחטיפתו של פושע המלחמה הנאצי אדולף אייכמן, מת במהלך סוף השבוע בגיל 93. מידד היה אחראי על החלק הלוגיסטי של המבצע, שהתנהל בארגנטינה במאי 1960 בפיקודו של ראש המוסד אז, איסר הראל. בין היתר, מידד שכר את הדירות והמכוניות ששימשו לחטיפה והיה חלק מהחוטפים ששהו עם אייכמן בדירת המסתור אליה נחטף בטרם הוברח לישראל.

במפגש מחזור של האנשים שלקחו חלק בחטיפה, אשר התקיים לפני חמש שנים במכון "משואה", סיפר מידד, כי נבחר לקחת חלק במבצע בשל יכולתו להחליף זהויות, להתחבב על אנשים ולעורר בהם תחושת ביטחון בלי לעורר חשד. "אין לכם מושג איזה איש קטן וחרד, איזו נמושה הוא היה, איך הוא חתם ואיך התנהג, האיש ששלח מיליונים למותם", אמר בהתייחסו למפגש הראשון שלו עם אייכמן בדירת המסתור, כאשר הוא חתם על הטופס בו אישר שהוא מוכן להישפט בישראל. שנתיים לאחר מכן אייכמן הוצא להורג בתלייה בישראל.

יעקב מידד וראש השב"כ לשעבר, יובל דיסקין, במפגש מחזור של חוטפי אייכמן במכון "משואה"צילום: "מכון משואה"

מידד נולד ב-1919 בברסלאו שבגרמניה (לאחר המלחמה: וורוצלב, פולין) כבן יחיד להוריו. אביו היה קצין רפואה במלחמת העולם הראשונה ולאחר מכן מנהל מחלקה בבית חולים. אמו היתה מורה. ב-1934, עם התגברות האנטישמיות, עלה לישראל בגפו, בגיל 15. הוריו נשארו בגרמניה ונרצחו בשואה: אביו בטרזנשטאט ואמו באושוויץ. בישראל למד מידד בבית הספר הריאלי העברי בחיפה. לאחר סיום לימודיו החל ללמוד הנדסת חשמל בטכניון בחיפה. עם פרוץ מלחמת העולם השנייה התנדב לשירות בצבא הבריטי כדי להילחם בנאצים - והיה המתנדב הראשון מהיישוב היהודי בישראל שעשה כן. מידד לחם גם במלחמת העצמאות, וב-1955 גויס ל"מוסד".

המבצע המפורסם ביותר בו השתתף היה לכידתו של אייכמן, ב-1960. על חלקו במבצע סיפר לאחרונה בראיון מצולם בארבעה חלקים שמופיע באתר "יוטיוב". "החזקתי ארבע מכוניות ושתי דירות... היה קשה למצוא בבואנוס איירס מכונית ברמה טכנית ובגודל מספיקים. בסוף מצאתי שברולט באיזה מוסך. הם לא רצו לתת, כי היא היתה מיועדת לפירוק... אחרי שעה חזרתי עם פיקדון בגובה 5,000 דולר: 250 שטרות של 20 דולר. הם לקחו אותי לבנק. בדקו את השטרות ואמרו - 'בסדר'. קיבלתי את המכונית. חטפנו את אייכמן".

לאחר החטיפה מידד ביקש לחסוך כסף למדינה - ולהשיב את המכונית לבעליה. "אמרתי לאיסר הראל - חבל על ה-5,000 דולר של מדינת ישראל. חזרתי עם המכונית לגרג', אמרתי - 'סלחו לי, אשתי הבריקה לי שהיא חולה, אני מוכרח לחזור. קחו את המכונית חזרה, תנו את הפיקדון'. לקחתי את הכסף ונתתי אותו חזרה".

לאחר שאייכמן נחטף ומטוס אל-על עמד להמריא עמו לישראל, מידד עשה את דרכו לשדה התעופה בבואנוס איירס עם מכונית אחרת, כדי להצטרף לטיסה. "בחצי הדרך המכונית נשרפה לי. הצלחתי להשיג טקסי והגעתי אחרון למטוס", סיפר.

חמש שנים לאחר לכידת אייכמן, מידד היה שותף לחיסולו של פושע מלחמה נאצי אחר: הרברטס צוקורס, פושע מלחמה לטבי, שהיה אחראי למותם של 30 אלף יהודי ריגה וכונה "התליין מריגה". תפקידו של מידד היה להכשיר את הקרקע לקראת חיסולו. במסגרת זו הוא נשלח בזהות בדויה של איש עסקים אירופי בשם "אנטון קינצלה" לברזיל. תוך כמה חודשים הצליח לקנות את אמונו של צוקורס ולהתיידד איתו.

בסופו של דבר עלה בידיו לפתות אותו לצאת לאורוגוואי, לצורכי עסקים לכאורה. בווילה בבירת אורגוואי, מונטווידאו, שנשכרה על ידי אנשי המוסד, חיכתה לצוקורס חוליית חיסול, שזינקה עליו, היכתה אותו וירתה בו למוות בתום מאבק אלים. לאחר החיסול הוכנסה גופתו לארגז והוצמד לה דף עם פירוט פשעיו נגד האנושות בחתימה "אלה שלא ישכחו לעולם".

לפני מותו הספיק מידד לבקר בתערוכה: "מבצע פינאלה", שמתארת את מבצע לכידתו של אייכמן, ומוצגת במוזיאון בית התפוצות בתל אביב. "לפעמים זה לא טוב לדעת כל כך הרבה", אמר בראיון שפורסם ביוטיוב. "לא השתעממתי, מאוד נהניתי סך הכל", סיכם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ